ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خاک الکترونیکی
میان رشته ای

ابداع پژوهشگران سوئدی: «خاکی» که سرعت رشد گیاهان را تا 50 درصد افزایش می‌دهد

این بستر کشت که «خاک الکترونیکی» نام گرفته، علاوه بر افزایش سرعت رشد گیاهان، مزیت‌های بسیاری نسبت به روش‌های متعارف دارد.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۵ دی ۱۴۰۲ | ۱۳:۰۰

محققان بستر کشت جدیدی ایجاد کرده‌اند که سرعت رشد گیاهان را تا 50 درصد افزایش می‌دهد. این بستر که محققان آن را eSoil یا «خاک الکترونیکی» می‌نامند، رسانای الکتریسیته است و با تحریک الکتریکی به رشد گیاهان کمک می‌کند، و به‌طور خاص برای کشاورزی هیدروپونیک یا آب‌کشت طراحی شده است. به‌طور کلی در کشت هیدروپونیک گیاهان بدون خاک رشد می‌کنند و فقط به آب، مواد مغذی و بستری برای رشد ریشه‌ها نیاز دارند.

براساس مقاله منتشرشده در PNAS، محققان دانشگاه لینشوپینگ سوئد نشان داده‌اند که نهال‌های جو که در خاک الکترونیکی کشت شده‌‌اند، تا 50 درصد بیشتر رشد کرده‌اند. محققان به مدت 15 روز ریشه این نهال‌ها را با الکتریسیته تحریک کردند.

مزیت‌های خاک الکترونیکی نسبت به روش‌های متعارف

جمعیت جهان در حال افزایش است و تغییرات آب‌وهوایی نیز گاه دامن‌گیر کشاورزان می‌شود. بنابراین نمی‌توان نیازهای غذایی کره زمین را تنها با روش‌های کشاورزی موجود تأمین کرد. با روش آب‌کشت، بدون نیاز به خاک و زمین‌های پهناور، می‌توان غذا را در شهرها نیز پرورش داد.

در آب‌کشت یا هیدروپونیک مصرف آب به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد و تمام مواد مغذی ضروری نیز در دسترس گیاه خواهد بود. این کشت، یک سیستم بسته است که امکان گردش مجدد آب را فراهم می‌کند تا هر نهال دقیقاً مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کند. بنابراین آب بسیار کمی مصرف می‌شود.

هیدروپونیک همچنین امکان کشت عمودی در برج‌های بزرگ را برای استفاده حداکثری از فضا فراهم می‌کند. محصولاتی که درحال‌حاضر به این روش کشت می‌شوند بیشتر سبزیجات هستند. غلات به‌طور معمول در هیدروپونیک برای استفاده علوفه‌ای کشت نمی‌شوند. در این مطالعه محققان نشان دادند که نهال‌های جو را می‌توان با استفاده از هیدروپونیک کشت داد و به لطف تحریک الکتریکی، سرعت رشد بهتری ایجاد کرد.

همچنین مزیت دیگر خاک‌های الکترونیکی، استفاده‌نکردن از پشم معدنی است. معمولاً از پشم معدنی به‌عنوان بستر کشت در هیدروپونیک استفاده می‌شود. این مواد نه‌تنها تجزیه‌پذیر نیستند، بلکه با فرایندی تولید می‌شوند که نیاز به انرژی بالایی دارد. بستر کشت الکترونیکی eSoil از سلولز، فراوان‌ترین پلیمر زیستی، در ترکیب با پلیمری رسانا به‌نام PEDOT ساخته شده است. این ترکیب هرچند جدید نیست، اما اولین‌بار است که برای کشت گیاهان به این شکل استفاده می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Mohammad Sadegh Manafi
    Mohammad Sadegh Manafi | ۶ دی ۱۴۰۲

    نباید فقط به دید مثبت بهش نگاه کنیم! اصلا کار درستیه؟

مطالب پیشنهادی