ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری SOP
سلامت

با این برچسب پوستی بی‌سیم، دارو در زمان موردنیاز به بدن منتقل می‌شود

این برچسب از طریق گوشی هوشمند و کامپیوتر کنترل می‌شود و برای بیمارانی که دچار حواس‌پرتی هستند، می‌تواند مفید باشد.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۲ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

معمولاً مصرف مرتب داروها، چه به‌صورت تزریقی چه خوراکی، مسائل مختلفی ایجاد می‌کند و ممکن است بیمار نتواند سر موعد داروی خود را مصرف کند. حالا محققان برچسب جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند با تزریق بی‌درد داروهای مختلف از طریق پوست این مسئله را حل کند. این برچسب از طریق گوشی هوشمند یا کامپیوتر به‌صورت بی‌سیم کنترل می‌شود.

براساس مقاله منتشرشده در نیچر، محققان دانشگاه کارولینای شمالی از یک سیستم دارورسانی بی‌سیم به نام «پچ فضایی-زمانی برحسب تقاضا» یا SOP رونمایی کرده‌اند. این فناوری جدید شبیه یک چسب زخم است و قابلیت دریافت دستورات بی‌سیم از گوشی هوشمند یا کامپیوتر را دارد و امکان برنامه‌ریزی دقیق و تزریق دارو از طریق میکروسوزن‌ها را فراهم می‌کند.

فناوری SOP از طریق یک برچسب، دارو را کنترل‌شده منتقل می‌کند

تکه‌های SOP به شکل ورقه‌های پلیمری کوچک با مجموعه‌ای از میکروسوزن‌های ریز، تیز و حاوی دارو در قسمت زیرین خود هستند. هنگامی که برچسب بر روی بدن فشار داده می‌شود، سوزن‌ها بدون درد به لایه بالایی پوست نفوذ می‌کنند. سپس به شکلی بی‌ضرر حل می‌شوند و داروها را در بدن آزاد می‌کنند.

برچسب دارو بی‌سیم

SOP دارای یک مدار الکتریکی در سطح بالایی خود است و سوزن‌های آن را می‌توان به صورت جداگانه با داروهای مختلف پر کرد. همه سوزن‌های SOP با یک پوشش نازک از طلا پوشانده شده‌اند. هنگامی که پچ روی پوست قرار می‌گیرد، پوشش طلایی از حل‌شدن سوزن‌ها جلوگیری می‌کند.

هنگامی که این پچ سیگنالی از گوشی یا کامپیوتر دریافت کند، SOP یک یا چند میکروسوزن را گرم می‌کند و باعث می‌شود طلای روی آن‌ها متلاشی شود. سپس خود سوزن مستقیماً در معرض پوست قرار می‌گیرد و در مدت 30 ثانیه دارو را آزاد می‌کند. دارو ابتدا وارد مایع بینابینی سلول‌های پوست می‌شود و سپس به جریان خون راه پیدا می‌کند.

در آزمایش‌هایی که تاکنون انجام شده است، SOP با موفقیت برای تجویز دوزهای متعدد ملاتونین به موش استفاده شده است. این فناوری درنهایت می‌تواند برای درمان بیماری‌های مزمن مانند آلزایمر، با تجویز داروهای مختلف در طول روز و طبق برنامه از پیش تعیین‌شده مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی