ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دوربین حرارتی تیراندازی
میان رشته ای

این دوربین حرارتی، تک‌تیراندازان را قادر می‌سازد گلوله‌ها را بدون مهمات رسام ببینند [تماشا کنید]

این دوربین همه‌کاره می‌تواند سربازان را در هر زمان و مکانی قادر سازد پرواز تیرها را با دقت ببینند و اهداف را درگیر کنند.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۲۷ بهمن ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

پیمانکار نظامی، Teledyne FLIR از دوربین حرارتی تیراندازی جدیدی رونمایی کرده که می‌تواند پرواز گلوله‌های اسلحه را در روز یا شب تا فاصله ۲,۲۰۰ متری نشان دهد. دوربین ThermoSight HISS-HD به تک‌تیراندازان و مسلسل‌چی‌ها این اجازه را می‌دهد که بدون شناسایی‌شدن اهداف دور را درگیر کنند.

تک‌تیراندازان یکی از ماهرین‌ترین گروه‌ها در نیروهای نظامی و پلیس هستند. آن‌ها باید از محل اختفای خود اهدافی در فواصل بسیار دور را شناسایی، هدف‌گیری و نابود کنند؛ ترجیحاً در اولین شلیک.

تک‌تیراندازی امروز بسیار پیشرفت کرده و چیزی بیشتر از چشمان تیزبین و دستان ثابت می‌طلبد. امروز تک‌تیراندازان از سلاح‌ها و مهماتی حرفه‌ای، ابزارهای نوری پیچیده و کامپیوترهایی برای محاسبه متغیرهایی مانند باد، فشار هوا، سرعت دهنه و سقوط شلیک استفاده می‌کنند.

با تمام این‌ها، تک‌تیراندازان و مسلسل‌چی‌ها باید به یک دستگاه قدیمی و مطمئن، یعنی مهمات رَسّام تکیه کنند. احتمالاً در صحنه‌های نبرد در فیلم‌ها دیده‌اید که گلوله‌هایی مانند لیزرهای فیلم‌های علمی-تخیلی آسمان را روشن می‌کنند؛ این‌ها گلوله‌های رسام هستند. این گلوله‌ها به مواد آتش‌زا مجهز هستند و با گلوله‌های معمولی ترکیب می‌شوند تا تیراندازان بتوانند محل دقیق فرود تیرهای خود را ببینند.

مهمات رسام راهگشا هستند اما این احتمال نیز وجود دارد که به دشمن نشان دهند تیرها از چه نقطه‌ای شلیک می‌شوند.

دوربین حرارتی ThermoSight HISS-HD
دوربین حرارتی HISS-HD می‌تواند روی اسلحه‌های گوناگونی نصب شود.

دوربین حرارتی ThermoSight HISS-HD

دوربین حرارتی HISS-HD به تک‌تیراندازان اجازه می‌دهد تا تمام گلوله‌ها را حتی در روز روشن مانند گلوله‌های رسام ببینند. این دوربین از یک سنسور تصویربرداری استفاده می‌کند که با یک کرایوکولر (Cryocooler) تا دماهای بسیار پایین سرد می‌شود. این کار نویزهای حرارتی را کاهش و قدرت تفکیک را افزایش می‌دهد. سپس با کمک یک فرایند پیشرفته، تک‌تیرانداز می‌تواند مستقیماً رد گرمایی گلوله را در پرواز ببیند.

در پایین می‌توانید ویدیویی از طرز کار این دوربین حرارتی ببینید.

کمپانی Teledyne FLIR می‌گوید این اولین سیستم با چنین قابلیتی نیست، اما قدرت تفکیک و برد آن در صنعت بی‌سابقه است. این دوربین ۲٫۱ کیلوگرم وزن دارد و می‌توان آن را به‌سادگی روی ریل پیکاتینی MIL-STD-1913 آمریکایی نصب کرد. به‌عبارت دیگر، می‌توان آن را با سیستم‌های سلاح متفاوتی جفت کرد.

این دوربین که ضدآب است و قابلیت فوکوس خودکار دارد، به‌طور خاص برای تک‌تیراندازان طراحی شده، اما مسلسل‌چی‌ها و همچنین سربازان در مأموریت‌های شناسایی، محافظتی، نظارتی و رصد نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. این دستگاه همچنین یک کنترل از راه دور دارد که می‌توان از آن برای رصد فواصل دوراستفاده کرد.

کمپانی Teledyne FLIR می‌گوید دوربین HISS-HD گزینه‌ای بی‌مانند برای تک‌تیراندازانی است که به‌دنبال دید حرارتی سبک‌وزن و همه‌کاره برای افزایش برد و دقت تیراندازی خود هستند. این وسیله می‌تواند با تکنولوژی پیشرفته خود اهداف را در هر محیطی شناسایی و گرفتار کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی