ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

رکورد قایق برقی
میان رشته ای

رکورد بالاترین سرعت در قایق‌های برقی پس از پنج سال شکسته شد

این قایق توانست با میانگین سرعت 183.8 کیلومتر بر ساعت رکورد سرعت جهانی قایق‌های برقی را پس از پنج سال جابه‌جا کند.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۲۰ آبان ۱۴۰۲ | ۲۲:۳۰

اخیراً یک تیم دانشجویی از دانشگاه پرینستون با میانگین سرعت 183.8 کیلومتر بر ساعت رکورد سرعت جهانی قایق‌های برقی را شکست. این رکوردشکنی در رویدادی از نوع «کیلومتر پروازی» ثبت شد؛ در این نوع رویداد قایق اجازه دارد قبل از ورود به بخشی که در آن رکورد ثبت می‌شود، سرعت خود را افزایش دهد. پیش‌تر این رکورد از آن قایق جگوار با سرعت 142.6 کیلومتر بر ساعت بود.

براساس گزارش دانشگاه پرینستون، این رکوردشکنی در 26 اکتبر (4 آبان‌ماه) در کورس قانونی انجمن قایق‌های قدرتی آمریکا (APBA) در دریاچه تاونسند در کارولینای شمالی انجام شد. این کورس از نوع کیلومتر پروازی بود که در آن قایق اجازه داشت قبل از ورود به یک بخش آبی به طول 1 کیلومتر که رکورد قایق در آن ثبت می‌شود، سرعت خود را افزایش دهد.

سریع‌ترین قایق برقی جهان

برای ثبت چنین رکوردهایی، قایق دو دور 1 کیلومتری پشت‌سرهم را می‌پیماید و میانگین بالاترین سرعت ثبت‌شده آن‌ محاسبه می‌شود. راننده این قایق برقی «جان پیترز» حداکثر سرعت 178.8 کیلومتر بر ساعت را در اولین دور و 189 کیلومتر بر ساعت را در دور دوم ثبت کرد که میانگین آن‌ها 183.8 کیلومتر بر ساعت شد.

قبلاً این رکورد از آن قایق تندروی برقی جگوار بود که پنج سال پیش حداکثر سرعت 142.6 کیلومتر بر ساعت را ثبت کرد. در اوایل سال جاری میلادی نیز قایق «ویژن مارین کانادا» رکورد 186.7 کیلومتر بر ساعت را به خود اختصاص داد؛ البته این رکورد در رویدادی متفاوت از رویداد کیلومتر پروازی بود.

قایق «Big Bird» تیم دانشگاه پرینستون دارای بدنه هیدروپلن (هواپیمای آبی) پرو بوده و توسط قایق‌ساز مشهور اد کارلسن در سال 1993 ساخته شده است. در آن سال‌ها این بدنه به موتورهای گازی مجهز بود و رکوردهای چند کیلومتری پروازی را ثبت کرد. اکنون بدنه این قایق ویژه با پیشرانه الکتریکی FM100 Flux Marine اصلاح شده است. این پیشرانه در عین تولید قدرت بیشتر وزن را افزایش نمی‌دهد. درواقع وزن کل بیگ برد، با احتساب راننده، فقط 442 کیلوگرم است. وزن قایق‌های برقی دیگر تا 1814 کیلوگرم نیز می‌رسد.

به‌دلیل شکستگی میل پروانه، قایق بیگ برد نتواسنت رکورد خود را جابه‌جا کند. تیم دانشگاه پرینستون اکنون امیدوار است که پس از تعمیر قایق بتواند حداکثر سرعت متوسط 193 کیلومتر بر ساعت را بزند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی