ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

شاخص‌های عملکردی ایرانسل و همراه اول منتشر شد؛ سرعت بهتر شده است یا بدتر؟

وزارت ارتباطات می‌گوید اپراتورهای همراه در حال بهبود سرعت خود هستند اما این روند در طول ۲ سال اخیر متفاوت بوده است.

علی مومنی
نوشته شده توسط علی مومنی | ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۲:۴۷

وزارت ارتباطات با انتشار شاخص‌های عملکردی اپراتورهای همراه در سامانه «نت‌سنج‌پلاس» اعلام کرده سرعت اینترنت آن‌ها در حال افزایش است. اما بررسی دوره پیش از افزایش تعرفه‌ها در دی ماه ۱۴۰۲ نشان می‌دهد میانگین سرعت ایرانسل و همراه اول در حال کاهش بوده است.

به گزارش دیجیاتو، دی ماه ۱۴۰۲، زمانی که بسته‌های اینترنت همراه ۳۴ درصد گران شد وزارت ارتباطات اعلام کرد تعرفه‌ها در ازای تعهداتی از سوی اپراتورها افزایش یافته‌ است. یکی از این تعهدات افزایش ۳۰ درصدی میانگین سرعت تا پایان خرداد ۱۴۰۳ و افزایش ۵۰ درصدی میانگین سرعت تا پایان سال ۱۴۰۳ بود.

حال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شاخص‌های عملکردی اپراتورهای همراه را در سامانه «نت‌سنج‌پلاس» در دسترس قرار داده که نشان می‌دهد میانگین سرعت این اپراتورها افزایش یافته است اما این افزایش خالی از بحث نیست.

این سامانه سرعت دسترسی کاربران را با عنوان «برآیند سرعت دسترسی کاربران به اینترنت نسل ۳، ۴ و ۵» منتشر کرده است؛ اما دقیقاً مشخص نیست منظور از برایند چیست. در این بخش برایند سرعت همراه اول در نیمه دوم آذر ۱۴۰۲ عدد ۱۱.۳۶ مگابیت بر ثانیه ثبت شده و این عدد برای ایرانسل ۱۰.۹۵ مگابیت بر ثانیه است.

سامانه نت‌سنج‌پلاس نشان می‌دهد این برایند سرعت در نیمه اول اردیبهشت برای همراه اول به ۱۳.۵۶ و برای ایرانسل به ۱۲.۳۶ مگابیت بر ثانیه رسیده است.

تغییرات سرعت این دو اپراتور از زمان افزایش تعرفه نشان می‌دهد ایرانسل توانسته بر اساس شاخص‌های وزارت ارتباطات،‌ سرعت خود را ۱۳.۴۹ درصد افزایش دهد و همراه اول نیز از دی ماه ۱۴۰۲ تا نیمه اول اردیبهشت ماه، ۱۱.۷۸ درصد افزایش سرعت را به ثبت برساند. این دو اپراتور باید تا خرداد ماه این افزایش را به ۳۰ درصد برسانند. اما فارغ از اینکه این اتفاق می‌افتد یا نه، این تمام ماجرا نیست.

سرعت کم‌شده، زیاد می‌شود

وزارت ارتباطات اعلام نکرده «برآیند سرعت دسترسی کاربران به اینترنت نسل ۳، ۴ و ۵» چگونه به دست آمده است. علاوه بر این، این پرسش نیز مطرح است که با وجود تعداد اندک کاربران 5G در کشور آیا سنجش سرعت این نسل، درست یا نه. اما جدای از همه این‌ها، مسئله دیگری نیز وجود دارد.

با مقایسه آمارهای رگولاتوری در پاییز ۱۴۰۲ و یک سال قبل از آن یعنی پاییز ۱۴۰۱ مشخص می‌شود میانگین سرعت ایرانسل و همراه اول در طول این یک سال به شکل قابل توجهی کم شده است.

میانگین سرعت همراه اول در 4G حدود ۳۹ درصد و در 3G حدود ۱۹ درصد کاهش یافته است. ایرانسل نیز در این مدت در 4G حدود ۱۲ درصد و در 3G بیشتر از ۱۴ درصد کاهش یافته است.

میانگین سرعت اپراتورهای همراه اول و ایرانسل در پاییز ۱۴۰۲
میانگین سرعت اپراتورهای همراه اول و ایرانسل در پاییز ۱۴۰۱

این روند نشان می‌دهد میانگین سرعت اپراتورهای همراه تا اندکی پیش از افزایش تعرفه‌ها، یعنی پاییز ۱۴۰۲، در حال کاهش بوده است. در نتیجه اگر اپراتورها به تعهد افزایش ۳۰ درصدی سرعت عمل کنند، وضعیت سرعت در خرداد ماه امسال حتی از پاییز ۱۴۰۱ نیز بدتر خواهد بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی