ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مصر
میان رشته ای

با توت‌عنخ‌آمون ملاقات کنید؛ بازسازی چهره فرعون جوان مصر پس از 3300 سال

«توت‌عنخ‌آمون»، یازدهمین فرعون مصر باستان از دودمان هجدهم (1549 تا 1292 پیش از میلاد) بود که در سن 19 سالگی به دلایل نامشخص درگذشت.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

یک تیم بین‌المللی از دانشمندان برزیل، استرالیا و ایتالیا موفق شده‌اند با استفاده از مدل‌سازی دیجیتالی جمجمه مومیایی‌شده «توت‌عنخ‌آمون» (Tutankhamun)، یازدهمین فرعون مصر باستان از دودمان هجدهم یا همان پادشاهی نو (1549 تا 1292 پیش از میلاد)، چهره او را بازسازی کنند. در تصویر بازسازی شده، شاهد چهره جوان این پادشاه باستانی هستیم که گفته می‌شود هنگام مرگ، یک نوجوان 19 ساله بوده است.

«سیسرو مورائس»، کارشناس گرافیک برزیلی که یکی از نویسندگان این مطالعه جدید است، می‌گوید:

«از نظر من، او مانند یک مرد جوان با چهره‌ای ظریف به‌نظر می‌رسد. با نگاه‌کردن به او، بیشتر یک دانشجوی جوان را می‌بینیم تا یک سیاستمدار با مسئولیت که باعث می‌شود این شخصیت تاریخی جالب‌تر شود.»

چهره بازسازی‌شده فرعون جوان مصر

بقایای مومیایی‌شده این پادشاه جوان معروف، همراه با ده‌ها گنجینه باورنکردنی توسط یک باستان‌شناس بریتانیایی به نام «هاوارد کارتر» در نوامبر 1922 در دره پادشاهان مصر کشف شد. از آنجایی که این تیم بین‌المللی به‌طور مستقیم به جمجمه فرعون دسترسی نداشت، کامل‌کردن طرح جدید چالش بزرگی برای آن‌ها بود. مورائس در این زمینه توضیح می‌دهد:

«بیشتر یک کار کارآگاهی بود که در آن نشانه‌هایی از اطلاعات به‌هم‌پیوسته وجود داشت تا مدلی سه‌بعدی از جمجمه. با داده‌های نسبی و برخی اندازه‌گیری‌های مهم، توانستیم یک جمجمه دیجیتالی ایجاد کنیم و آن را به‌گونه‌ای تنظیم کنیم که به جمجمه توت‌عنخ‌آمون تبدیل شود.»

سپس آن‌ها اندازه لب‌ها، موقعیت کره چشم‌ها، ارتفاع گوش‌ها و اندازه جلوی بینی را بازسازی کردند. با کمک این تکنیک‌ها، چهره فرعون مصر باستان به تدریج به یک بازسازی کامل تبدیل شد.

البته این اولین‌باری نیست که دانشمندان سعی می‌کنند چهره فرعون جوان را بازسازی کنند؛ زیرا در سال 2005 نیز تلاش مشابهی انجام شد که تصویر بازسازی‌شده مربوط به آن را در بالا می‌توانید مشاهده کنید. اواخر سال گذشته نیز دانشمندان موفق شده بودند تا چهره رامسس دوم، فرعون دودمان نوزدهم مصر باستان را بازسازی کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی