ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استارلینک
اینترنت و شبکه

اسپیس‌ایکس در آستانه پرتاب اولین ماهواره Direct-to-Cell؛ اینترنت ماهواره‌ای برای گوشی‌‌های عادی

جمعه هفته آینده، اسپیس‌ایکس اولین ماهواره‌های مخصوص سرویس Direct-to-Cell برای اینترنت ماهواره‌های گوشی‌های عادی را روانه فضا خواهد کرد.

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۲۸ آذر ۱۴۰۲ | ۱۸:۰۰

اسپیس‌ایکس، شرکت متعلق به ایلان ماسک، به‌زودی آزمایش اینترنت ماهواره‌ای برای گوشی‌های عادی را تحت سرویس Direct-to-Cell آغاز می‌کند. این شرکت روز جمعه (8دی‌ماه) اولین ماهواره مخصوص این سرویس را پرتاب خواهد کرد.

جمعه هفته آینده، راکت فالکون 9 اسپیس‌ایکس درمجموع 21 ماهواره را از پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ در کالیفرنیا روانه فضا خواهد کرد که شامل ماهواره‌های مخصوص سرویس Direct-to-Cell هم می‌شود.

به گفته اسپیس‌ایکس، در این محموله 6 ماهواره با شبکه پهن‌باند سلولار مبتنی بر فضا وجود دارد که به اپراتورها در سراسر جهان این امکان را می‌دهد که پوشش پیام‌رسانی، تماس و وب‌گردی را برای کاربران فراهم کنند.

اینترنت ماهواره‌ای برای گوشی‌های عادی

طبق گزارش‌ها، اسپیس‌ایکس در ابتدا به‌دنبال ارائه این سرویس با نسل بعدی ماهواره‌های استارلینک بود،‌ اما از آنجایی‌ که این ماهواره‌ها را نمی‌توان با فالکون 9 ارسال کرد، این شرکت از انجام چنین کاری منصرف شده است. نسل بعدی ماهواره‌های استارلینک با راکت استارشیپ پرتاب می‌شوند.

چند روز پیش، اسپیس‌ایکس موفق به دریافت مجوز از کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا (FCC) برای شروع آزمایش اینترنت ماهواره‌ای خود برای گوشی‌های عادی شد. این مجوز برای 6 ماه اعتبار دارد و شامل 840 ماهواره و 2000 دستگاه آزمایشی می‌شود.

اسپیس‌ایکس تنها شرکتی نیست که می‌خواهد اینترنت ماهواره‌ای را به گوشی‌های عادی بیاورد. شرکت AST SpaceMobile هم می‌خواهد گوشی‌های معمولی را به اینترنت ماهواره‌ای مجهز کند؛ بنابراین در سال‌های آینده گوشی‌های عادی می‌توانند بدون تجهیزات و اپلیکیشن خاصی به اینترنت ماهواره‌ای وصل شوند.

سرویس Direct-to-Cell از سال آینده میلادی امکان ارسال پیام‌های متنی را به گوشی‌های عادی می‌آورد و برای استفاده از آن نیاز به تغییری در گوشی یا استفاده از اپلیکیشن مخصوصی نیست. در سال 2025 هم اینترنت ماهواره‌ای در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • peyman17
    peyman17 | ۲۹ آذر ۱۴۰۲

    شرکت های ایلان ماسک چندین برابر شرکت های مشابه در حال رشد و توسعه هستن واقعا دست مریزاد

مطالب پیشنهادی