ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سلامت

محققان از ارتباط ژنتیکی بین سندرم روده تحریک‌پذیر و سلامت روان خبر می‌دهند

آی‌بی‌اس و سلامت روان به‌شدت تحت تاثیر ژن‌های مختلف قرار دارند. اکنون محققان متوجه درهم تنیدگی بیشتری بین مغز و روده شده‌اند.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۲ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که ارتباط ژنتیکی قابل توجهی بین سندرم روده تحریک پذیر (آی‌بی‌اس) و اختلالات سلامت روان مانند اضطراب، افسردگی، دوقطبی و اسکیزوفرنی وجود دارد.

آی‌بی‌اس گروهی از ژن‌های مشترک با مشکلات روانی دارد

محققان نروژ و دانشگاه کالیفرنیا می‌گویند که یافته‌های آنها رابطه پیچیده‌ بین مغز و روده را روشن می‌کند و می‌تواند فرصت‌های بیشتری را برای درمان سندروم روده تحریک‌پذیر ایجاد کند.

آی‌بی‌اس

آنها با استفاده از یک روش آماری که اخیراً توسعه داده‌ شده‌ است، داده‌های ۵۳۴۰۰ فرد مبتلا به آی‌بی‌اس و ۴۳۳۲۰۱ فرد تحت نظارت را تجزیه و تحلیل کردند و به دنبال مکان‌های خطر ژنومی بودند که ژن‌ها می‌توانند در آن خطر افزایش مشکل سلامتی خاصی را نشان دهند.

آی‌بی‌اس و سلامت روان به‌شدت تحت تاثیر ژن‌های مختلف قرار دارند. محققان ۷۰ مکان منحصربه‌فرد را شناسایی کردند که انواع ژن‌های موثر در ابتلا به آی‌بی‌اس را نشان می‌داد. ۷ مورد از این مکان‌ها اختلال اضطراب فراگیر، ۳۵ مورد با افسردگی اساسی، ۲۷ مورد با اختلال دوقطبی و ۱۵ مورد آن با اسکیزوفرنی مرتبط هستند.

محققان در مقاله منتشر شده‌ خود می‌نویسند:
«ما همپوشانی پلی ژنیک گسترده‌ای بین آی‌بی‌اس و اختلالات روانپزشکی و تا حدی بیماری‌های گوارشی پیدا کردیم.»

تقریباً از هر ۱۰ نفر در سراسر جهان ۱ نفر مبتلا به آی‌بی‌اس است که می‌تواند منجر به گرفتگی عضلات، درد و اسهال شود. درحالی‌که علل این اختلال ناشناخته است، به‌طور کلی با نحوه پاسخ مغز به اعصاب در روده مرتبط است.

مطالعه جدید این موضوع را در سطح ژنتیکی تایید می‌کند و به محققان و متخصصان سلامت، سرنخ جدیدی درمورد ارتباط روده و مغز می‌دهد.

دانش بیشتر درمورد روده و مغز

این تحقیق همچنین مسیرهای ایجاد آی‌بی‌اس را که به سیستم عصبی مرتبط نیست، روشن می‌کند. که نتیجه آن ارائه رویکردهای جایگزین برای درمان است.

محققان ایده‌ای پیشنهاد دادند که در آن التهاب روده ممکن است باعث نشت باکتری به خون و راهیابی به مغز شود‌‌. که این روند منجر به تغییرات رفتاری و شناختی می‌شود. این ایده ممکن است همزمانی بالای آی‌بی‌اس با اختلالات روانپزشکی را توضیح دهد.

آی‌بی‌اس

دانشمندان همچنان به بررسی نحوه پیوند مغز و شکم ما ادامه می‌دهند؛ از روش‌هایی که برای محافظت بهتر روده لازم است تا اینکه چگونه انواع خاصی از باکتری‌ها با ایجاد آلزایمر مرتبط هستند.

این تحقیق درک ما را از ژنتیک آی‌بی‌اس و ارتباط بیماری‌های گوارشی و روانی گسترش می‌دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی