ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

گزارش دیوار به مناسبت روز جهانی تلویزیون: مردم همچنان کره‌ای‌ها را می‌پسندند

داده‌های دیوار در گزارشی که در روز جهانی تلویزیون منتشر شده است نشان می‌دهد جستجوی برندهای کره‌ای همچنان در این پلتفرم صدرنشین است.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۳۰ آبان ۱۴۰۲ | ۱۳:۴۴

داده‌های دیوار نشان می‌دهند «سامسونگ» و «ال‌جی»، برندهایی هستند که کاربران این پلتفرم در نیمه نخست امسال بیش از سایر برندهای تلویزیون به‌دنبالشان بوده‌اند. آن‌طور که پیداست، با وجود ممنوعیت چندساله واردات لوازم خانگی خارجی، مردم همچنان برندهای کره‌ای را به ایرانی ترجیح می‌دهند.

65 سال از پخش نخستین برنامه رسمی تلویزیونی در ایران می‌گذرد. در این چند دهه،‌ تلویزیون و برنامه‌هایی که مخاطبان با این جعبه جادو می‌توانستند ببینید فرازونشیب‌های فراوانی را پشت‌سر گذاشته است، از روزهای اوج محبوبیت به‌دلیل اینکه تنها ابزار سرگرمی خانواده‌ها بود تا روزهایی که رونق بازارش کمتر شد و جایش را ابزارهای دیگری مثل گوشی‌های همراه گرفت. بااین‌حال، تلویزیون هنوز هم سهم قابل‌توجهی در تفریح و سرگرمی روزمره خانواده‌های ایرانی دارد. به‌خصوص که هنوز هم خیلی‌ها با نشستن روبه‌روی همین دستگاه شب‌وروزشان را سر می‌کنند؛ برای دیدن برنامه‌های پلتفرم‌های نمایش فیلم و سریال، شبکه‌های ماهواره‌ای و صداوسیما، دیدن فوتبال، فیلم و سریال و یا انجام بازی‌های کامپیوتری و… به همین دلیل بازار خریدوفروش تلویزیون هنوز از رونق نیفتاده است.

امروز روز جهانی تلویزیون است و به همین دلیل آمارهای پلتفرم دیوار را بررسی کرده‌ایم تا ببینیم کدام استان‌ها بیشتر آگهی تلویزیون منتشر می‌کنند، کدام استان‌ها سهم بیشتری از آگهی‌هایشان را به دستگاه‌های نو و کدام‌ها به دست‌دوم اختصاص می‌دهند، چه برندها و چه ابعادی در میان کاربران دیوار محبوب‌تر است و کاربران بیشتر به‌دنبال کدام لوازم جانبی تلویزیون هستند.

ایرانی یا کره‌ای؟

به گزارش دیجیاتو و به نقل از «اتاق خبر» دیوار، از حدود دو سال پیش که ورود لوازم خانگی کره‌ای به ایران ممنوع شد، عمده تلویزیون‌ها را در بازار ایران، تلویزیون‌های تولید داخل تشکیل می‌دهند. در دیوار هم سهم عمده آگهی‌های تلویزیون‌های نو متعلق به تلویزیون‌های ایرانی است. بااین‌حال، بررسی جستجوهای کاربران در دیوار نشان می‌دهد که ایرانی‌ها هنوز هم به‌دنبال تلویزیون‌های معروف کره‌ای هستند.

در میان 100 کلمه پرتکراری که کاربران در نیمه نخست امسال در زیردسته «تلویزیون و پروژکتور» جستجو کرده‌اند، نام 9 برند تلویزیون به‌چشم می‌خورد. برخی از این برندها ایرانی هستند و برخی هم خارجی. اما بیشترین سهم از تعداد جستجوی این برندها به‌ترتیب متعلق است به «سامسونگ»، «ال‌جی‌» و «سونی». این سه برند درمجموع 75 درصد کل این جستجو‌ها را در اختیار دارند.

گزارش تلویزیون دیوار

تلویزیون‌ها در چه اندازه‌ای محبوب‌تر هستند؟

در میان همین کلمات پرجستجو در دیوار اندازه‌های متنوعی از صفحه‌نمایش هم به‌چشم می‌خورد؛ از 14 اینچ گرفته تا 75 اینچ. کاربران گاهی این اندازه‌ها را به‌صورت مجزا جستجو می‌کنند؛ مثلاً در نوار جستجو فقط عبارت «42 اینچ» را می‌نویسند. گاهی هم اندازه را در کنار نام برند موردنظرشان جستجو می‌کنند؛ مثلاً می‌نویسند «سامسونگ 42 اینچ».

اگر تمام اندازه‌های جستجوشده را (بدون توجه به اینکه مجزا جستجو شده‌اند یا در کنار نام برند خاص) مقایسه کنیم، «32 اینچ» در صدر جدول قرار خواهد داشت و «55 اینچ» در رتبه دوم خواهد بود.

صفحه اندازه نمایشگر در جستجوی دیوار

اما اگر اندازه‌هایی را که فقط در کنار نام برندها آمده است، مقایسه کنیم، «سامسونگ 55 اینچ» در رتبه اول و «سامسونگ 32 اینچ» در رتبه بعدی قرار خواهد داشت. جالب اینکه کاربران دیوار در این مدت و در میان این 100 کلمه، اندازه صفحه‌نمایش تلویزیون را فقط در کنار نام سه برند جستجو کرده‌اند: «سامسونگ»، «ال‌جی» و «سونی».

تلویزیون‌ها در دیوار بیشتر «نو» هستند یا «دست‌دوم»؟

93 درصد آگهی‌های تلویزیون که در نیمه نخست امسال در دیوار منتشر شده، متعلق به اقلام «دست‌دوم» است و فقط 7 درصد به تلویزیون‌های «نو» اختصاص دارد. درست است که در دسته‌های مختلف دیوار سهم بیشتری از آگهی‌ها متعلق به اقلام دست‌دوم است، اما این قاعده در مورد تلویزیون بسیار پررنگ‌تر است. بااین‌حال، بازدیدکنندگان دیوار و متقاضیان جدی تلویزیون در این پلتفرم، توجه ویژه‌ای به تلویزیون‌های نو داشته‌اند و اطلاعات تماس هر آگهی نو را به‌طور میانگین 2 برابر هر آگهی دست‌دوم دریافت کرده‌اند.

تلویزیون در آینده‌ای نه‌چندان دور

مدتی است که دیگر تلویزیون صرفاً یک دستگاه یک‌طرفه نیست. تا همین چند سال پیش، باید جلوی تلویزیون می‌نشستی، روشنش می‌کردی و منتظر می‌ماندی که ببینی شبکه‌های تلویزیونی چه چیزی برایت تدارک دیده‌اند و نهایتاً از بین آن‌ها انتخاب می‌کردی. حالا به‌لطف هوشمندشدن تلویزیون‌ها و اتصالشان به اینترنت و ظهور متاورس و گسترش هوش مصنوعی، تلویزیون هرچه بیشتر به‌سمت تعاملی‌شدن پیش می‌رود.

بااین‌حال، بسیاری تصور می‌کنند که با رشد و همه‌گیری گوشی‌های هوشمند و پلتفرم‌های متناسب با آن‌ها، تلویزیون خیلی زود به حاشیه خواهد رفت. برخلاف این تصور عمومی، سازمان ملل برآورد کرده است که در آینده نه‌تنها از میزان استفاده از تلویزیون کم نمی‌شود که افزایش نیز خواهد یافت. اگر این برآورد درست باشد، تعاملی‌شدن تلویزیون در کنار اینترنت بدون مرز می‌تواند شبکه‌های تلویزیونی و ساخت برنامه‌های تلویزیونی را در بسیاری از نقاط جهان از انحصار درآورد و به مردمی‌شدن هرچه بیشتر آن کمک کند؛ تصویری که شاید امروز برای بسیاری از ما رؤیایی به‌نظر برسد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی