ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آمریکا
میان رشته ای

تحقیق جدید تأیید کرد: انسان‌ها 7 هزار سال زودتر از انتظارات ما به آمریکا رسیده بودند

دانشمندان با پیداکردن شواهد فسیلی و استفاده از روش تاریخ‌گذاری رادیوکربن، اعلام کرده‌اند که اولین انسان‌‌ها 23 هزار سال قبل وارد قاره آمریکا شده‌اند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۶ مهر ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

زمان و نحوه مستقرشدن اولین انسان‌ها در قاره آمریکا از زمان‌های قدیم موضوع بحث‌و‌جدل دانشمندان بوده است. در قرن بیستم، باستان‌شناسان باور داشتند که انسان‌ها زودتر از 14 هزار سال پیش به آمریکای شمالی نرسیده‌اند. اما حالا در تحقیقات جدیدی گفته شده است که انسان‌ها حدود 23 هزار سال قبل، یعنی حدود 7 هزار سال زودتر به قاره آمریکا پا گذاشته‌اند.

کارشناسان قرن بیستم تصور می‌کردند که حضور انسان‌ها در قاره آمریکا با تشکیل یک گذرگاه بدون یخ بین دو صفحه یخی عظیم که کانادای کنونی و شمال ایالات‌متحده را شامل می‌شود، مصادف بوده است. براساس این ایده، گذرگاه مذکور که در اثر ذوب‌شدن یخ‌ها در پایان آخرین عصر یخبندان ایجاد شده، به انسان اجازه داده تا از آلاسکا به قلب آمریکای شمالی برود. بااین‌حال، به‌مرورزمان این ایده از بین رفت. در دهه‌های اخیر گفته شده که اولین شواهد از حضور انسان‌ها در قاره آمریکا مربوط به 14 هزار تا 16 هزار سال پیش بوده است.

اولین حضور انسان‌ها در قاره آمریکا

ردپا گروهی از افراد در سنین مختلف

در سپتامبر 2021، مقاله‌ای توسط مجله Science منتشر شد که در آن قدمت نشانه‌های فسیلی کشف‌شده از انسان‌ها در نیومکزیکو به حدود 23 هزار سال پیش و دوران اوج آخرین عصر یخبندان نسبت داده شده بود. این مطالعه جدید، اطلاعات ارائه‌شده در آن مقاله را تأیید می‌کند و گفته شده است که قدمت ردپای باستانی در پارک ملی «وایت سندز» نیومکزیکو به حدود 23 هزار سال پیش برمی‌گردد و آن را به قدیمی‌ترین نشانه‌های بشر در قاره آمریکای تبدیل می‌کند.

همچنین این تحقیق جدید، شواهد بیشتری را ارائه می‌کند که انسان‌های پیشین در اوج آخرین عصر یخبندان در دنیای جدید حضور داشته‌اند؛ زمانی که یخچال‌های طبیعی احتمالاً حدود یک‌چهارم مساحت زمین را پوشانده بودند.

ردپای انسان در محل مطالعه

ردپاهای پارک ملی «وایت سندز» اولین‌بار سال 2009 در کنار ساحل یک دریاچه ماقبل تاریخ کشف شد. تا نوامبر سال 2021، مجموعاً 61 اثر انسانی و همچنین شواهدی از ماموت‌ها، دایرولف‌ها و شیرهای آمریکایی پیدا شد. در مطالعه مربوط به سال 2021 که اکنون یافته‌های آن تأیید شده است، براساس روش تاریخ‌گذاری رادیوکربن که سازوکاری برای تعیین قدمت موجودات مصرف‌کننده کربن است، دانشمندان قدمت دانه‌های گیاهی آبزی را که در این ردپاها آمیخته شده بودند، به‌دست آوردند و تخمین زدند که این آثار کشف‌شده مربوط به 23 هزار تا 21 هزار سال پیش است.

تاریخ‌گذاری رادیوکربن براین‌اساس است که ایزوتوپ‌های کربن در ارگانیسم‌هایی که در 50 هزار سال گذشته مرده‌اند، چگونه دچار واپاشی رادیواکتیو می‌شوند. درواقع با این روش می‌توان هر نوع ماده آلی را تاریخ‌گذاری کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی