ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

صورتمالی بلوبانک
فناوری ایران

عملکرد مالی «بلوبانک» در سال 1402؛ سود خالص 133 میلیارد تومانی در سایه رشد 5.5 برابری درآمد

افزایش درآمد و هزینه‌های بلوبانک نشان از رشد قابل‌توجه کاربران این بانک دیجیتال دارد.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۸:۴۵

گزارش عملکرد مالی سالانه «بلوبانک» نشان می‌دهد این مجموعه در سال گذشته درآمد عملیاتی 1232 میلیارد تومانی داشته است. سود خالص این بانک دیجیتال نیز نزدیک به 133 میلیارد تومان بوده است.

به گزارش دیجیاتو، صورت‌های مالی حسابرسی‌شده شرکت «پردازشگران سامان» منتهی به سال مالی 30 آذرماه 1402 روی کدال منتشر شده. فعالیت اصلی این شرکت، پشتیبانی و توسعه نرم‌افزار بلوبانک سامان است.

طبق این گزارش، بلوبانک در سال 1402 به درآمد عملیاتی 1232 میلیارد تومانی دست یافته. این رقم رشد 5.5 برابری نسبت به سال 1401 را نشان می‌دهد. سود خالص این بانک دیجیتالی با افزایشی قابل‌توجه، به 132.8 میلیارد تومان رسیده است.

صورتمالی بلوبانک

بخش اعظم درآمد عملیاتی این شرکت از کارمزد حاصل می‌شود که برای سال 1402 این رقم در حدود 1198 میلیارد تومان گزارش شده است. رشد کاربران بلوبانک می‌تواند یکی از عوامل اثرگذار بر افزایش 5.5 برابری کارمزد حاصل از عملیات باشد.

فروش شارژ و بسته نیز درآمد 21 میلیارد تومانی و خدمات تخفیف مشتریان نیز درآمد 12.8 میلیارد تومانی برای بلوبانک به‌همراه داشته است. درصدی از خرید مشتریان بلوبانک از فروشگاه‌های طرف قرارداد با این مجموعه، از فروشنده دریافت شده و به‌عنوان درآمد خدمات تخفیف خرید مشتریان گزارش می‌شود.

به غیر از رشد درآمد حاصل از کارمزد، افزایش قابل‌توجه هزینه‌های «چاپ و کارت هوشمند مغناطیسی» و «ارسال کارت» نیز با در نظر گرفتن تورم، نشان از رشد قابل‌توجه کاربران بلوبانک نسبت به سال 1401 دارد.

این شرکت در سال 1402 نزدیک به 27.8 میلیارد تومان برای چاپ و کارت هوشمند مغناطیسی هزینه کرده است که رشد 184 درصدی نسبت به سال 1401 دارد. 12 میلیارد تومان دیگر نیز بابت هزینه کارت هوشمند مغناطیسی به‌عنوان دارایی نامشهود ثبت شده است.

هزینه ارسال کارت نیز 75.4 میلیارد تومان گزارش شده که نسبت به سال ماقبل آن، رشد تقریباً 3 برابری دارد.

این گزارش نشان می‌دهد که از سال 1400 تاکنون، نزدیک به 477 میلیارد تومان صرف توسعه نرم‌افزار بلوبانک شده است؛ هزینه‌ای که به‌عنوان دارایی نامشهود این شرکت شناسایی شده و از ابتدای سال مالی 1402 طی سه سال مستهلک می‌شود.

حقوق و دستمزد، هزینه پیمانکار، هزینه استراتژی و راهبرد، هزینه کارت هوشمند مغناطیسی، پشتیبانی نرم‌افزارها و تجهیزات ازجمله هزینه‌هایی هستند که به‌عنوان دارایی نامشهود برای این شرکت ثبت شده‌اند.

بلوبانک در سال مالی ذکرشده، 20 درصد از سهام شرکت «خدمات هوشمند تجاری تسهیل کار» را از «سالار وفائیان» خریده است؛ شرکتی که امکان راه‌اندازی وبگاه تخصصی را در اختیار نمایشگاه‌های اتومبیل قرار می‌دهد و خریداران خودرو نیز می‌توانند به‌صورت اقساطی اقدام به خرید کنند.

قیمت 20 درصد از سهام این شرکت، 232 میلیارد تومان تعیین شده که به‌معنای ارزش‌گذاری 1160 میلیارد تومانی تسهیل کار است. البته با توجه به اینکه خرید سهام به‌صورت نقدی و اقساطی طی 5 سال است، مبلغ بیشتری از این رقم پرداخت خواهد شد.

بلوبانک در 10 قسط، مبلغ 370 میلیارد تومان بابت این مقدار سهام پرداخت خواهد کرد. همچنین هیچ‌گونه نفوذی در شرکت سرمایه‌پذیر (فاقد عضو هیئت‌مدیره) به‌دست نیاورده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی