ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گاو
میان رشته ای

مهندسی ژنتیک برای اولین‌بار در جهان گاوی با آلودگی متان پایین‌تر تولید می‌کند

محققان برای اولین‌بار درحال تولید گاوی هستند که به‌صورت ژنتیکی اصلاح شده است تا در آروغ خود متان کمتری داشته باشد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۸ مرداد ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

دام‌ها مسئول 14.5 درصد از تولید گازهای گلخانه‌ای جهان هستند. ازاین‌رو، دانشمندان می‌خواهند شرایط را تغییر دهند و برای اولین‌بار در تاریخ، درحال پرورش گاوهایی هستند که کمتر گاز متان تولید می‌کنند و با محیط‌زیست سازگاری بیشتری دارند.

به گزارش رویترز، یک دامدار کانادایی به نام «بن لئوویت» برای اولین‌بار از یک منی آزمایشگاهی برای تلقیح مصنوعی گاوهای خود استفاده کرده است تا گاوهای جدیدی را به‌وجود بیاورد که با آروغ خود متان کمتری منتشر می‌کنند.

این منی محصول شرکت ژنتیکی Semex است که ادعا می‌کند دستاورد آن‌ها می‌تواند سالانه تا 1.5 درصد از آلودگی متان صنعت دامداری کانادا بکاهد. این رقم تا سال 2050 به 20 تا 30 درصد خواهد رسید. وزارت کشاورزی کانادا در گفت‌وگو با رویترز گفته است که هنوز این محصول را بررسی نکرده، اما کاهش آلودگی دام‌ها برای آن‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد.

شرکت Semex برای تولید این منی با سازمان جمع‌آوری شیر کانادا Lactanet همکاری کرده است. Lactanet نیز با گردآوری اطلاعات مربوط به تحقیقات هفت‌ساله دانشگاه گوئلف و دانشگاه آلبرتا دست به ساخت اولین سیستم ملی ارزیابی ژنومی متان در دام‌ها زده است.

تولید متان توسط گاوها رفته‌رفته کمتر می‌شود

«مایکل لوهوییس»، معاون تحقیقات و نوآوری Semex می‌گوید: «این تغییر ژنتیکی در نسل‌های آتی ثابت و تجمیعی است، بنابراین می‌تواند موجب کاهش چشمگیر [آلودگی‌ها] شود.» او معتقد است که این سازوکار می‌تواند ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش برای کاهش تولید متان در دامداری‌ها باشد.

Semex بازاریابی برای محصول خود را در حدود 80 کشور آغاز کرده است و به‌نظر می‌رسد که مشتریانی در بریتانیا، آمریکا و اسلوواکی هم برای این منی پیدا شده است.

این روش البته منتقدانی هم دارد. برخی کارشناسان می‌گویند این تغییر ژنتیکی ممکن است باعث بروز مشکلات گوارشی در گاوها شود، چون متان از میکروب‌هایی به‌وجود می‌آید که در دستگاه گوارش این حیوانات وجود دارد. درنتیجه لازم است بررسی‌های بیشتری صورت بگیرد تا اثر این تغییر بر گاوها مشخص شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی