ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه: یوتوب برای دانشجویان، اساتید و بازرگانان در دسترس است

البته طبق گفته‌های باقری اقتضایی که باعث شده برخی سایت‌ها را فیلتر شوند همچنان باقی است مگر اینکه کارشناسان اعلام کنند که مشکل رفع شده

مهدیه اسماعیلی
نوشته شده توسط مهدیه اسماعیلی | ۵ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۳

عضو ناظر مجلس در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای اعلام کرد این کارگروه آمادگی دارد تا برخی پلتفرم‌‌ها را رفع فیلتر کند. او همچنین اعلام کرد یوتوب برای دانشجویان، اساتید و بازرگانان و تمامی افراد که نیاز تخصصی به آن دارند، در دسترس است. موضوعی که باقری از آن صحبت می‌کند به همان مبحث اینترنت طبقاتی یا اینترنت با سطح دسترسی خاص برای اقشار خاص برمی‌گردد و آنطور که گفته شده دسترسی به یوتوب برای برخی اقشار از سمت وزارت علوم پیگیری شده‌ است.

آنطور که ایسنا گزارش داده، «مهدی باقری»، عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با بیان اینکه برخی پایگاه‌های اینترنتی در زمان‌هایی بنا به اقتضائات مسدود و رفع فیلتر نشدند، گفت: «برای رفع فیلتر این پایگاه‌ها یک نهادی باید تقاضا دهد تا این اتفاق بیفتد و در جلسه‌ای که گزارش مربوطه در صحن مجلس ارائه شد، نظر وزیر ارتباطات این بود که برای رفع فیلتر برخی از این پایگاه‌ها اقدام خواهند کرد.»

به گفته این عضو ناظر مجلس، وقتی نیازهای مردم مرتفع نشود، طبیعتاً تعدادی از آنها از فیلترشکن استفاده می‌کنند.

عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای درباره تحریم‌ها نیز توضیح داد: «تعدادی از مسدودیت‌هایی که برخی از سایت‌ها دارند، به دلیل تحریم‌هاست و ما آن‌ها را مسدود نکردیم. حتماً با توجه به ظرفیت موجود در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای، این آمادگی در کارگروه وجود دارد که تمام نیازمندی‌هایی را که مردم دارند و مسائل مجرمانه‌ای در آن وجود ندارد، برطرف نماییم.»

باقری در ادامه درباره طرح موضوع رفع فیلتر پلتفرم‌های یوتیوب و توییتر گفت: «یوتیوب و بسیاری از سایت‌هایی که فیلتر هستند برای اقشاری نظیر دانشجویان، اساتید دانشگاه‌ها، بازرگانان و تمام کسانی که به لحاظ تخصصی به آن نیاز دارند، در دسترس است.» به گفته او، کارگروه اجازه داده که وزارت علوم و تمامی مجموعه‌هایی که نیازمندی‌هایی دارند با قبول مسئولیت بدون محدودیت به این پلتفرم دسترسی داشته باشند. باقری اعلام کرد که امروز هیچ بازرگان، فعال اقتصادی، دانشمند، پژوهش‌گر و استاد دانشگاهی را پیدا نمی‌کنید که نیاز به دسترسی به این سایت داشته، درخواست داده و مشکلی در دسترسی داشته باشند.

به باور این عضو ناظر مجلس، یوتیوب یک پایگاه برای مسائل آموزشی است و به لحاظ قانونی این ظرفیت وجود دارد که افرادی که باید به لحاظ تخصصی از آن استفاده کنند، به آن دسترسی داشته باشند.

البته طبق گفته‌های باقری اقتضایی که باعث شده برخی سایت‌ها فیلتر شوند، همچنان باقی است مگر اینکه کارشناسان اعلام کنند که مشکل برطرف شده است.

این نماینده مجلس درباره مشکلات اقتصادی که با قطع دسترسی به این سایت‌ها ایجاد می‌شود نیز گفت: «وقتی می‌بینیم که برخی از سایت‌ها شرط‌بندی را ترویج می‌کنند و بستری برای این موضوعات است، افراد غیر تخصصی وارد آنها می‌شوند، ناخواسته در دام می‌افتند و کلی پرونده قضایی شکل می‌گیرد، چه معنایی دارد که آن‌ها را رفع فیلتر کنیم.»

به گفته او اگر در کارگروه استدلال صحیحی برای رفع فیلتر سایتی مطرح شود، قطعاً محدودیت دسترسی به این سایت برطرف می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • rayacoder
    rayacoder | ۵ شهریور ۱۴۰۲

    تنها دلیل شما برای فیلترینگ صیانت از خودتان هست، نه به ضرر و زیان مردم کاری دارید و نه کلاهبرداری و مفاسد براتون مهمه، تنها و تنها علت فیلترینگ همونی هست که گفتم. اگر زیان مردم براتون اهمیت داشت اجازه نمیدادید که گوشی میلیونها ایرانی پر بشه از فیلترشکن‌هایی که اکثرا نرم افزارهای مخربی هستند و صدمات زیادی به مردم میزنند.

مطالب پیشنهادی