ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دستگاهی برای بیمارانی که نمیتوانند صحبت کنند
میان رشته ای

این دستگاه با کمک هوش مصنوعی، تکلم را برای افراد درگیر با مشکلات حنجره ممکن می‌کند

محققان دانشگاه UCLA دستگاهی برای بیماران با تارهای صوتی نارکارآمد ساخته‌اند که می‌تواند به آن‌ها در صحبت‌کردن کمک کند.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۲۸ اسفند ۱۴۰۲ | ۲۱:۰۰

محققان دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس (UCLA) دستگاهی نرم، نازک و کششی به اندازه حدود 1 اینچ مربع اختراع کرده‌اند که به پوست خارجی گلو متصل می‌شود؛ این دستگاه با هوش مصنوعی به افرادی که تارهای صوتی ناکارآمد دارند کمک می‌کند تا عملکرد صوتی خود را بازیابند.

افراد مبتلا به اختلالات صدا و حنجره، ازجمله آن‌هایی که دارای شرایط پاتولوژیک تارهای صوتی هستند یا کسانی که پس از جراحی سرطان حنجره در نقاهت به‌سر می‌برند، اغلب ممکن است صحبت‌کردن برایشان مشکل یا غیرممکن باشد. دستاورد جدید محققان حالا می‌تواند به کمک این افراد بیاید.

براساس مقاله منتشرشده در نیچر، دستگاه بیوالکتریک جدیدی که توسط «جون چن» (Jun Chen)، استادیار مهندسی زیستی در دانشکده مهندسی UCLA و همکارانش ساخته شده، قادر است حرکت ماهیچه‌های حنجره فرد را تشخیص دهد و سیگنال‌ها را با کمک هوش مصنوعی به گفتار تبدیل کند. دقت این دستگاه نزدیک به 95 درصد است.

دستگاهی جدید برای صحبت‌کردن بدون تارهای صوتی

این دستگاه 1.2 اینچی، وزنی حدود 7 گرم دارد و ضخامت آن تنها 0.06 اینچ است و به راحتی با چسب دوطرفه به گلوی فرد در نزدیکی تارهای صوتی می‌چسبد.

دستگاه جدید از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است. یک قسمت از این دستگاه، سیگنال‌های تولیدشده توسط حرکات ماهیچه‌ فرد را به سیگنال‌های الکتریکی قابل‌تحلیل با دقت بالا تبدیل می‌کند. سپس این سیگنال‌های الکتریکی با استفاده از یک الگوریتم یادگیری ماشینی به سیگنال‌های گفتاری و در نهایت این سیگنال‌های گفتاری به صداهای قابل‌فهم تبدیل می‌شوند.

اختلالات صدا در تمام گروه‌های سنی رایج است. تحقیقات نشان داده است که نزدیک به 30 درصد از افراد حداقل یکی از اختلالات متنوع صدا را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند. بااین‌حال، با رویکردهای درمانی، مانند جراحی و صدادرمانی، بازیابی صدا می‌تواند از سه ماه تا یک سال طول بکشد. همچنین دستگاه‌های حنجره الکترونیکی دستی و یا سوراخ‌کردن نای اغلب برای بیماران ناخوشایند است. حالا این دستگاه جدید، مشکلات روش‌های مرسوم را ندارد.

محققان با آزمایش این دستگاه روی چند بیمار، دقت آن را 94.68 درصد ارزیابی کردند و می‌گویند می‌تواند به راحتی مقصود گوینده را به مخاطب برساند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی