ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گربه
میان رشته ای

تحقیق جدید: گربه‌ها هم مانند سگ‌ها به بازی آوردن اشیای پرتاب‌شده علاقه دارند

بااین‌حال، گربه‌ها معمولاً ترجیح می‌دهند که کنترل بازی را در دست داشته باشند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۶ آذر ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰

براساس تحقیقات جدید دانشمندان، فقط سگ‌ها دوست ندارند بازی فچ (Fetch) را انجام دهند و بسیاری از گربه‌ها نیز این کار را انجام می‌دهند. در این بازی یک شیء مانند یک تکه چوب یا یک توپ پرتاب می‌شود و حیوان باید شیء پرتاب‌شده را پیدا کند و آن را به صاحب خود برگرداند.

براساس گزارش بی‌بی‌سی، محققان با انجام یک نظرسنجی از 1000 صاحب گربه، اطلاعات جدیدی در مورد بازی‌های این حیوانات خانگی پیدا کرده‌اند. به گفته آن‌ها، گربه‌ها نیز به‌طور غریزی دوست دارند مانند سگ‌ها بازی‌های پرتابی را انجام دهند. اما با توجه به ماهیت مستقل آن‌ها، شاید چندان تعجب‌آور نباشد که گربه‌ها معمولاً ترجیح می‌دهند کنترل بازی را در دست داشته باشند.

تمایل گربه ها به بازی پرتابی

در این نظرسنجی 924 صاحب 1154 گربه (994 نژاد مخلوط و 160 گربه اصیل) شرک کرده‌اند. دکتر «الیزابت رنر»، یکی از نویسندگان این مطالعه و مدرس روانشناسی دانشگاه‌ «نورثامبریا» انگلستان با توجه به داده‌های به‌دست آمده می‌گوید:

«ما فکر می‌کنیم که این موضوع مهم است، زیرا نشان می‌دهد که این رفتار تا چه اندازه توسط خود گربه‌ها هدایت می‌شود، زیرا تعداد بسیار کمی از افراد گربه‌های خود را برای بازی فِچ آموزش می‌دهند. البته تمام گربه‌ها تمایل به بازی‌کردن ندارند، اما در صورت انجام این کار، احتمالاً روش خاص خود را خواهند داشت.»

طبق داده‌های نظرسنجی، بیشتر گربه‌ها (94.4 درصد) از سنین جوانی خود توانایی غریزی بازی Fetch را دارند. همچنین از بین گربه‌های اصیل – گربه‌هایی که والدین و اجداد آن‌ها به یک نژاد تعلق دارند – گربه‌های سیامی بیشتر تمایل به بازی‌کردن دارند (22.5 درصد) و سپس این رفتار در گربه‌های بنگال (10 درصد) و رگدال (7.5 درصد) دیده شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی