ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

فراکسیون هوش مصنوعی: اولویت ما باید توسعه هوش مصنوعی و پلتفرم‌های بومی مبتنی بر آن باشد

فراکسیون هوش مصنوعی بر تولید پلتفرم و محصولات بومی مبتنی بر هوش مصنوعی و صادرات آنها، تأکید دارد.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۴ مرداد ۱۴۰۲ | ۱۶:۱۷

رئیس فراکسیون هوش مصنوعی تأکید دارد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و تولید پلتفرم‌ها و محصولات بومی این حوزه باید در اولویت قرار گیرد.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و رباتیک در جلسات فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده‌های مجلس شورای اسلامی حضور فعالی دارد. در همین راستا گزارشی از دو جلسه ابتدایی این فراکسیون از سوی معاونت علمی ارائه شده است.

«رضا تقی‌پور»، رئیس فراکسیون هوش مصنوعی در جلسه فراکسیون اظهار داشت: «تجربه نشان داده مصرف‌گرایی و صرفاً پرداختن به توسعه کاربردها در فناوری‌های نوظهور ما را به جایی نمی‌رساند و آورده خاصی برای کشور ندارد.»

او در همین راستا تأکید کرد اولویت‌شان در کشور باید توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی و تولید پلتفرم‌ها و محصولات بومی و صادرات آنها باشد.

تقی‌پور با یادآوری اهمیت قانون‌گذاری در مورد فناوری هوش مصنوعی همچنین اظهار داشت: «معمولاً مراکزی در دنیا وجود دارد که فناوری‌ها را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و تقریباً از سال 2019 به بعد، هوش مصنوعی یکی از فناوری‌های برتر از این منظر مورد توجه این مراکز قرار گرفته است.»

فراکسیون هوش مصنوعی

«هادی عاشری» نیز به نمایندگی از ستاد توسعه فناوری‌های هوش مصوعی معاونت علمی، به اهمیت زیرساخت‌ها در توسعه فناوری هوش مصنوعی پرداخت. او با اشاره به فرصت‌ها و تهدیدهای هوش مصنوعی، گفت: «ما در کشور باید ضمن در نظر داشتن دغدغه‌ها و تهدیدهای بالقوه هوش مصنوعی، ابتدا با سرعت هر چه بیشتر به تأمین زیرساخت‌های این فناوری بپردازیم.»

«رشاد حسینی» نیز دیگر نماینده ستاد یاد شده، در جلسه فراکسیون هوش مصنوعی به به تشریح اهمیت بحث داده در توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی پرداخت و گفت: «ستاد برنامه‌هایی برای توسعه زیرساخت داده در کشور دارد. تصویب قوانین و الزامات قانونی مورد نیاز توسط مجلس برای دستگاه‌های اجرایی، کمک شایانی به عملی شدن اهداف ستاد خواهد کرد.»

گفتنی است فراکسیون هوش مصنوعی مجلس، مدتی است که راه‌اندازی شده و ریاست آن با رئیس کمیسیون طرح صیانت است. دبیری این فراکسیون نیز به یکی دیگر از اعضای کمیسیون طرح صیانت یعنی «احمد حسین فلاحی» سپرده شده است.

آنطور که اعلام شده است این فراکسیون قصد دارد در قالب سه کمیته‌ قانون‌گذاری هوش مصنوعی و حکمرانی داده؛ کمیته رصد و نظارت هوش مصنوعی و حکمرانی داده و کمیته تسهیل‌گری و حمایت از فعالین حقیقی و حقوقی عرصه هوش مصنوعی فعالیت کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (4 مورد)
 • remi
  remi | ۱۷ مرداد ۱۴۰۲

  هوش مصنوعی بومی !!! پیش بینی می کنه که تا ۴ سال آینده چه افرادی می خوان بی حجاب بشن و ما از الان آنها را ارشاد می کنیم . به این می گن پیشگیری بهتر از درمان

 • sound
  sound | ۱۴ مرداد ۱۴۰۲

  مثل هوش مصنوعی برای دوربین های نظارت بر مردم؟!

 • rayacoder
  rayacoder | ۱۴ مرداد ۱۴۰۲

  نتیجه بومی سازی‌های شما میشه چیزی مثل پراید و یا ایتا که آپدیت‌های چند سال قبل تلگرام رو هنوز نتونسته کپی کنه با وجودیکه از سورس تلگرام استفاده میکنه! شما هم در نهایت هوش مصنوعی بسازید که سر 4 راه‌ها کم حجابها رو جریمه کنه! مگه غیر از اینه ؟

 • itookan
  itookan | ۱۴ مرداد ۱۴۰۲

  بدبختا برید رو پایتون سرمایه گذاری کنید که نرم افزار جهانیه. تازه ۴ سال آینده رو هم پیش بینی میکنه

مطالب پیشنهادی