ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سرطان
سلامت

دستاورد محققان کره جنوبی: نانوپهپادهایی که سلول‌های سرطانی را هدف قرار دهند

این نانوپهپادها با به‌کارگیری سلول‌های خاصی در بدن، به‌شکل مؤثری فقط سلول‌های سرطانی را نابود می‌کنند و آسیبی به سلول‌های سالم نمی‌رسانند.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۹ دی ۱۴۰۲ | ۱۷:۳۰

محققان مؤسسه ملی علم‌ و فناوری اولسان کره جنوبی (UNIST) از فناوری قابل‌توجهی در درمان سرطان پرده‌برداری کرده‌اند. این تیم تحقیقاتی با موفقیتی بی‌سابقه Nanodrones یا نانوپهپادهایی توسعه داده‌اند که قادر به هدف‌گیری انتخابی و ازبین‌بردن سلول‌های سرطانی هستند. این نانوپهپاد‌ها می‌توانند کمک بسیاری به درمان سرطان‌های کشنده، مانند سرطان سینه کنند.

سلول‌های لنفاوی ذاتی که به سلول‌های کشنده طبیعی (NK) معروف هستند، نقشی حیاتی در واکنش ایمنی بدن علیه سرطان دارند. تلاش‌های زیادی جهت استفاده از قدرت سلول‌های NK برای ایجاد درمان‌های مؤثر سرطان صورت گرفته است؛ حالا این فناوری می‌تواند این سلول‌ها را بهتر هدایت و کنترل کند.

براساس مقاله منتشرشده در Nano Today، تیمی از محققان نانوپهپادهایی به نام NKeND ساخته‌اند که با کمک سلول‌های NK و با استفاده از نانوذرات پروتئین AaLS، سلول‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهند.

ازبین‌بردن سلول‌های سرطانی با نانوپهپادهای NKeND

نانوپهپادهای NKeND به‌طور هم‌زمان لیگاندهای سلول‌های سرطانی را مورد هدف قرار می‌دهند. از این فناوری می‌توان در درمان سرطان‌های سینه و دیگر سرطان‌های خطرناک استفاده کرد.

نحوه اتصال نانوپهپادها به سلول‌های NK و ازبین‌بردن سلول‌های سرطانی.

این نانوپهپادها با فعال‌کردن سلول‌های NK می‌توانند به طور مؤثر و بدون آسیب‌رساندن به سلول‌های سالم، سلول‌های سرطانی را نابود کنند. محققان از این فناوری برای درمان موش‌های مبتلا به تومور SK-OV-3 استفاده کردند. با کمک این نانوپهپادها، سلول‌های NK توانستند به‌راحتی در تومور نفوذ کنند. محققان مشاهده کردند که رشد تومور در این موش‌ها به‌شکل قابل‌توجهی سرکوب شد.

این پژوهش یک رویکرد جدید برای به‌کارگیری مؤثر سلول‌های NK است؛ با این روش می‌توان سرطانی‌هایی را که پیش‌از‌این درمان‌ناپذیر بودند، کنترل و درمان کرد. پروفسور «سبیونگ کانگ»، از محققان این مطالعه، درباره این دستاورد می‌گوید: «این تحقیق امکانات جدیدی برای درمان ایمنی از طریق نانوپهپادهایی که سلول NK را کنترل می‌کنند، ارائه می‌دهد. این نانوپهپادها بر چالش‌هایی مانند حرکت و بقای سلول‌های NK غلبه می‌کنند. هدف ما ارائه فرصت‌های جدید برای درمان‌های به‌خصوص است.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی