ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خطای سایت ایر کانادا
میان رشته ای

شرکت هواپیمایی ایر کانادا به‌خاطر خطای چت‌بات خود، به پرداخت غرامت محکوم شد

اگرچه «ایر کانادا» مدعی بود که این چت‌بات شخصیت حقوقی مستقلی دارد، اما دادگاه این شرکت را به پرداخت جریمه محکوم کرد.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۲:۳۰

Air Canada به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی کانادا، پس از ارائه اطلاعات نادرست از طریق چت‌بات خود به یک مشتری، به پرداخت غرامت محکوم شد. «ایر کانادا» برای فرار از اتهامات مدعی بود که این چت‌بات شخصیت حقوقی مجزایی دارد و مسئول اعمال خود است؛ هرچند که این ادعاها درنهایت بی‌فایده بود.

به گزارش گاردین، در سال 2022 فردی به نام «جیک موفات» با راهنمایی چت‌بات سایت ایر کانادا، بلیت رفت‌وبرگشت از ونکوور به تورنتو رزرو کرد. او برای شرکت در مراسم ختم یکی از بستگان خود عازم این سفر بود. چنین سفرهایی معمولاً مشمول تخفیف (نرخ سوگ) یا بازپرداخت هزینه می‌شوند.

چت‌بات سایت ایر کانادا به موفات گفته بود که پس از 90 روز از تاریخ صدور بلیت، می‌تواند درخواست بازپرداخت وجه بلیت داشته باشد، اما وقتی او با ایر کانادا تماس گرفت تا مشخص کند که چه مدارکی برای واجد شرایط‌بودن نرخ سوگ لازم است، این شرکت به او گفت این نرخ برای سفری که انجام‌شده اعمال نمی‌شود و به بخش سوگ در وب‌سایت ارجاع داده شد.

خطای چت‌بات ایر کانادا

خطای چت‌بات سایت ایر کانادا و پرداخت غرامت

موفات ماه‌ها تلاش کرد تا هزینه بلیت خود را از ایر کانادا دریافت کند؛ او حتی اسکرین‌شاتی از پیام چت‌بات را نیز داشت. اما ایر کانادا استدلال کرد که چون پاسخ چت‌بات به صفحه‌ای با خط‌مشی واقعی سفر سوگ لینک شده بود، موفات باید نرخ‌ها و قوانین سفر سوگواری را می‌خواند؛ در آنجا قید شده است که سفر انجام‌شده مشمول تخفیف نمی‌شود.

پس از این وقایع، موفات از شرکت ایر کانادا شکایت کرد که باعث شد این شرکت مقابل خواسته او تسلیم شود. بااین‌حال، ایر کانادا گفت که به‌رغم این خطا، چت‌بات آن‌ها یک شخصیت حقوقی مجزا بوده و بنابراین مسئول اقدامات خود است. البته به گفته گزارش‌ها، ایر کانادا مسئول تمام سایت خود و حتی چت‌بات است؛ بنابراین نمی‌توان صفحه‌ای از سایت را از دیگر صفحات آن مستثنا کرد. اگرچه صفحه «سفر سوگواری» این سایت اطلاعات درستی دارد، اما ایر کانادا توضیح نداده که چرا چت‌بات آن اطلاعات غلطی به موفات داده است.

درنهایت، ایر کانادا محکوم شد که 650.88 دلار کانادا به موفات بپردازد؛ این مبلغ با احتساب تخفیف نرخ سوگواری و دیگر مبالغ است. همچنین به‌نظر می‌رسد که این چت‌بات از وب‌سایت ایر کانادا حذف شده است و دیگر در دسترس نیست.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی