ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

شورای رقابت «فیدیبو» را از محدودسازی ناشران برای همکاری با سایر پلتفرم‌ها منع کرد

فیدیبو بایستی بندی که ضدرقابتی خوانده می‌شود، از قرارداد با ناشران حذف کند.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۳ دی ۱۴۰۲ | ۱۲:۴۵

در راستای شکایت طاقچه و کتابراه، شورای رقابت فیدیبو را به توقف رویه ضدرقابتی ملزم کرد و این پلتفرم باید بند انحصاری در قراردادهای خود با ناشران را حذف کند.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از روابط‌عمومی مرکز ملی رقابت، براساس شکایات طاقچه (شرکت خدمات هوشمند ایده طلایی هاتف) و کتابراه (مؤسسه توسعه راه نشر الکترونیک)، اقدام فیدیبو (شرکت آفرینش کتاب الکترونیک فیروزان) به وادارکردن ناشران طرف قرارداد با خود به محدودکردن آن‌ها برای معاملات با سایر ناشرین و رقبا را رویه ضدرقابتی تشخیص داد.

برهمین‌اساس شورای رقابت درج بند «منع ناشران طرف قرارداد از انعقاد قرارداد با سایر پلتفرم‌های دیجیتال» در قراردادهای فیدیبو با ناشران را منطبق با رویه ضدرقابتی موضوع جزء ۲ بند الف ماده (۴۵) دانست. این ماده درباره «وادارکردن اشخاص دیگر به استنکاف از معامله یا محدودکردن معاملات آن‌ها با رقیب» است و در همین راستا فیدیبو از سوی شورای رقابت به ارتکاب رویه ضدرقابتی محکوم شد.

این نهاد با استناد به بند 3 ماده 61 فصل نهم اصل 44 قانون اساسی، فیدیبو را به توقف رویه ضدرقابتی ملزم و با «حذف بند انحصاری موضوع شکایت در قراردادهای خود با ناشران» از تکرار رویه ضدرقابتی منع کرد.

گفتنی است که فیدیبو بزرگ‌ترین بستر انتشار و فروش کتاب‌های الکترونیک، صوتی، مجلات و پادکست است. این مجموعه از آخرین روزهای سال 1392 فعالیت خود را شروع کرده و نزدیک به یک دهه است که نسخه الکترونیکی و صوتی کتاب‌ها، مجلات و نشریات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی