ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تست قند خون
سلامت

محققان: ابتلا به پیش‌دیابت در سنین پایین‌تر، می‌تواند ریسک زوال عقل در سنین بالاتر را افزایش دهد

پژوهشی جدید می‌گوید افرادی که در سنین جوان‌تر با پیش‌دیابت درگیر هستند، در سنین بالاتر بیشتر در معرض ریسک زوال عقل قرار می‌گیرند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۷ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

پژوهشگران در مطالعه‌ای جدید دریافته‌اند کسانی که در سنین جوان‌تر دچار پیش‌دیابت می‌شوند، با احتمال بالاتری برای بروز زوال عقل در سنین بالاتر روبه‌رو خواهند بود. پیش‌دیابت مرحله ابتدایی این بیماری است که طی آن قند خون از حالت طبیعی بالاتر می‌رود و اگر کنترل نشود به دیابت نوع 2 تبدیل خواهد شد.

به گزارش CNN، محققان دانشکده بهداشت عمومی جانز هاپکینز در بالتیمور در پژوهشی متوجه شده‌اند که پیش‌دیابت با ریسک زوال عقل در ارتباط است. آن‌ها برای مطالعه خود به بررسی داده‌های تحقیق دیگری با عنوان «تصلب شرایین در جوامع» استفاده کردند که به ارزیابی شرایط داوطلبانی در بازه سنی 45 تا 64 سال در آمریکا پرداخته بود.

داوطلبانی که پیش از سن 60 سالگی به دیابت نوع 2 مبتلا شده بودند، سه بار بیشتر از بقیه در معرض ریسک زوال عقل در ادامه زندگی قرار داشتند. اگر پیش‌دیابت در بازه 60 تا 69 سال به دیابت نوع 2 تبدیل شود، این ریسک کاهش می‌یابد اما این کاهش چشمگیر نخواهد بود.

محققان می‌گویند اگر فرد تا دهه هشتم زندگی خود به دیابت نوع 2 مبتلا نشده باشد، ریسک بروز زوال عقل برای او 23 درصد کمتر می‌شود و چنان‌چه فرد در دهه نهم یا دهم زندگی دچار دیابت نوع 2 شود، ریسک زوال عقل برای او بیشتر از سایر افراد سالم نخواهد بود.

زوال عقل با پیش‌دیابت رابطه قدرتمندی دارد

«الیزابت سلوین»، استاد همه‌گیرشناسی جانز هاپکینز که محقق ارشد این مطالعه بوده است، می‌گوید: «میان پیش‌دیابت و زوال عقل پیوند محکمی وجود دارد، اما این پیوند فقط در افرادی به‌چشم می‌خورد که رسماً مبتلا به بیماری دیابت تشخیص داده شوند. این یافته‌ها نشان می‌دهند که جلوگیری از پیشرفت پیش‌دیابت و تبدیل‌شدن آن به دیابت می‌تواند به جلوگیری از زوال عقل در سنین بالاتر کمک کند.»

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات‌متحده می‌گوید بیش از 1 نفر از هر 3 آمریکایی دچار پیش‌دیابت هستند و 80 درصد آن‌ها حتی از مشکل خود خبر ندارند. حدود یک‌سوم این افراد در بازه سنی 18 تا 44 سال به‌سر می‌برند.

نتایج پژوهش حاضر در مجله Diabetologia منتشر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی