ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

مدیرعامل چارگون: با گذشت زمان، اقبال سازمان‌ها به راهکارهای ابری بیشتر خواهد شد

فرزاد رحمانی، مدیرعامل چارگون به تشریح نقش فناوري ابری در رشد اقتصاد دیجیتال پرداخته است.

سوره پوراشرف
نوشته شده توسط سوره پوراشرف | ۹ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۷:۱۲

مدیرعامل چارگون معتقد است که فناوری دیجیتال این قدرت را دارد که مناسبات اقتصادی در کشور را تغییر دهد و باید از این پتانسیل استفاده کرد و دیدگاه را تغییر داد. او باور دارد سازمان‌های مختلف ایران نشان داده‌اند که به لزوم استفاده از راهکارهای فناورانه برای پیشبرد اهداف خودشان پی برده‌اند.

اقتصاد دیجیتال به کمک فناوری تحولات چشم‌گیری داشت و از این رو، بسیاری از افراد توانایی ایفای نقش تولیدکننده و عرضه‌کننده در بازار را پیدا کردند. «فرزاد رحمانی» معتقد است آنچه که در ایران در حوزه B2C در حال اجرا است، فاصلۀ چندانی با جریان کلی در دنیا ندارد و تفاوت‌ها تنها در فناوری است که در مواردی مانند تولید، ما را در ایران با محدودیت مواجه می‌کند در این راستا توضیح داد: «در حوزه B2B شرایط کمی متفاوت است و به‌واسطه حضور کمرنگ نیروی متخصص انسانی در این حوزه،‌ با سرعت کمتری نسبت به سایر دنیا حرکت می‌کنیم. چرا که وقتی پای فناوری به میان می‌آید، نیروی انسانی نقش پررنگی دارد و نمی‌توان این نقش را صرفا با حرف و ضابطه پر کرد.»

به گفته رحمانی، علی‌رغم اینکه اقتصاد دیجیتال تعاریف سنتی از کسب‌وکار را به کمک فناوری کاملا تغییر می‌دهد، محدودیت‌های داخلی و بیرونی عامل مهمی است که به صورت مستقیم روی کار نیروی انسانی اثر می‌گذارد، با این وجود در حوزه B2G یعنی جایی که حاکمیت و دولت استفاده کننده محصول است،‌ مسیر طولانی تا امروز طی شده و تلاش‌های قابل توجهی برای استقرار فناوری صرف شده است.

رحمانی بر چالش پراکندگی تاکید کرد و نقطه ایده‌آل را جایی دانست که در یک درگاه واحد بتوان تمام خدمات دولتی را دریافت کرد و هر دستگاهی به صورت مستقل، متولی مجوز و فرایندها نباشد. او در این راستا بیان کرد: «این اقدام به این دلیل است که سرویسی که در اختیار شهروند قرار می‌گیرد، با کیفیت پایین و با گذشت زمان زیاد به دست او نرسد. تحول دیجیتال، عملا از خود دولت شروع می‌شود و به سایر بخش‌ها منتقل می‌شود. در حوزه B2G جا برای کار زیاد است و به نگاه جدیدی نیاز دارد.»

رحمانی به ارائه راهکارهای فناورانه به سازمان‌ها پرداخت و تشریح کرد: «شکل اول که در طی سال‌های گذشته تا امروز مرسوم بوده، مبتنی بر ارائه، نصب و نگهداری سیستم و داده‌ها در محل سازمان‌ها بوده است. شکل دوم که به واسطۀ رشد فناوری و ظهور فناوری ابری میسر شده است، به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد تا صرفا بهره‌بردار سرویس باشند و به هیچ صورت درگیر نصب، نگهداری و استقرار نباشند.»

او در خصوص شکل دوم اظهار داشت که سازمان‌ها‌ می‌توانند صرفا با لاگین کردن به تمام ابزارهای سیستمی برای مدیریت کسب‌وکارشان دسترسی داشته باشند.

او به چالش‌های پیش رو در ارائه راهکارهای ابری اشاره کرد و توضیح داد: «در مقوله Cloud Computing در کشور سرمایه‌گذاری‌های خوبی شده و زیرساخت‌های خوبی فراهم شده است. یکی از چالش‌هایی که در بخش B2B با آن مواجه هستیم، این است که تولیدکنندگان راهکارهای فناورانه، بهای واقعی محصولات خود را دریافت نمی‌کنند. سازمان‌ها برای تهیه سخت‌افزار، به ناچار بهای واقعی محصول را پرداخت می‌کنند؛ اما وقتی پای نرم‌افزار یا راهکار به میان می‌آید، وضع عوض می‌شود. همچنین بخشی از چالش‌های استفاده از ابر، از جنس تصمیم‌گیری برای ورود فناوری ابری به سازمان است.»

رحمانی مزایای ورود فناوری ابری به فرایندهای سازمانی را شفافیت، سرعت بخشیده به فرآیندها و بهره‌وری سازمان دانست در راستای نگاه خود به آینده اقتصاد دیجیتال با رویکرد فناوری ابری تشریح کرد: «فکر می‌کنم که در آینده، سازمان‌ها با در نظر گرفتن صرفه و صلاح خودشان انتخاب می‌کنند تا راهکارهایی که از آن استفاده می‌کنند، در فضای ابری باشد یا در فضای نصبی.»

او در خصوص مزایا و معایب فناوری ابری گفت: «هر کدام مزایا و ریسک‌های خودشان را دارند. در راهکارهای ابری، سازمان‌ها فقط هزینه سرویس را می‌پردازند و چالش‌ها و هزینه‌های زیرساخت را پرداخت نمی‌کنند. نیازی نیست به این فکر کنند که امنیت اطلاعات را چطور تامین کنند یا زیرساخت را چگونه فراهم کنند. این همان چیزی است که به آن pay as you go گفته می‌شود و برای سازمان‌ها به‌صرفه‌تر است.»

مدیرعامل چارگون ضمن تاکید بر در حال تغییر بودن فناوری بیان کرد: «سازمان‌های خیلی بزرگ هم به دلایل مدیریتی و هم دلایل اقتصادی، ممکن است به استفاده از نرم‌افزارهای سازمانی نصبی تمایل بیشتری داشته باشند. اما ابزارهای فناورانه در حال تغییر است و سازمان‌های بزرگ هم باید چه در زمینه زیرساخت و چه در زمینه محصول، به فکر استفاده از نسل جدید فناوری باشند. در آینده نزدیک سرویس‌های متنوعی در حوزه Cloud ارائه خواهد شد که قدرت انتخاب سازمان‌ها را بیشتر می‌کند.»

او باور دارد در سازمان‌های کوچک‌تر اقبال به فضای ابری بیشتر خواهد شد و اگرچه در سازمان‌های بزرگ‌تر نگاه مدیران همچنان به سیستم‌های نصبی خواهد بود، هوش مصنوعی و هوش تجاری در این میان راه خود را پیدا کرده و کمک‌رسان مدیران سازمان‌ها خواهند شد.

او در خصوص چشم‌انداز خود بیان کرد: «چشم‌انداز من این است که با گذشت زمان، اقبال سازمان‌ها، به ویژه بخش‌های چابک صنعت، به راهکارهای فناورانه مبتنی بر ابر بیشتر خواهد شد.»

برای شنیدن فایل صوتی این گفتگو، می‌توانید به سایت آوات مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی