ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

نگاهی به عملکرد شش‌ماهه ابر آروان: رشد چهاربرابری درآمد عملیاتی در سایه تحریم‌ها

سود خالص ابر آروان 60 میلیارد تومان گزارش شده است که رشد 50 برابری نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۵ آذر ۱۴۰۲ | ۱۲:۱۸

صورت‌های مالی شش‌ماهه ابر آروان نشان می‌دهد که این شرکت 162 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته است که رشد چهاربرابری نسبت به مدت مشابه سال 1401 را نشان می‌دهد. این درحالی است که آروان آبان‌ماه سال گذشته و خردادماه امسال در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا قرار گرفت.

صورت‌های مالی شرکت نویان ابر آروان با نام تجاری «ابر آروان» روی کدال منتشر شده است. این گزارش ‌شش‌ماهه شامل آمارهای عملکردی ابر آروان تا 31 تیر 1402 است که در ادامه مهم‌ترین بخش‌های آن را مرور خواهیم کرد.

این شرکت که خدمات ابری ارائه می‌کند، در مدت‌زمان یادشده حدود 162 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال 1401، رشد چهاربرابری دارد.

درآمد عملیاتی ابر آروان

نکته حائز اهمیت درباره این شرکت حوزه ابری، دستیابی به چنین آماری با وجود اعمال تحریم‌های جهانی علیه این شرکت است. ابر آروان طی یک سال گذشته با اعمال تحریم‌هایی از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا روبه‌رو شد. 23 آبان‌ماه سال گذشته و زمانی که شاهد فیلترینگ گسترده بودیم، اتحادیه اروپا ابر آروان را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

اواسط خردادماه امسال نیز وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور بیانیه‌ای، اعلام کرد که تحریم‌هایی را علیه دو شرکت نویان ابر آروان با نام تجاری «ابر آروان» و همچنین شرکت آروان گلوبال مستقر در دبی، به اتهام تسهیل سانسور اینترنتی اعمال کرده است. ابر آروان نیز در واکنش به این موضوع اعلام کرده که این اتهامات را رد می‌کند.

در این میان سود خالص ابر آروان 60 میلیارد تومان گزارش شده است که رشد 50 برابری آن نسبت به مدت مشابه سال قبل، قابل‌توجه است.

جزئیات درآمد ابر آروان

در بخش دیگری از این صورت مالی، مسیرهای درآمدی ابر آروان به تفکیک اعلام شده است. بخش اعظم درآمدهای این شرکت از «زیرساخت ابری (laas)» و «ارائه سرویس‌های ابری و توزیع محتوا (CDN)» حاصل می‌شود.

جزئیات درآمد عملیاتی ابر آروان

این شرکت در شش ماه منتهی به تیرماه 1402، از زیرساخت ابری بالغ بر 89 میلیارد تومان درآمد داشته است که نسبت به مدت مشابه سال 1401، رشد حدوداً 4 برابری دارد. درآمد ابر آروان از CDN نیز با رشد قابل‌توجه 6 برابری، به 61 میلیارد تومان رسیده است.

تنها حدود سه درصد از درآمد عملیاتی ابر آروان از طریق شرکت‌های وابسته به بانک پاسارگاد تأمین می‌شود که پرداخت الکترونیک پاسارگاد اصلی‌ترین مشتری در این بخش است. 73 درصد از درآمد عملیاتی ابر آروان از مشتریان آنلاین حاصل شده و «همراه کسب‌وکارهای هوشمند» و «پارس فیلم‌نت» بیشترین پرداختی را به این شرکت داشته‌اند. بخشی از مشتریان اصلی این شرکت و میزان مبلغ پرداخت‌شده از سوی آن‌ها را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

مشتریان شرکت نویان ابرآروان

گفتنی است آروان در‌زمینه ارائه سرویس‌های ابری و سامانه‌های توزیع محتوا (CDN)، سرویس‌ها و خدمات رایانش ابری، سرویس‌ها و خدمات آنلاین وب و خدمات بر پایه CLOUD فعالیت می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی