ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

جنگنده F-35
میان رشته ای

انقلابی در خلبانی: کلاه ایمنی 400 هزار دلاری که زاویه دید 360 درجه فراهم می‌کند

Genesis III نام کلاه ایمنی است که نزدیک به یک دهه در حال ساخت بوده و دید 360 درجه به جنگنده می‌دهد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ | ۲۰:۴۵

اف-35 لایتنینگ 2 (F-35 Lightning II) متعلق به لاکهید مارتین گران‌ترین هواپیمای جنگنده نظامی است که تاکنون تولیدشده و هر فروند آن 109 میلیون دلار هزینه دارد. حالا کلاه ایمنی برای پرواز با اف 35 توسعه پیدا کرده که قابلیت‌های چشمگیری را ارائه کند.

از نظر فناوری، اف-35 لایتنینگ 2 پیشرفته‌ترین هواپیمای جنگنده تولید‌شده است که از فناوری رادارگریز پشتیبانی می‌کند و سرعت آن به بیش از 1.6 ماخ (1975 کیلومتر بر ساعت) می‌رسد. همچنین می‌تواند بیش از 9 تن محموله مخفی را حمل کند.

شرکت Collins Aerospac برای جنگنده نظامی، یک کلاه ایمنی با نام Genesis III یا Gen 3 HMDS ساخته است که توسعه آن نزدیک به یک دهه طول کشیده و هر کدام 400 هزار دلار قیمت دارند. این کلاه ایمنی به‌عنوان نمایشگر اصلی خلبان و همچنین سیستم کنترل سلاح‌ها عمل می‌کند.

دید 360 درجه برای خلبان جنگنده F-35

F-35 Lightning II دارای 6 دوربین است که در قسمت بیرونی آن به تمام جهت‌ها توجه دارند و Genesis III ترکیبی از تمام این دوربین‌ها را نشان می‌دهد. در واقع این کلاه ایمنی یک دید 360 درجه کامل به خلبان ارائه می‌کند.

علاوه بر این، این کلاه به‌طور مداوم اطلاعات پرواز و داده‌های سنسورها را به خلبان ارائه می‌کند. خلبانان هم می‌توانند تنها با نگاه‌کردن به آن‌ها و از طریق سیستم هدف گیری Genesis 3 HMDS واحدهای هوایی و زمینی «دوست» یا دشمن را علامت‌گذاری و ردیابی کنند.

در نهایت، کلاه Gen 3 HMDS دارای قابلیت دید در شب داخلی با میدان دید 30 در 40 درجه است. با این وجود، دیگر نیاز نیست تا از یک عینک دید در شب مجزا استفاده کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی