ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

معاون علمی رئیس‌جمهور: اینکه جو ما را بگیرد و بگوییم همه دارند مهاجرت می‌کنند، غلط است

دهقانی مهاجرت را یک موضوع جدی می‌داند، اما معتقد است جامعه نخبگی نباید به تب مهاجرت دامن بزند.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۵ تیر ۱۴۰۲ | ۱۹:۲۵

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اعتقاد دارد جامعه نخبگی نباید به تب مهاجرت دامن بزند و اینکه «جو ما را بگیرد و بگوییم همه می‌روند» هم غلط است. دهقانی باور دارد یکی از دلایل جدی افزایش شیب مهاجرت از ایران، شیوع کرونا در سال‌های گذشته بوده است.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از مهر، «روح‌الله دهقانی فیروزآبادی»، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور که ریاست بنیاد ملی نخبگان را هم بر عهده دارد، در نشستی با تعدادی از نخبگان و دانشجویان ایرانی خارج از کشور به بحث مهاجرت اشاره کرد و گفت:

«بحث مهاجرت را یک بحث جدی می‌دانم و آمارهای مختلفی از نهادهای مختلف در اختیار داریم. اعلام شده است که ۶ هزار پزشک و پرستار سال گذشته مهاجرت کردند. بله؛ این آمار درست است، اما چند نفر از این افراد برای گذراندن دوره‌های تخصصی رفتند؟ اینکه بحث مهاجرت را قائم کنیم، قطعاً ضرر می‌رساند و یا درمقابل، اگر جو ما را بگیرد و بگوییم «همه دارند می‌روند» هم غلط است.»

دهقانی معتقد است یکی از دلایل جدی افزایش شیب مهاجرت از ایران، شیوع کرونا در سال‌های گذشته بوده است: «با عبور از این شرایط و رفع محدودیت‌ها، درحال‌حاضر تصمیم افراد برای مهاجرت عملیاتی شده است. قطعاً مسائل سیاسی نیز یکی دیگر از دلایل مهاجرت نخبگان به شمار می‌رود.»

او با تأکید بر اینکه فضاسازی‌های غیرواقعی نیز در مهاجرت مؤثر است، اظهار داشت: «این طور نیست که سایر کشورها برای ما فرش قرمز پهن کرده‌اند. اینکه می‌گویند بچه‌های ما کشور را راحت رها می‌کنند و می‌روند، درست نیست. آن‌ها به این کشور عِرق دارند و به نظرم نکته مهم این است که جامعه نخبگی نباید به تب مهاجرت دامن بزند. موضوع مهاجرت، موضوعی است که نه با هیجان و نه با لاپوشانی‌کردن باید به آن نگاه کنیم.»

مهاجرت نخبگان

تدارک گرنت حداقل 50 میلیون تومانی

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی آزمایشگاه ملی با پذیرش هزار نفر با گرنت حداقل 50 میلیون تومان خبر داد و گفت: «ما باید ظرف یکی‌دو سال آینده به این موضوع برسیم.»

دهقانی در ادامه به مطالبه نخبگان درخصوص شغل و خدمت سربازی اشاره کرد و گفت: «در رابطه با اشتغال نخبگان، سامانه‌ای تحت عنوان کانکت برای همکاری با متخصصان ایرانی و نخبگان ایرانی خارج از کشور راه‌اندازی شده است که آن‌ها را به داخل وصل می‌کند. همچنین قرار است در این سامانه قابلیتی ایجاد کنیم تا به دانشجویانی که ترجیح می‌دهند به خارج از کشور مهاجرت کنند، دسترسی پیدا کرده و با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم.»

به گفته وی، طی دو ماه گذشته، 110 نفر از نخبگان خارج از کشور توانسته‌اند پروژه‌های فناورانه را جایگزین خدمت سربازی کنند:

«گذراندن دوره خدمت سربازی، قانون این کشور است اما درعین‌حال فرصت‌هایی نظیر امکان گذراندن دوره سربازی در شرکت‌های دانش‌بنیان بدون هیچ گونه محدودیت و همچنین کسری خدمت سربازی با پروژه‌های فناورانه وجود دارد.»

رئیس بنیاد ملی نخبگان بزرگترین ضعف در شبکه نخبگانی را نداشتن رسانه و سامانه اطلاع‌رسانی از فرصت‌های کشور دانست و گفت: «طی یکی‌دو ماه آینده یک سامانه‌ای به‌منظور اتصال نخبگان به شرکت‌های دانش‌بنیان در معاونت علمی راه‌اندازی می‌شود که به‌صورت یک اپلیکیشن روی موبایل نیز قابل نصب خواهد بود.»

او اعتقاد دارد تسهیلات و امکانات در حوزه علم و فناوری بسیار زیاد است و باید نظام اطلاع‌رسانی عادلانه‌ای برای معرفی فرصت‌ها و امکانات راه‌اندازی شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
  • sound
    sound | ۶ تیر ۱۴۰۲

    همه دارند مهاجرت می کنند یعنی می بینیم که اکثر مردم تمایل دارند مهاجرت کنند، اقداماتی هم انجام داده اند ولی برای اکثر افراد، همه شرایط فراهم نمی شود در نتیجه ناگزیر در ایران مانده اند.

  • Alirjes
    Alirjes | ۵ تیر ۱۴۰۲

    مهم همه نیستند مهم تفکرای سازنده اند

مطالب پیشنهادی