ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

وزیر ارتباطات
فناوری ایران

وزیر ارتباطات: سند توسعه هوش مصنوعی درحال تدوین است

به گفته زارع‌پور، وزارت ارتباطات نقشه راه ملی توسعه هوش مصنوعی را تدوین و در اختیار مراکز سیاست‌گذار و تصمیم‌گیر قرار داده است.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۲:۰۲

وزیر ارتباطات اعلام کرد طبق تقسیم کار صورت‌گرفته، شورای‌عالی فضای مجازی متولی قانون‌گذاری در حوزه هوش مصنوعی است. به گفته زارع‌پور، این شورا درحال تدوین سند توسعه هوش مصنوعی بوده و وزارت ارتباطات نیز نقشه راه ملی توسعه این فناوری را تدوین کرده است.

«عیسی زارع‌پور» در حاشیه نشست امروز هیئت دولت به آخرین اقدامات انجام‌شده درزمینه سیاست‌گذاری در حوزه هوش مصنوعی اشاره کرد و گفت:

«طبق تقسیم کار صورت‌گرفته، شورای‌عالی فضای مجازی متولی این کار است و آن‌ها درحال کار روی سند توسعه هوش مصنوعی هستند. ما در وزارت ارتباطات نیز از یک سال و نیم قبل، مرکز توسعه هوش مصنوعی را در پژوهشگاه ارتباطات راه‌اندازی کرده‌ایم.»

به گفته وی، این وزارتخانه یک نقشه راه ملی برای توسعه هوش مصنوعی تدوین کرده و در اختیار مراکز سیاست‌گذار و تصمیم‌گیر قرار داده است: «براساس آن، همه دستگاه‌ها مکلفند ظرفیت‌هایی را که هوش مصنوعی در آن بخش برای هوشمندسازی فراهم می‌کند، احصا کنند. در برنامه هفتم توسعه هم این امر تبدیل به تکلیف شده است.»

زارع‌پور با بیان اینکه بخش ارتباطات و هوشمندسازی یک فصل جدا در برنامه هفتم توسعه است، اظهار داشت که در آن لایحه بر استفاده حداکثری از هوش مصنوعی برای ایجاد تحول در دستگاه‌ها تأکید شده است.

او این اقدام را قدم بسیار بزرگی دانست و ابراز امیدواری کرد که به‌واسطه این طرح، دستگاه‌ها متحول شوند.

حمایت وزارت ارتباطات از بومی‌سازی

وزیر ارتباطات در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد که استفاده کننده، حامی و هم مبلغ ظرفیت‌های داخل کشور در حوزه سخت‌افزار، نرم‌افزار و سکو (پلتفرم) است.

به گفته وی، وزارت ارتباطات هر سال اولویت‌های بومی‌سازی کشور در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات را اعلام و از شرکت‌هایی که در این موضوعات سرمایه‌گذاری کنند، حمایت می‌کند.

زارع‌پور همچنین به راه‌اندازی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند در سال گذشته اشاره کرد و گفت بیش از 95 درصد دستگاه‌ها به این پنجره متصل شده‌اند و اکنون 50 درصد خدماتشان را از این طریق ارائه می‌دهند.

به گفته وی، آن‌ها هدف‌گذاری کرده‌اند تا امسال صددرصد خدمات از طریق این پنجره ارائه و 20 درصد خدمات دولت نیز هوشمند شود تا مردم بدون دخالت عامل انسانی، خدمات از دولت دریافت کنند.

وزیر ارتباطات باور دارد این اقدام به‌غیر‌از مزایایی همچون حذف امضای طلایی و کرامت مردم، به کاهش سفرهای غیرضروری مردم به دستگاه‌های اجرایی و کاهش مصرف کاغذ کمک می‌کند که اثرات زیست‌محیطی خوبی دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی