ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دایناسور
میان رشته ای

کشف فسیل نایابی که مبارزه یک پستاندار و دایناسور را نشان می‌دهد

فسیل کشف‌شده یک حیوان شبیه به گورکن از گونه خزنده‌پستاندار و گونه‌ای دایناسور گیاهخوار معروف به سیتاکوسور را نشان می‌دهد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۸ تیر ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

فسیلی متعلق به زمانی حدود 125 میلیون سال قبل کشف شده است. بررسی‌های دانشمندان نشان می‌دهد که این فسیل بخشی از حمله یک پستاندار تنومند به اندازه یک گربه خانگی با دایناسوری با اندازه سه‌برابر خود را در بر گرفته است.

براساس گزارش CNN، این فسیل که در شمال شرقی چین کشف شده، شامل یک حیوان شبیه به گورکن از گونه خزنده-پستاندار و گونه‌ای دایناسور گیاهخوار معروف به سیتاکوسور می‌شود. «جردن مالون»، دیرینه‌شناس موزه طبیعت کانادا، درباره این فسیل گفت این نکته که پستانداران اولیه هم‌زمان با دایناسورها زندگی می‌کردند، یک لحظه دراماتیک محسوب می‌شود.

جدال دایناسور و پستاندار باستانی

بازسازی این فسیل توسط یک هنرمند

مالون که همچنین یکی از نویسندگان این مطالعه جدید است، درباره این فسیل می‌گوید:

«پستانداری که در اینجا با آن روبه‌رو هستیم، یکی از بزرگ‌ترین نمونه‌های زمان خود است و درباره حیوانی به اندازه یک گربه خانگی صحبت می‌کنیم. دانش ذاتی این بوده که فعل‌و‌انفعالات زیست‌محیطی یک‌طرفه بوده است؛ یعنی دایناسورهای بزرگ‌تر پستانداران کوچک‌تر را می‌خوردند. این نمونه نشان می‌دهد که پستانداران اگر به‌اندازه کافی گرسنه باشند، می‌توانند به دایناسورهای بزرگ‌تر حمله کنند.»

البته این اولین فسیلی نیست که نشان می‌دهد پستانداران اولیه توانایی شکار دایناسورها را داشته‌اند؛ در سال 2005 نیز بقایای یک سیتاکوسور در معده یک پستاندار دیگر کشف شده بود.

نمایی از فسیل که نشان می‌دهد پستاندار کوچک‌تر درحال گاز‌گرفتن دنده‌های دایناسور است

بااین‌وجود، نکته‌ای که این فسیل را منحصر‌به‌فرد می‌کند، این است که پستاندار را درست در لحظه حمله به دایناسور نشان می‌دهد. به گفته مالون، پیداکردن فسیل‌هایی که تعامل یک حیوان با حیوان دیگر و همچنین رفتار شکارچیان منقرض‌شده را نشان می‌دهد، بسیار نادر است.

به گفته مالون، این فسیل که تقریباً کامل است، سال 2012 در استان لیائونینگ چین کشف شده. همچنین به گفته او، این دو موجود در حین مبارزه مرده‌اند. به‌طور دقیق‌تر، یک لایه گل‌و‌لای پس از فوران آتشفشان آن‌ها را دفن کرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی