ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

گلرنگ ۳ میلیون دلار در استارتاپ «شب» سرمایه‌گذاری می‌کند

هدف این شرکت تبدیل‌شدن شب به لیدر بازار رزرو آنلاین اقامتگاه طی ۵ سال آینده است.

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۲۷ آذر ۱۴۰۲ | ۱۶:۴۰

مدیر سرمایه‌گذاری گلرنگ ونچرز اعلام کرد این شرکت طی ۱۸ ماه آینده، ۳ میلیون دلار در استارتاپ «شب» سرمایه‌گذاری می‌کند. هدف از این سرمایه‌گذاری، تبدیل‌شدن شب به لیدر بازار رزرو آنلاین اقامتگاه طی ۵ سال آینده است.

«سولماز صادق‌نیا»، مدیر گلرنگ ونچرز، در نشست خبری سرمایه‌گذاری این مجموعه در سایت شب اعلام کرد: «مجموعه گلرنگ ونچرز در مردادماه ۱۴۰۱ تأسیس شد و بحث نوآوری فرایندی بوده است که طی این سال‌ها به آن همیشه توجه داشته‌ایم و اتفاقات خوبی در این زمینه رخ داده است. مأموریت پررنگ ونچرز در سه دسته تعریف شده: توسعه اکوسیستم نوآوری در گروه صنعتی گلرنگ، تمرکز بر بخش سرمایه‌گذاری در حوزه دانش‌بنیان و استارتاپی و نیز تعامل با اکوسیستم نوآوری در بیرون از گروه صنعتی گلرنگ.» به گفته صادق‌نیا، گلرنگ ونچرز در راستای مأموریت‌های خود به دو طریق در تعامل با سایر شرکت‌هاست: «گاهی براساس نیازهای ساب‌هلدینگ‌ها فراخوان می‌دهیم و تیم‌ها را شناسایی می‌کنیم. در برخی مواقع هم تیم‌ها خودشان مراجعه می‌کنند و درخواستشان بررسی اولیه می‌شود و در ادامه، کارگروه تخصصی این درخواست‌ها را بررسی می‌کند.»

به گفته صادق‌نیا، گروه گلرنگ به سه روش سرمایه‌گذاری انجام می‌دهد: «سرمایه‌گذاری یا به‌صورت مستقیم صورت می‌گیرد و یا از طریق صندوقی که درحال‌حاضر هزار میلیارد تومان بودجه دارد، بحث کرادفاندینگ را نیز در دستور کار خود قرار داده‌ایم.»

صادق‌نیا در پاسخ به این پرسش که چرا گروه صنعتی گلرنگ تاکنون تجربه چندان موفقی در اکوسیستم استارتاپی نداشته و درحال‌حاضر نیز به‌دنبال سرمایه‌گذاری در بازیگران دوم یا سوم برخی مارکت‌هاست؟ گفت: «گروه گلرنگ تجربه‌های متعددی داشته است و نگاهی مبنی بر توسعه و گسترش صنعت دارد. گلرنگ می‌خواهد پتانسیلی را که در زنجیره وجود دارد، با دانش توسعه ببخشد و یک کارنامه موفق داشته باشد. در حوزه سرمایه‌گذاری‌، تاکنون با مدل ونچرز پیش رفتیم و وقتی از درون گروه و بازار به آن نگاه کنیم، ما تجربه ناموفق نداریم و یک تجربه مناسب داریم. ما خوب عمل کردیم ولی با عالی‌بودن فاصله داریم و تمرکزمان در حوزه استارتاپی بیشتر است تا بتوانیم جایگاه خوب را با عالی تعویض کنیم. درهرصورت، اگر در این توسعه با لیدرها وارد مذاکره شویم یا خیر، بنابر استراتژی تصمیم می‌گیریم و این‌طور نیست که تصمیم بگیریم حتماً با بازیگران چندم یک مارکت وارد مذاکره شویم.»

صادق‌نیا اعلام کرد برای گلرنگ تیم مهم است و زمانی که می‌خواهد وارد یک عرصه شود، همه بازیگران را بررسی می‌کند: «هر انتخاب ما با یک منطق و ترسیم مسیر است و یک مثال موفق در این مورد، ورود گروه صنعتی گلرنگ به فیلم‌نت است؛ ما در مجموعه‌ای ورود کردیم که کارش را خوب انجام داده و به یک جایگاه موفق رسیده است. ما زمانی که وارد یک بازار می‌شویم به بازار کمک می‌کنیم و اصلاً نگاهمان این نیست که برویم مجموعه‌های دیگر را بُکشیم و می‌خواهیم مارکت را بزرگ کنیم؛ با نوآوری و نگاه متفاوت می‌توان به این موضوع رسید و این بحث برای امروز نیست و همیشه سرلوحه برنامه‌های ما بوده است. ما دوست داریم در انتهای همه این سرمایه‌گذاری‌ها، مردم یاد آهنگ «گل، گل، گل، گل از همه رنگ» بیفتند و بهترین کیفیت را ارائه دهیم. این استراتژی در گروه ما حاکم است.»

«محمدرضا معصومی»، مدیر سرمایه‌گذاری گلرنگ ونچرز نیز در ادامه این نشست اعلام کرد آن‌ها در سرمایه‌گذاری‌های خود به‌دنبال افزایش سهم بازار یا کاهش هزینه و افزایش بهره‌وری هستند: «در برخی مواقع نیز به‌دنبال ایجاد مارکت جدیدی در کسب‌وکارهای گروه هستیم. در راستای همین فعالیت‌ها، حوزه‌های جدیدی را بررسی می‌کنیم. با سایت شب در حوزه گردشگری و اقامتگاه وارد همکاری شده‌ایم که در ایران ۵ درصد سهم در GDP دارد.»

به گفته معصومی، آن‌ها قصد ندارند که صاحب مجموعه شب شوند؛ درواقع درحال‌حاضر 20 درصد این مجموعه را از تزریق سه میلیون دلار سرمایه غیرنقدی دریافت کرده‌اند که قرار است طی یک‌ونیم سال آینده به این مجموعه تزریق شود: «هدف از این سرمایه‌گذاری نیز این است که تا دو سال آینده شب تبدیل به بازیگر دوم حوزه خود شود و طی پنج سال آینده نیز به رهبر بازار رزرو آنلاین اقامتگاه تبدیل شود.»

«عاطفه موسوی»، مدیر روابط‌عمومی گلرنگ نیز در این نشست با یادی از «محمد‌کریم افضلی»، بنیان‌گذار گلرنگ، گفت که گروه صنعتی گلرنگ سال ۱۳۴۱ به‌طور رسمی تأسیس شد: «در سال ۱۳۷۸، شرکت پخش و مواد اولیه و در سال ۱۳۸۲، گروه صنعتی گلرنگ تأسیس شد. درحال‌حاضر وارد بیست‌ویکمین سال از تأسیس گروه صنعتی گلرنگ شده‌ایم. در سال ۱۳۸۸ وارد صنعت خرده‌فروشی شدیم، در سال ۱۳۹۰ به حوزه داروسازی و در سال ۱۳۹۹ به حوزه انرژی ورود کردیم و سپس وارد حوزه دام و طیور شدیم. ما در ۸ هلدینگ مشغول به فعالیت هستیم و ۴۰ هزار نیروی مستقیم داریم و تعداد مدیران خانم بیش از ۱۶ درصد است.»

به گفته موسوی، بیش از ۱۵۰ برند در گروه گلرنگ فعال هستند و تعدادی از محصولات نیز در بخش صادرات فعالیت دارند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی