ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مو انسان
سلامت

پژوهش جدید: در فولیکول موها مکانیزمی پنهان برای لامسه وجود دارد

دانشمندان در مطالعه جدیدی دریافته‌اند که در داخل موها سلول‌های خاصی وجود دارند که می‌توانند لمس را حس کنند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۷ آبان ۱۴۰۲ | ۱۲:۳۰

پیش‌تر تصور می‌شد که قابلیت لامسه تنها از طریق پایانه‌های عصبی در پوست و اطراف فولیکول‌های مو وجود دارد. اما دانشمندان در مطالعه جدیدی دریافته‌اند که در داخل خود فولیکول‌های مو نیز یک مکانیزم پنهان وجود دارد که به موها اجازه می‌دهد لمس را حس کنند.

محققان امپریال کالج لندن در پژوهشی متوجه شده‌اند که سلول‌های درون فولیکول مو می‌توانند لمس را شناسایی کنند. آن‌ها می‌گویند این سلول‌ها در واکنش به لمس، هیستامین و سروتونین ترشح می‌کنند. بنابراین با مطالعه بیشتر در این زمینه می‌توان به درک بالاتری درزمینه بیماری‌های التهابی پوست مثل اگزما رسید.

دکتر «کلر هیگینز»، نویسنده ارشد این مقاله از دپارتمان زیست‌مهندسی امپریال کالج لندن می‌گوید: «این اتفاق یافته‌ای غافل‌گیرکننده است، چون هنوز نمی‌دانیم که چرا سلول‌های فولیکول مو چنین نقشی در پردازش لمس‌های سبک دارند. از آنجایی که فولیکول‌ها حاوی پایانه‌های حسی بسیاری هستند، اکنون می‌خواهیم ببینیم فولیکول مو نوع خاصی از اعصاب حسی را برای یک مکانیزم ناشناخته اما یکتا فعال می‌کند یا خیر.»

دانشمندان چگونه حس لامسه را در موها بررسی کردند؟

دانشمندان برای انجام این آزمایش، داده‌های مربوط به دنباله RNA سلول‌های پوست و فولیکول مو را بررسی کردند و فهمیدند که فولیکول مو نسبت به مقدار سلول مشابه در پوست، حاوی درصد بالاتری از گیرنده‌های حساس به لمس است.

پژوهشگران مجموعه‌ای از سلول‌های فولیکول موی انسان و اعصاب حسی را در آزمایشگاه آماده و به‌صورت مکانیکی آن‌ها را تحریک کردند. نتیجه این بود که این اتفاق موجب فعال‌سازی اعصاب حسی اطراف فولیکول‌ها نیز شد. آن‌ها سپس به سراغ بررسی چگونگی ارسال سیگنال‌های حسی توسط فولیکول‌ها رفتند.

دانشمندان با استفاده از روشی موسوم به «ولتامتری چرخه‌ای اسکن سریع» سلول‌ها را آنالیز کردند و فهمیدند که فولیکول مو در واکنش به لمس، سروتونین و هیستامینِ ناقل عصبی منتشر می‌کند. زمانی که این ناقل‌های عصبی مسدود شدند، عصب‌ها دیگر نمی‌توانستند به تحریک سلول‌ها واکنش نشان دهند.

محققان می‌گویند با توجه به اینکه این آزمایش روی سلول‌های آزمایشگاهی انجام گرفته، لازم است تحقیقاتی روی ارگانیزم‌های زنده نیز صورت گیرد.

نتایج یافته‌های آن‌ها در قالب مقاله‌ای در مجله Science Advances منتشر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی