ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پناهگاه زیرزمینی واحد 731 در چین
میان رشته ای

کشف مرکز مخوف آزمایش‌های انسانی در چین؛ جنایات ژاپن در جنگ جهانی دوم برملا می‌شود

باستان‌شناسان چینی از کشف آزمایشگاه زیرزمینی ژاپن مربوط به دوره جنگ جهانی دوم خبر داده‌اند که در آن آزمایش‌های انسانی صورت می‌گرفت.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۹ خرداد ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

باستان‌شناسان پناهگاهی را در چین پیدا کرده‌اند که ظاهراً مربوط به دانشمندان ژاپنی در جنگ جهانی دوم بوده و برای آزمایش‌های انسانی روی زندانیان استفاده می‌شده است. آن‌ها مدعی‌اند که این پناهگاه می‌تواند مدارک جدیدی را پیرامون جنایت‌های جنگی واحد بدنام 731 ژاپن برملا سازد.

به گزارش SCMP، باستان‌شناسان چینی یک پناهگاه زیرزمینی وحشتناک را در نزدیکی شهر «آندا» پیدا کرده‌اند و باور دارند که این مرکز در دوران جنگ جهانی دوم تحت کنترل واحد 731 ارتش امپراتوری ژاپن قرار داشته است. این واحد در بین سال‌های 1935 تا 1945 آزمایش‌های بی‌رحمانه‌ای را روی انسان‌ها انجام داده بود.

دانشمندان ژاپنی عوامل بیماری‌زای مختلف را روی زندانیان خود آزمایش و اثر آن‌ها را در بدن بررسی می‌کردند. از یافته‌های همین آزمایش‌ها برای شیوع بیماری‌های حصبه، وبا و طاعون در بخش‌هایی از چین استفاده شده بود. این واحد مخوف ظاهراً عامل آزمایش و قتل هزاران مرد، زن و کودک چینی بوده است.

تصویری از واحد 731 که مشغول آزمایش یخ‌زدگی بدن در چین بودند.

محققان مؤسسه باستان‌شناسی و یادمان‌های فرهنگی استان هیلانگجیانگ می‌گویند: «این یافته‌ها میراث دنباله‌دار جنایات واحد 731 و اثر آن بر تلاش‌های جهانی به‌منظور پیشگیری از جنگ‌افزارهای بیولوژیکی را برجسته می‌کند.»

بررسی آزمایشگاه زیرزمینی واحد 731 در چین ادامه پیدا می‌کند

باستان‌شناسان می‌گویند این مرکز زیرزمینی شامل چندین دالان و اتاق‌های متصل‌به‌هم است. محققان هنوز وارد اتاق‌های این مرکز نشده‌اند، اما در پژوهش حاضر درباره ساختارهای آن توضیحاتی را ارائه داده‌اند. آن‌ها می‌گویند هنوز باید مطالعات بیشتری صورت بگیرد تا اطلاعاتشان در این زمینه تکمیل شود.

بخش عمده ساختمان‌های سطحی در این مرکز در سال 1945 ویران شد تا اثری از این آزمایش‌ها باقی نماند، اما محققان می‌گویند بناهای زیرزمینی آن همچنان وجود دارند.

بعضی از دانشمندان واحد 731 توسط نیروهای شوروی بازداشت و در سال 1949 دادگاهی شدند، اما ظاهراً عده‌ای از اعضای این واحد که به دست نیروهای آمریکا بازداشت شده بودند، دراِزای واگذاری یافته‌های تحقیقات خود بخشیده شدند.

نتایج این یافته‌ها در مقاله‌ای در مجله چینی Northern Cultural Relics منتشر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی