ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سنسور
میان رشته ای

دستاورد محققان: توسعه حسگری در ابعاد میلی‌متری که حرکات اجسام 100 برابر کوچک‌تر از مو را حس می‌کند

به گفته محققان، این سنسور برای تشخیص میزان تشنگی گیاهان طراحی شده است و در صنعت کشاورزی اهمیت بسیار زیادی دارد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۱ مهر ۱۴۰۲ | ۲۱:۳۰

مهندسان دانشگاه کالیفرنیا، دیویس (UC Davis) حسگر ردیاب جدیدی را توسعه داده‌اند که می‌تواند حرکات اجسامی 100 برابر کوچک‌تر از یک تار موی انسان را تشخیص دهد. نکته قابل‌توجه دیگر اینکه خود این سنسور بسیار کارآمد، فقط به اندازه یک دانه کنجد است.

حسگر جدید دانشمندان براساس فناوری رادار موج میلی‌متری ساخته شده که حسگرهای ردیاب کوتاه‌بردی هستند و روی فرکانس امواج میلی‌متری بین امواج مایکروویو و مادون قرمز کار می‌کند. این حسگرها می‌توانند حرکات بسیار ریز اجسام میکروسکوپی را به‌دقت تشخیص دهند و به‌طور بالقوه در زمینه‌های امنیت، نظارت بیومتریک و هدایت نابینایان کاربرد خواهد داشت. بااین‌حال، فناوری‌هایی که تاکنون در این زمینه مورد استفاده قرار گرفته‌اند، در مصرف برق و فیلتر‌کردن نویز پس‌زمینه مشکل دارند.

ویژگی‌های سنسور ساخته‌شده

دستگاه تیم UC Davis برای مقابله با این مشکلات طراحی شده است. این تیم با تغییر توپولوژی خود سنسور، موفق شده آن را به‌گونه‌ای تنظیم کند که تأثیر نویز ناخواسته در اندازه‌گیری‌هایش کاهش پیدا کند.

برخلاف سنسورهای دیگری که دقت مشابهی را ارائه می‌کنند، این فناوری به‌مراتب کوچک‌تر بوده و به اندازه یک دانه کنجد است. درعین‌حال، طراحی آن باعث افزایش راندمان انرژی فناوری می‌شود و تولید آن نیز نسبتاً ساده است.

محققان می‌گوید این سنسور برای تشخیص میزان تشنگی گیاهان طراحی شده است و با ردیابی تغییرات جزئی می‌تواند نشانگر هیدراتاسیون یا کم‌آبی گیاه را اندازه‌گیری کند. بنابراین وجود مجموعه‌ای از این حسگرهای ارزان‌قیمت می‌تواند برای صنعت کشاورزی اهمیت زیادی داشته باشد. سایر کاربردهای بالقوه این فناوری شامل نظارت بر یکپارچگی ساختاری ساختمان‌ها یا ساخت سیستم‌های واقعیت مجازی دقیق‌تر می‌شود.

اکنون دانشمندان قصد دارد به اصلاح طرح خود ادامه داده و فناوری خود را برای آزمایش بیشتر در دسترس دانشمندان دیگر قرار دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی