ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

عملکرد 9 ماهه داتین در سال 1401: رشد دو برابری درآمد ارائه خدمات

صورت‌های مالی حسابرسی شده داتین منتهی به آذر 1401 را بررسی می‌کنیم.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۳ آبان ۱۴۰۲ | ۰۸:۱۰

داتین طی 9 ماه ابتدایی سال 1401 بیش از 753 میلیارد تومان درآمد داشت. این رقم در مقایسه با عملکرد یک ساله این شرکت در سال 1400 رشدی نزدیک به 50 درصد داشته است. در صورتهای مالی داتین، سود خالص 9 ماهه نیز نزدیک به 216 میلیارد تومان گزارش شده است. درآمد این شرکت از پشتیبانی و توسعه نرم افزار نسبت به کل سال 1400 حدود دو برابر افزایش یافته که داتین عوامل آن را اعلام کرده است.

صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت نرم‌افزاری داتیس آرین قشم (داتین) در دوره مالی 9 ماهه منتهی به آذر سال 1401 منتشر شده است. داتین به عنوان بزرگترین زیرمجموعه هلدینگ فناپ شناخته می‌شود که راهکارهای نرم افزاری بانکی و مالی را به بانک‌ها و موسسات مالی اعتباری و دیگر سازمان‌ها ارائه می‌کند.

فعالیت اصلی این شرکت طی بازه زمانی تهیه این گزارش مالی، شامل فروش، توسعه و پشتیبانی نرم‌افزار بانکی و بیمه‌گری بوده است.

بنابر گزارش منتشر شده، داتین در 9 ماه ابتدایی سال 1401 درآمد عملیاتی 753 میلیارد تومانی داشته است. این رقم برای کل سال 1400 نزدیک به 513 میلیارد تومان بوده است.

درآمد داتین

سود خالص داتین نیز 216 میلیارد تومان برای بازه زمانی یاد شده محاسبه شده است که نسبت به سود خالص محقق شده در سال 1400 رشدی قریب به 21 درصدی دارد.

رشد 2 برابری درآمد ارائه خدمات

درآمدهای عملیاتی داتین از دو مسیر «فروش لیسانس نرم‌افزار» و «ارائه خدمات» حاصل می‌شود. این مجموعه در 9 ماه سال 1401 درآمدی 440 میلیارد تومانی از فروش نرم‌افزارد و 312 میلیارد تومانی از ارائه خدمات داشت. نکته قابل توجه رشد تقریباً دوبرابری درآمد ارائه خدمات نسبت به یک سال 1400 است.

درآمد داتین

این شرکت در بازه زمانی یاد شده درآمد نزدیک به 290 میلیارد تومانی از پشتیبانی نرم افزار و 22 میلیارد تومانی از توسعه نرم افزار داشته است.

آنطور که داتین اعلام کرده این افزایش به دلیل توسعه محصول، نرخ تورم، تعداد تراکنش‌ها، تعداد دستگاه‌های متصل به محصول شرکت، میازن استفاده از زیرساخت‌های شرکت از جمله دیتاسنتر رخ داده است.

درآمد عملیاتی حاصل از فروش نرم افزار پس از نصب و راه اندازی کامل شناسایی می شود. درآمد ارائه خدمات نیز براساس کار انجام شده شناسایی می شود.

عمده مشتریان داتین را شرکت خدمات امید رایانه (بانک سپه و بانک‌های ادغام شده)، بانک گردشگری و رسالت تشکیل می‌دهند که تقریباً نیمی از درآمدهای عملیاتی از ارائه نرم افزار و خدمات به این مجموعه‌ها حاصل شده است.

سرمایه‌گذاری‌های جدید داتین

داتین سال گذشته در ازای سرمایه‌گذاری یک میلیارد و 300 میلیون تومانی روی مجموعه «راهکار هوشمند امن»، 28.5 درصد از سهام این شرکت را در اختیار گرفته است.

سرمایه گذاری داتین

این شرکت همچنین با هدف توسعه فراگیری مالی و توانمندسازی مالی افراد جامعه، روی اپلیکیشن پس‌‌‌انداز خرد و سرمایه‌‌‌گذاری خودکار «بلوط» در سالی که گذشت سرمایه‌گذاری کرد. مبلغ پیش پرداخت این سرمایه‌گذاری 2 میلیارد تومان عنوان شده است.

افزایش 50 درصدی دارایی‌های نامشهود

دارایی‌های نامشهود این شرکت طی 9 ماه 1401 نزدیک به 301 میلیارد تومان برآورد شده که نسبت به سال 1400 رشدی 50 درصدی داشته است.

لازم به ذکر است مخارجی از قبیل مخارج معرفی یک محصول یا خدمت جدید مانند مخارج تبلیغات و فعالیت تجاری در بهای تمام شده دارایی نامشهود منظور نمی‌شود.

نرم‌افزار بانکی، بیمه‌ای، مالی، تلفیق، حق انشعاب فیبر نوری و سایر نرم‌افزارها از جمله دارایی‌های نامشهود داتین است.

دارایی های داتین

دارایی‌های ثابت مشهود داتین نیز نزدیک به 340 میلیارد تومان تخمین زده شده است. دارایی‌های ثابت مشهود این مجموعه را اقلامی همچون زمین، ساختمان، اقلام و تجهیزات کامپیوتری، وسایل نقلیه و تجهیزات و ابزار آلات تشکیل می‌دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی