ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

۲ هزار خانوار در نشتارود تحت پوشش شبکه فیبر نوری قرار گرفتند

با پوشش صد درصدی فیبر نوری در نشتارود، بیش از 300 مشترک این شهر از خدمات اینترنت پرسرعت فیبر نوری آسیاتک استفاده می‌کنند.

تحریریه دیجیاتو
نوشته شده توسط تحریریه دیجیاتو | ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۱:۲۰

شرکت انتقال داده‌های «آسیاتک» می‌گوید پوشش‌دهی‌ شبکه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارهای نشتارود به صددرصد رسیده است و حالا بیش از 2 هزار خانوار این شهر تحت پوشش قرار دارند و بیش از 300 مشترک از خدمات اینترنت فوق‌سریع فیبر نوری آسیاتک استفاده می‌کنند.
مراسم آیین افتتاحیه پروژه توسعه شبکه فیبر نوری (FTTX) منازل و کسب‌وکارهای شهر نشتارود، پنج‌شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ با حضور «رضا باقری اصل»، معاون پارلمانی و استانی وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات، مدیران استانی و مسئولان آسیاتک در دبیرستان دخترانه «رازی» برگزار شد. در این مراسم، از سرعت خدمات اینترنت فوق‌سریع فیبر نوری این شهر رونمایی شد.

88 هزار خانوار مازندرانی تحت پوشش شبکه فیبر نوری

در این مراسم «محمد بابایی»، معاون کسب‌‌وکار آسیاتک، با بیان اینکه آسیاتک متولی پروژه توسعه شبکه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها در 15 شهر استان مازندران است، تصریح کرد: «امروز آسیاتک در شهرهای چالوس، نشتارود، عباس‌آباد، نکا و کیاکلا در حال ارائه خدمات اینترنت فوق‌سریع فیبر نوری است و پروژه عمرانی آسیاتک در شهرهای خرم‌آباد، رامسر، نوشهر، سلمان‌شهر و هچیرود نیز در جریان است. براساس برآوردهای آسیاتک، انجام این پروژه در استان مازندران نیازمند 386 کیلومتر حفاری است که تاکنون 60 درصد آن محقق شده است و 88 هزار و 617 خانوار مازندرانی تحت پوشش اینترنت فیبر نوری قرار گرفته‌اند.»
وی با اشاره به اینکه آسیاتک در شهر نشتارود با انجام ۱۱.۵ کیلومتر حفاری و تحت پوشش قراردادن بیش از 2100 خانوار، صددرصد تعهداتش را در این شهر محقق کرده است، تأکید کرد: «امروز 310 مشترک از خدمات اینترنت فوق‌سریع فیبر نوری آسیاتک در نشتارود استفاده می ‌کنند. درحالی‌که ترند جهانی نشان می‌دهد سال نخست ارائه این سرویس، میزان مشترکان آن در یک شهر به 15 درصد نمی‌رسد اما این موضوع در نشتارود محقق شده و این دستاورد بزرگی به‌ شمار می‌رود.»

توسعه شبکه فیبر نوری در شهرهای کوچک برای برقراری عدالت در دسترسی

در بخش دیگری از این مراسم، معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه در گذشته در حوزه ارتباطات ثابت مشکلاتی وجود داشت، گفت: «در همین راستا، با ایجاد صندوق توسعه برای اجرای پروژه فیبر نوری، اقدامات لازم آغاز شد و در ادامه پروانه UNSP و… برای اپراتورها صادر و همکاری‌ها در این زمینه تداوم پیدا کرد و امروز ۷ میلیون خانوار ایرانی تحت پوشش شبکه فیبر نوری قرار دارند. در حدود 500 شهر عملیات عمرانی پروژه توسعه شبکه فیبر نوری در جریان است و در بیش از 200 شهر شهروندان به اینترنت فیبر نوری متصل شده‌اند.»
باقری‌اصل با تأکید بر اینکه پروژه توسعه شبکه فیبر نوری از شهرهای کوچک‌تر آغاز شد تا عدالت دسترسی فراهم شود، افزود: «دسترسی از این جهت مهم است که امکان تنوع دسترسی و مصارف متنوع کاربران را تأمین می‌کند. پس توسعه شبکه فیبر نوری راهی برای جبران کیفیت نیست بلکه هدف از انجام آن تسهیل کسب‌وکارهای جدید است. امروزه توسعه فیبر نوری نه‌تنها در حوزه ICT بلکه در سایر زمینه‌ها، ازجمله: حمل‌و‌نقل هوشمند، توسعه شهر هوشمند و جراحی از راه دور و… که در دنیا مرحله آزمایشی را پشت سر گذاشته، می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد.»

فیبر نوری آینده شهرها را بیمه می‌کند

وی خطاب به شهرداران گفت: «این سرویس ما را در آینده بیمه می‌‌‌کند. برخی شهرداران نگاه سنتی به فیبر نوری دارند و تصور می‌کنند این پروژه با هدف تجاری در حال اجراست اما باید بدانند فیبر نوری برای ایجاد شهر هوشمند، اقتصاد و حمل‌ونقل شهری هوشمند ضروری و لازم است.»

در ادامه مراسم، «حکمت داج لیری»، سرپرست فرمانداری تنکابن، نیز با تأکید بر اینکه گزارش‌ و اطلاع‌رسانی‌نکردن دستاوردها اجحاف در حق مردم است، گزارشی آماری درباره اجرای پروژه توسعه شبکه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارهای شهر نشتارود ارائه کرد. همچنین ادامه داد: «نیاز به این فناوری برای دسترسی به علم و… در شهرها و روستاها احساس می‌شود و باید این پروژه را با سرعت اجرا کرد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی