ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

چین
میان رشته ای

چین با هدف بررسی پوسته زمین، یکی از عمیق‌ترین حفاری‌ها را در بزرگ‌ترین بیابان این کشور آغاز کرد

انتظار می‌رود تا پروژه حفاری شرکت ملی نفت چین‌ 457 روز طول بکشد و در نهایت، داده‌هایی در مورد ساختار داخلی زمین ارائه کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۸:۰۰

دانشمندان چینی در حال حفاری حفره‌ای به عمق بیش از 10 هزار متر در پوسته زمین هستند. این پروژه حفاری که توسط بزرگترین تولیدکننده نفت کشور، شرکت ملی نفت چین انجام می‌شود، یکی از عمیق‌ترین حفاری‌هایی خواهد بود که تاکنون انجام شده است.

به گزارش اینسایدر، این پروژه هفته گذشته در صحرای تکله‌مکان، بزرگ‌ترین بیابان کشور چین آغاز شده است. در جریان فرآیند حفاری آن، محققان به بیش از 10 لایه از پوسته زمین نفوذ می‌کنند تا به سیستم کرتاسه برسند که شامل سنگ‌هایی با قدمت 145 میلیون سال می‌شود.

«وانگ چونشنگ»، کارشناس فنی بخش عملیات این پروژه، گفت که آن‌ها با انجام این حفاری تلاش دارند تا در قلمرو ناشناخته زمین کاوش کنند و مرزهای دانش بشری را گسترش دهند. «سان جین‌شنگ»، دانشمند آکادمی مهندسی چین نیز درباره سختی این پروژه می‌گوید:

«دشواری این پروژه حفاری را می‌توان با یک کامیون بزرگ مقایسه کرد که روی دو کابل فولادی نازک در حال حرکت است.»

زمان موردنیاز برای تکمیل حفاری چین

انتظار می‌رود تا پروژه حفاری شرکت ملی نفت چین‌ 457 روز طول بکشد و در نهایت، داده‌هایی در مورد ساختار داخلی زمین ارائه کند.

«شی جین پینگ»، رئیس جمهور چین در یک سخنرانی از سال 2021 خطاب به دانشمندان برجسته این کشور، از علوم اعماق زمین به عنوان یکی از چهار مرز استراتژی مهم برای کشف نام برد. این پروژه می‌تواند به شناسایی منابع معدی و انرژی و ارزیابی خطرات بلایای زیست محیطی مانند زلزله و فوران آتشفشان کمک کند.

حفره چین علیرغم عمق بسیار زیاد و چشمگیری که دارد، عمیق‌ترین حفره ساخته شده توسط بشر نخواهد بود. عمیق‌ترین حفره مصنوعی کره زمین همچنان «چاه ابرژرف کولا» در روسیه است که حفاری آن 20 سال طول کشیده و 12262 متر عمق دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Rico
    Rico | ۱۵ خرداد ۱۴۰۲

    برگام

مطالب پیشنهادی