ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تست کرونا
سلامت

هشدار سازمان بهداشت جهانی: مردی در امارات به ویروس MERS-CoV مبتلا شده است

سازمان بهداشت جهانی در گزارشی می‌گوید یک مرد 28 ساله در امارات به ویروس MERS-CoV مبتلا شده است و کشورها باید مراقب باشند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۴ مرداد ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

سازمان بهداشت جهانی (WHO) می‌گوید مردی در ابوظبی، پایتخت امارات، به ویروس MERS-CoV مبتلا و نتیجه تست او مثبت شده است. این مرد 28 ساله فعلاً تنها مورد ابتلا به این ویروس تلقی می‌شود اما WHO از کشورها خواسته است تا هشیار باشند.

سازمان بهداشت جهانی در گزارشی می‌گوید در تاریخ 10 ژوئیه (19 تیرماه)، یعنی 17 روز پس از مثبت‌شدن نتیجه آزمایش این بیمار، از ابتلای او به ویروس MERS-CoV در امارات مطلع شده است. برهمین‌اساس، این سازمان دوباره بر اهمیت نظارت بر بیماران، به‌خصوص بیماران عفونت‌های حاد تنفسی، تأکید کرده و از نهادهای بهداشتی خواسته است تا به دقت الگوهای نامتعارف را بررسی کنند.

در گزارش WHO آمده که تاکنون هیچ مورد دیگری از ابتلا به این بیماری تشخیص داده نشده است. اما این سازمان انتظار دارد که به‌زودی گزارش‌های بیشتری از ابتلا به این بیماری در کشورهای خاورمیانه و دیگر کشورها منتشر شود. این سازمان می‌گوید: «WHO به نظارت بر شرایط اپیدمیولوژیک ادامه می‌دهد و براساس جدیدترین اطلاعات موجود، به ارزیابی ریسک می‌پردازد.»

مرد مبتلا به ویروس MERS-CoV با 108 نفر ارتباط داشته است

نهادهای بهداشتی امارات از ارتباط فرد مبتلا به MERS-CoV با 108 نفر دیگر خبر داده‌اند. این 108 نفر که همگی از اعضای کادر درمان بوده‌اند، تا 14 روز پس از ارتباط تحت مراقبت قرار گرفتند و نتیجه آزمایش‌های آن‌ها تاکنون منفی بوده است.

این مرد 28 ساله در فاصله 3 تا 7 ژوئن چندین بار با علائم حالت تهوع، درد در هنگام ادرار و درد در سمت راست بدن خود به درمانگاه مراجعه کرده بود. درنهایت با تشدید بیماری، او در تاریخ 8 ژوئن (18 خردادماه) در بیمارستان بستری شد و سپس به بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) رفت. ظاهراً او همچنان در همین بخش تحت درمان قرار دارد؛ ولی اطلاعات دقیقی از وضعیت او در دسترس نیست.

بیماری حاصل از ویروس MERS-CoV درحال‌حاضر واکسن یا درمان مشخصی ندارد. علائم رایج این بیماری تب، سرفه و تنگی نفس است. از سال 2013 تاکنون، فقط در امارات، حداقل 94 نفر (ازجمله مورد فعلی) به این ویروس مبتلا شده و 12 نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. MERS-CoV از سال 2012 در سراسر جهان جمعاً 2605 نفر را مبتلا کرده و 936 نفر را به کام مرگ کشانده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی