ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ماهی سائورون
میان رشته ای

کشف ماهی سائورون؛ گونه جدید آبزی آمازون نام خود را از شخصیت ارباب حلقه‌ها گرفت

محققان به‌تازگی موفق به کشف گونه جدیدی از ماهی‌ها در آمازون شدند که نامش را از چشم سائورون در ارباب حلقه‌ها گرفته است.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۳ تیر ۱۴۰۳ | ۱۳:۳۰

گونه جدیدی از ماهی‌ها از خانواده پاکو که شباهت زیادی به ماهی‌های پیرانا یا پیرانیا دارد، به‌تازگی در رودخانه آمازون پیدا شده است. محققان به‌دلیل شباهت بدن این ماهی به «چشم سائورون» در فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها»، نام Myloplus Sauron را روی آن قرار داده‌اند.

دانشمندان ماهی M. Sauron را که خویشاوند نزدیک پیرانا محسوب می‌شود، هنگام مطالعه روی گونه مشابه دیگری به‌ نام M. schomburgkii کشف کردند نخستین‌ بار سال 1841 در آمازون شناسایی شد اما عمدتاً در جامعه علمی نادیده گرفته شده بود.

پژوهشگران با بررسی ژنتیکی M. schomburgkii دریافتند این خانواده در واقع از سه گونه متمایز تشکیل شده است: M. Sauron ،M. schomburgkii و M. aylans. آن‌ها همچنین با بررسی ماهی‌ها متوجه شدند بین این سه گونه تفاوت‌های فیزیولوژیکی وجود دارد که تقریباً نامحسوس است؛ برای مثال، در استخوان‌های مهره‌ای و باله‌های پشتی آن‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد.

نام‌گذاری گونه جدید ماهی آمازون از روی چشم سائورون در ارباب حلقه‌ها

ماهی M. Sauron به‌سبب وجود نواری به‌رنگ مشکی‌ که در پهلوی بدن آن قرار دارد، چنین نامی گرفته است؛ چراکه ظاهرش شبیه چشم سائورون در فیلم‌های ارباب حلقه‌هاست که نوار مشکی‌رنگی در مرکز آن دیده می‌شود. «روپرت کالینز»، گردآورنده ارشد ماهی‌ها در موزه تاریخ طبیعی لندن، می‌گوید:

«الگوهای [این ماهی] شباهت زیادی به چشم سائورون دارد، خصوصاً باتوجه‌به بخش‌های نارنجی روی بدنش. به‌محض اینکه یکی از همکارانم این نام را برای این ماهی پیشنهاد کرد، می‌دانستیم بهترین اسم را پیدا کرده‌ایم.»

این ماهی که نام خود را از شخصیت خیالی دنیای «جی.آر.آر. تالکین» گرفته است، فقط در حوضه آبریز رود شینگو پیدا می‌شود که به رود آمازون می‌ریزد. این رود بیش از 600 گونه ماهی است که بیش از 70 گونه آن‌ها در هیچ نقطه دیگری در دنیا وجود ندارد. همچنین گفته می‌شود 40 درصد ماهی‌های رود آمازون هنوز برای جامعه علمی ناشناخته‌اند.

نتایج پژوهش حاضر در مجله Neotropical Ichthyology منتشر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی