ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی
سلامت

هوش مصنوعی به‌زودی وضعیت سلامت شما را تنها با فشردن یک دکمه پیش‌بینی می‌کند

به‌زودی و به‌لطف هوش مصنوعی می‌توان با فشردن یک دکمه، خطر ابتلا به بیماری‌های جدی را در سریع‌ترین زمان پیش‌بینی کرد.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲۷ تیر ۱۴۰۲ | ۱۸:۰۰

محققان می‌گویند به‌زودی و به‌لطف فناوری مبتنی برهوش مصنوعی می‌توانیم تنها با فشردن یک دکمه، خطر ابتلا به بیماری‌هایی که سلامت را به‌صورت جدی به خطر می‌اندازند، در سریع‌ترین زمان پیش‌بینی کنیم.

اسکن‌های رایج تراکم استخوان می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی را به‌سرعت تشخیص دهند. با هوش مصنوعی این فرایند بسیار سریع‌تر انجام خواهد شد و خطراتی که سلامت قلب و عروق را تهدید می‌کنند، به‌سرعت شناسایی می‌شوند. همچنین این فناوری در تشخیص زودهنگام زوال عقل نیر مؤثر است و در کنار شناسایی سریع حملات قلبی و سکته، برای تشخیص بیماری‌های مغزی در کهنسالی نیز کاربرد دارند.  

هوش مصنوعی فرایند تشخیص بیماری‌ها را سریع‌تر می‌کند

محققان دانشکده علوم پزشکی و بهداشت دانشگاه ادیت کوان (ECU) روی توسعه نرم‌افزاری کار می‌کنند که می‌تواند اسکن‌های مربوط به تراکم استخوان را بسیار سریع‌تر از متخصصان تجزیه‌وتحلیل کند. این نرم‌افزار قدرت اسکن تقریباً ۶۰ هزار تصویر در یک روز را دارد. «جاشوا لوئیس»، مدیر این پروژه، می‌گوید چنین روش‌هایی به جلوگیری از ابتلا به مشکلات سلامتی در آینده کمک می‌کند.

او می‌گوید این رویکردهای مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند به‌سرعت و به روش‌های راحت‌تری در زمان آزمایش تراکم استخوان، به تشخیص زودهنگام بیماری‌های قلبی عروقی کمک کنند.

این تحقیق یکی از بزرگ‌ترین مطالعات انجام‌شده در نوع خود در این زمینه بوده و در آن از رایج‌ترین مدل‌های دستگاه تراکم استخوان استفاده شده است. در این مطالعه، محققانی از دانشگاه  ECU، دانشگاه WA، دانشگاه مینه سوتا، ساوت همپتون، دانشگاه مانیتوبا، مؤسسه تحقیقات پیری مارکوس و دانشکده پزشکی هاروارد حضور دارند.

در این مطالعه بیش از ۵۰۰۰ تصویر توسط کارشناسان و نرم‌افزار تیم مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفته است. پس از مقایسه نتایج بررسی کارشناسان و نرم‌افزار، مشخص شد در ۸۰ درصد مواقع، نتیجه یکسانی به‌دست آمده است ولی سرعت عمل نرم‌افزار بالاتر بوده است.

البته مدل نرم‌افزاری مبتنی بر هوش مصنوعی هم مسائل خاص خودش را دارد که محققان در تلاش برای برطرف‌کردن آن هستند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی