ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

تماشا کنید: گفتگو با مدیر فنی فیدیبو درباره اپلیکیشن جدید؛ از تغییرات مورد نیاز برای آینده تا رفع تمامی مشکلات کاربران

مدیر ارشد فنی فیدیبو می‌گوید آن‌ها به زودی به ویژگی‌های نوینی در بین کتابخوان‌های آنلاین ایرانی دست پیدا خواهند کرد.

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۲۳ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۲:۳۹

«محمد نامدار»، مدیر ارشد فنی فیدیبو در گفتگو با دیجیاتو از چرایی عرضه یک اپلیکیشن جدید و حل مشکلات آن پس از عرضه می‌گوید. به گفته نامدار آن‌ها برای ارائه خدمات جدید و نوینی که در آینده فیدیبو مدنظر داشتند، نیاز بود که این اپلیکیشن جدید را عرضه کنند و نمی‌توانستند نیازهای خود و کاربرانشان را با یک آپدیت حل و فصل کنند. او تأکید دارد آن‌ها بیش از دو سال روی اپلیکیشن جدید کار کردند و از کاربران خود نیازسنجی کردند تا به امکانات جدیدی که مورد نیاز آن‌هاست برسند. به گفته نامدار فیدیبو در آینده ویژگی‌های جدیدی خواهد داشت و قرار است تحولی در کتابخوان‌های آنلاین ایجاد کند.

ویدیوی این مصاحبه را می‌توانید تماشا کنید.چرا حس کردید که نیاز است یک اپلیکیشن عرضه کنید و به به‌روزرسانی اپلیکیشن قبلی بسنده نکردید؟

فیدیبو یک کسب‌وکار ۹ ساله است. ما در سال‌های گذشته از بازخوردهایی که کاربرها به ما می‌دادند، به این نتیجه رسیدیم که یک‌سری نیازها وجود دارد که برای توسعه‌شان نیاز به عوامل بازدارنده هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ کسب‌وکاری وجود دارد. حتی برای اضافه‌کردن ویژگی‌های جدیدی که کاربران از ما می‌خواستند و نگاهی که ما به آینده داشتیم، همچنان این عوامل بازدارنده وجود داشت. درنتیجه ما بایستی یک تصمیم سخت می‌گرفتیم. ما در یک منطقه امن بودیم که برای اینکه این تغییرات را به‌وجود بیاوریم، باید از منطقه امن خود خارج می‌شدیم.

 دو سال پیش ما تمامی مزایا و معایب اینکه بخواهیم یک فیدیبوی جدید بسازیم و حتی چه امکاناتی را قرار است به آن اضافه کنیم و… را بررسی کردیم. سپس بازخوردهای کاربران را در این پروژه جدید (که ققنوس نام داشت) تحلیل نمودیم. درواقع همه این موارد را بررسی کردیم و درنهایت در شهریورماه ۱۴۰۰ تصمیم گرفتیم فارغ از چیزی که درحال‌حاضر وجود دارد و با نگاهی به آینده و استفاده از تکنولوژی‌های به‌روز، پروژه ققنوس را شروع کنیم.

کار از اوایل امسال آماده شد. برای اینکه ببینیم تا چه حد توانسته‌ایم با محصول جدید، نظر کاربرانمان را جلب کنیم، حدود ۵۰ نفر از آن‌ها را دعوت کرده و اپلیکیشن و وب‌سایت جدید را با حضور آنان رونمایی کردیم. همچنین برای آن‌ها این امکان را فراهم آوردیم که از اپلیکیشن استفاده کنند و بازخورد خود را نسبت به امکانات جدید ارائه دهند. نتیجه این اتفاق این شد که متوجه شدیم آمادگی این را داریم که با محصول جدید وارد بازار شویم. برای این موضوع، ما نیاز داشتیم تمام داده‌های کاربران در پلتفرم قدیمی را به پلتفرم جدید منتقل کنیم. این کار سخت و پیچیده بود اما همکاران ما در واحد BI خیلی کمک کردند. بررسی‌ها و انتقال‌ها چندین ماه طول کشید و اما درنهایت همان شد که انتظارش را داشتیم.

پس شما در طی مسیر هم نظرات کاربران را به روش‌های مختلف جویا شدید؟

ما حتی در ابتدا این پروژه را براساس نظرات کاربران شروع کردیم. مثلاً کاربر می‌گفت من چرا نمی‌توانم ادامه یک کتاب را در یک دستگاه دیگر بخوانم و تعاملی که با کتاب داشتم، به دستگاه دیگر منتقل نمی‌شود؟ در دسته‌بندی کتاب‌ها نیز باید تغییراتی ایجاد و دسته‌بندی‌ها جزئی‌تر می‌شد تا کاربر بتواند کتاب مورد‌نظر خود را بهتر پیدا کند. تغییر مهندسی جستجوی کتاب‌ها و حتی بازخوردهای ناشران که یک‌سری نیازمندی‌ها داشتند، به‌علاوه تکنولوژی‌های جدیدی که می‌خواستیم درنظر بگیریم، ما را به‌سمتی برد که پروژه ققنوس را آغاز کنیم.

 درنهایت این را می‌دانستید که این تحولات مشکلاتی را برای کاربران به‌وجود می‌آورد. چگونه این این مشکلات را حل می‌کنید؟

بخشی از این مشکلات را پیش‌بینی کرده بودیم و بخشی را هم خیر. راهکارهای آن دسته از مشکلاتی را که پیش‌بینی کرده بودیم، به تیم پشتیبانی ارائه کردیم. در اپلیکیشن نیز بخش «گزارش اشکال» را در معرض دید کاربر قرار دادیم تا بتوانند گزارش‌های خود را به تیم پشتیبانی ما ارائه دهد. لیستی از سؤال و جواب‌های پیش‌بینی‌شده را نیز در اختیار مخاطبان قرار دادیم تا در حد امکان به پاسخ پرسش‌هایشان دست یابند. تیم پشتیبانی نیز در این ۱۰ روز به‌صورت ۲۴ ساعته در کنار ما بود و مشکلات کاربران را حل می‌کرد. درکل، همیشه نظرات کاربران برای ما در اولویت است و در مسیر توسعه همیشه به‌دنبال رسیدن به این موضوع بوده‌ایم.

در این بین یک‌سری از کاربران نابینا و یا کم‌بینا در مواجه با اپلیکیشن جدید دچار مشکل شدند؛ با توجه به اینکه فیدیبو همواره توجه ویژه‌ای به این دسته از کاربران داشته است، دراین‌باره چه تدابیری اندیشه‌اید؟

ما طی ۱۰ روز گذشته سه‌بار به‌روزرسانی جدید ارائه داده‌ایم و این به‌روزرسانی‌ها به‌منظور برطرف‌کردن مشکلاتی بوده است که متوجه اپلیکیشن فیدیبو خصوصاً در نسخه iOS بود. در آخرین آپدیتی که ما ارائه دادیم، یعنی نسخه ۱۰.۲.۳، سعی کردیم همه تغییرات را در آن برای همه پلتفرم‌ها اعمال کنیم تا این عزیزان بتوانند از اپلیکیشن ما به‌راحتی استفاده کنند. باید این نوید را هم بدهیم که قرار است اتفاقات بهتری رقم بخورد.

برای کاربران فیدیبوک و دسکتاپ چه تغییراتی ایجاد شد؟ 

ما در روزهای آینده آپدیت دوم برای کاربران فیدیبوک F2 ،F1 و همچنین دسکتاپ را در برنامه‌ خود داریم. تمامی پلتفرم‌ها یک ویژگی یکپارچه و یکسان دارند؛ بنابراین درصورتی‌که هر‌گونه ویژگی در اپلیکیشن ما اعمال شود، این ویژگی در تمامی پلتفرم‌ها اعمال خواهد شد.

یک‌سری نگرانی درباره کاربران وجود دارد؛ جواب فیدیبو برای این نگرانی‌ها چیست؟

کاربران نگران نباشند. ما تمامی این مشکلات را در این به‌روزرسانی که ارائه دادیم، حل کرده‌ایم. اگر استثنائاً موردی نیز وجود داشت، از کاربران درخواست دارم که به پشتیبانی ما اعلام کنند. ما تا زمانی که یک مطالعه لذت‌بخش از فیدیبو داشته باشند، کنارشان هستیم.


دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی