ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سلاح انرژی
میان رشته ای

سلاح انرژی هدایت‌شده بریتانیا با هزینه 13 سنت برای هر شلیک، جایگزین موشک‌ها می‌شود

در مقایسه با موشک‌های چند میلیون دلاری، هر شلیک این جنگ‌افزار فقط حدود 13 سنت هزینه به‌همراه دارد و تقریباً به‌همان اندازه مؤثر است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۳:۳۰

دولت بریتانیا برای تقویت قابلیت‌های دفاعی خود، به‌زودی آزمایش یک سلاح جدید انرژی هدایت‌شده را آغاز خواهد کرد. در مقایسه با موشک‌های چند میلیون دلاری، هر شلیک این جنگ‌افزار حدود 13 سنت هزینه به‌همراه دارد و تقریباً به‌همان اندازه مؤثر است تا به یک جایگزین مناسب برای آن‌ها تبدیل شود.

سلاح انرژی هدایت‌شده فرکانس رادیویی (RFDEW) به‌عنوان بخشی از سیاست دولت بریتانیا برای مقابله با وضعیت ژئوپلیتیکی فعلی طراحی شده است و ساختار دفاعی آن را بیشتر بر پایه آمادگی رزمی استوار می‌کند. این تغییر سیاست همچنین شامل سیستم‌های ردیابی سریع لیزری و سایر سلاح‌های انرژی هدایت‌شده می‌شود.

اهمیت سلاح انرژی هدایت‌شده

دولت بریتانیا به اهمیت سلاح‌های انرژی هدایت‌شده اشاره کرده است، زیرا پرتاب یک پهپاد که قیمت آن چند میلیون دلار است با موشکی که میلیون‌ها دلار هزینه دارد، تأثیر منفی روی اقتصاد خواهد داشت. همچنین ذخایر موشکی بسیار کم هستند و انبوهی از پهپادهای ارزان‌قیمت می‌توانند به‌راحتی باعث اتمام آن‌ها شوند.

سلاح‌های انرژی هدایت‌شده بر این مشکلات غلبه می‌کنند، زیرا هرچند خود سلاح هزینه‌ای به‌همراه دارد، اما هر شلیک آن به طرز شگفت‌آوری ارزان است. همچنین از آنجایی که آن‌ها به جای گلوله‌های حالت جامد، انرژی شلیک می‌کنند، تا زمانی که انرژی باقی بماند، به‌طور بالقوه می‌توانند بی‌نهایت دفعه شلیک کنند.

RFDEW یک سلاح کاملاً مستقل است که می‌تواند توسط یک نفر مدیریت شود و قادر به شناسایی، ردیابی و حمله به چندین تهدید در بُرد حداکثر یک کیلومتری است. علاوه‌براین، از یک کشتی جنگی گرفته تا یک کامیون معمولی، می‌توان آن را روی وسایل زیادی نصب کرد. هدف اصلی این جنگ‌افزار نیز هواپیماهای بدون سرنشین یا وسایل الکترونیکی هواپیماها هستند که با تابش انرژی الکترومغناطیسی می‌تواند آن‌ها را منفجر کند.

RFDEW درحال‌حاضر قرار است توسط هفتمین گروه دفاع هوایی ارتش بریتانیا به‌همراه سلاح لیزری DragonFire در ماه سپتامبر آزمایش شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی