ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ترافیک
سلامت

مطالعه‌ جدید: ماندن در ترافیک می‌تواند روی سلامت روان تأثیر منفی داشته باشد

محققان کره‌ای می‌گویند طولانی‌شدن زمان رفت‌وآمد روزانه می‌تواند با ابتلا به مشکلات سلامت روان ازجمله افسردگی ارتباط داشته باشد.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲۰ آذر ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

محققان کره‌ای در مطالعه‌ای بزرگ از ارتباط بین ماندن در ترافیک و به تبع آن طولانی‌شدن زمان تردد و بیماری‌های مرتبط با سلامت روان ازجمله افسردگی خبر می‌دهند.

مطالعه جدیدی که روی بیش از 23 هزار نفر انجام شده است، نشان می‌دهد که شهروندان کره جنوبی که روزانه بیش از یک ساعت در رفت‌و‌آمد هستند، 16 درصد بیشتر از کسانی که کمتر از 30 دقیقه رفت‌و‌آمد دارند، علائم افسردگی را تجربه می‌کنند.

هیچ‌کس نمی‌خواهد در ترافیک گیر کند. تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که ترافیک می‌تواند برای سلامتی ما مضر باشد. رفت‌وآمدهای طولانی روزانه به‌دلیل کاهش زمان فعالیت بدنی می‌تواند اثرات بدی روی سلامت جسمی هم داشته باشد.

مطالعه حاضر نشان می‌دهد که ماندن در ترافیک حتی می‌تواند فشار خون شما را افزایش دهد. البته بالا‌رفتن فشار خون به‌دلیل نشستن طولانی‌مدت و حرص‌خوردن نیست، بلکه به‌دلیل آلودگی هوایی که رانندگان استنشاق می‌کنند، می‌تواند روی فشار خون آن‌ها تأثیرگذار باشد.

کره جنوبی با طولانی‌ترین زمان رفت‌وآمد بالاترین نرخ افسردگی را دارد

کره جنوبی ظاهراً طولانی‌ترین زمان رفت‌و‌آمد را دارد و بالاترین نرخ افسردگی را در میان کشورهای عضو OECD به خود اختصاص داده است. بااین‌حال، تحقیقات کمی در بین کشورهای آسیایی در مورد تأثیر سفرهای طولانی‌مدت روی سلامت روان انجام شده است.

«دونگ ووک لی»، محقق بهداشت عمومی دانشگاه «اینها» در کره جنوبی و همکارانش داده‌های مربوط به بیش از 23 هزار نفر را مورد بررسی قرار دادند. شرکت‌کنندگان این مطالعه در یک نظرسنجی به پرسش‌هایی براساس شاخص رفاهی سازمان جهانی بهداشت پاسخ دادند.

نتیجه این نظرسنجی نشان می‌داد که میانگین زمان رفت‌و‌آمد روزانه 47 دقیقه است. بنابراین اگر فردی 5 روز در هفته کار کند، یعنی تقریباً 4 ساعت در هفته در رفت‌وآمد خواهد بود. درعین‌حال، یک‌چهارم شرکت‌کنندگان از مجموع 23415‌ پاسخ‌دهنده، گزارش کردند که علائم افسردگی را تجربه کرده‌اند.

اگرچه این مطالعه علت‌ومعلولی را نشان نمی‌دهد، اما ارتباط بین رفت‌وآمدهای طولانی و ضعف سلامت روان را در میان مردان مجردی که بیش از 52 ساعت در هفته کار می‌کنند و بچه هم ندارند، به‌خوبی نشان می‌دهد. در میان زنان، رابطه بین زمان طولانی رفت‌وآمد و بروز علائم افسردگی در بین قشر کم‌درآمد و آن‌هایی که دارای فرزند بودند، بیشتر خود را نشان داد.

سن، ساعات کار هفتگی، درآمد، شغل و نوع شغل ازجمله عواملی هستند که می‌توانند بر سلامت روان افراد تأثیر بگذارند. داده‌های این نظرسنجی ملی در کره جنوبی، روش‌های حمل‌ونقلی را که مسافران استفاده می‌کنند، مشخص نکرده است. با‌این‌حال، مطالعه انجام‌شده در سال 2018 روی حدود 4500 شرکت‌کننده در بریتانیا نشان می‌دهد که تغییر روش تردد مثلاً دوچرخه سواری یا پیاده‌روی می‌تواند سلامت روان را تقویت کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی