ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سلامت پیاده روی در بزرگسالان مسن تر
سلامت

پژوهشگران: مشکلات در پیاده‌روی می‌تواند ریسک شکستگی را در افراد مسن‌ پیش‌بینی کند

بزرگسالانی که نمی‌توانند یک کیلومتر پیاده‌روی کنند احتمالاً نیاز به درمان پوکی استخوان و پیشگیری از شکستگی دارند.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۶ بهمن ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

آیا می‌توانید یک کیلومتر پیاده‌روی کنید؟ پاسخ شما به این سؤال می‌تواند سرنخ‌هایی درباره ریسک شکستگی شما در آینده داشته باشد. پژوهشگران در مطالعه‌ای جدید دریافته‌اند که تنها یک سؤال ساده درباره محدودیت پیاده‌روی بیماران می‌تواند نشان دهد کدام‌یک از آن‌ها با مشکلات سلامت استخوان روبه‌رو هستند.

پژوهشگران مؤسسه تحقیقات پزشکی گاروان می‌گویند دشواری در پیاده‌روی حتی در فواصل اندک احتمالاً با ریسک بالای شکستگی در پنج سال آتی پیوند دارد.

در این پژوهش، آن‌ها از داده‌های نزدیک به ۲۶۷,۰۰۰ نفر از بزرگسالان ۴۵ سال به‌بالا استفاده کردند. از این افراد سؤال می‌شد که آیا مشکلات سلامت توانایی پیاده‌روی آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد یا خیر. پاسخ‌ها «نه اصلاً»، «کمی» و «بسیار» بودند. آن‌ها سپس به مدت پنج سال از لحاظ شکستگی تحت نظر قرار گرفتند.

نتایج نشان می‌دادند آن‌هایی که مشکل بیشتری در پیاده‌روی داشتند تجربه شکستگی بیشتری نیز در پنج سال تحقیق تجربه کردند. برای مثال، زنانی که برای یک کیلومتر پیاده‌روی مشکل «بسیار» داشتند، ۶۰ درصد بیشتر از زنان بدون محدودیت در پیاده‌روی تحت ریسک شکستگی بودند. در مردان این ریسک اضافی بالای ۱۰۰ درصد بود.

پیاده روی و سلامت استخوان
پرسش درباره محدودیت پیاده‌روی بزرگسالان مسن‌تر می‌تواند راهی ساده و رایگان باشد که تعیین می‌کند فرد به ارزیابی و درمان بیشتر نیاز دارد یا خیر.

رابطه سلامت پیاده‌روی و ریسک شکستگی

محدودیت بیشتر در پیاده‌روی ریسک شکستگی را بیشتر افزایش می‌دهد. این نشان می‌دهد که رابطه‌ای مستقیم بین عدم سلامت در پیاده‌روی و ضعف استخوان‌ها وجود دارد. پژوهشگران توانستند تقریباً ۶۰ درصد تمام شکستگی‌ها در جمعیت مطالعه را به سطحی از محدودیت در پیاده‌روی ارتباط دهند.

عوامل دیگری نیز در این ارتباط دخیل هستند؛ ازجمله سن، میزان افتادن‌ها، شکستگی‌های قبلی و وزن. اما پس از در نظر گرفتن این عوامل نیز همچنان بین ریسک شکستگی و محدودیت پیاده‌روی ارتباطی قوی وجود دارد. همچنین این ارتباط برای تمام نواحی شکستگی برقرار است. این نواحی عبارتند از لگن‌ها، مهره‌ها، بازوها و پاها.

پژوهشگران می‌گویند با اینکه جمعیت مطالعه آن‌ها نسبتاً سالم بود، همچنان از هر پنج نفر، یکی از آن‌ها برای یک کیلومتر پیاده‌روی مشکل داشت.

بزرگسالانی که ریسک شکستگی بالایی دارند، پس از شناسایی ریسک می‌توانند به‌سادگی تحت درمان و پیشگیری قرار بگیرند. داروهای پوکی استخوان، تغییرات سبک زندگی و مداخله‌های دیگری در دسترس هستند تا استحکام استخوان‌ها احیا شود.

بااین‌حال، نرخ غربال پوکی استخوان پایین است. درنتیجه بسیاری از افرادی که تحت ریسک هستند شناسایی نمی‌شوند. ریسک شکستگی معمولاً با آزمایش تراکم استخوان ارزیابی می‌شود، اما بیماران زیادی هنگام مراجعه به پزشک از این لحاظ معاینه نمی‌شوند.

کشف راه‌های ساده برای شناسایی افراد تحت ریسک یکی از اهداف این پژوهش جدید بوده است. پژوهشگران می‌گویند پرسش درباره محدودیت‌های پیاده‌روی فرد می‌تواند راه ساده و رایگانی باشد تا تعیین شود که او به ارزیابی ریسک نیاز دارد یا خیر. آن‌ها امیدوارند پزشکان پس از این پژوهش، ناتوانی در پیاده‌روی را به‌عنوان زنگ خطری برای بیماران خود درنظر بگیرند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی