ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

معاونت فناوری اطلاعات بانک کارآفرین: های‌بانک آغاز فعالیت نئوبانکی ما خواهد بود

بانک کارآفرین از مهاجرت هسته خود از سامانه آفرین به داتین و همچنین آغاز فعالیت یکپارچه های‌بانک خبر داد.

سوره پوراشرف
نوشته شده توسط سوره پوراشرف | ۷ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰

بانک کارآفرین از انتقال سرویس‌های خود به های‌بانک و تجمیع فرایندها در این پلتفرم خبر داد. در نشست خبری بانک کارآفرین به تشریح وضعیت مهاجرت اطلاعات و یکپارچه ساختن فعالیت‌های بانک کارآفرین از سامانه آفرین به داتین و همچنین برنامه‌های این بانک برای سال آینده پرداخته شد.

«علی اصغر تقوی»، معاون مدیرعامل فناوری اطلاعات بانک کارآفرین، ضمن تأکید بر اهمیت پلتفرم‌های دیجیتال در بهره‌وری فعالیت‌ها، علت اصلی این مهاجرت از سامانه آفرین به داتین را یکپارچه‌سازی فعالیت‌ها و ارائه بهتر سرویس‌های بانک کارآفرین دانست و از سرمایه‌گذاری این بانک در های‌بانک به‌عنوان سکوی دیجیتال بانک کارآفرین خبر داد.

با توجه به اینکه این سومین هسته مستقر در بانک کارآفرین است، معاون مدیرعامل فناوری اطلاعات این بانک در تشریح این هسته و علت اتمام فعالیت در هسته پیشین توضیح داد: «به‌دلیل تحریم‌ها نتوانستیم قرارداد و پروتکل‌های هسته قبلی را به‌روزرسانی کنیم و به لحاظ فنی به مشکل برخورده بودیم و امکان توسعه نداشتیم. شرکت مادر نیز ما را پوشش نمی‌داد و ناچار به مهاجرت شدیم.»

تقوی درباره دلایل انتخاب Core داتین توضیح داد: «در این فرایند، ما به مقایسه امتیازها پرداختیم و امور بانکی و مالی را با نهادهای کسب‌وکاری دیگر درنظر گرفتیم. همچنین امتیازهای بانک رقیب را موردتوجه قرار دادیم و با توجه به بدنه کارشناسی بانک کارآفرین و قدرت فنی داتین، تصمیم به انتخاب این شرکت گرفتیم.»

او درباره اهمیت این عملیات اظهار کرد: «ما تلاش کردیم تمام انتقال به‌صورت تجمعی و بدون هیچ‌ مغایرت و پیچیدگی برای مشتریان و کارکنان انجام شود، در فرایند انتقال، اطلاعات مشتریان ازجمله شماره حساب‌ها، شماره کارت‌ها و رمز اول‌ها به‌صورت کاملاً شفاف باقی بمانند و هیچ تغییری در آن‌ها اعمال نشود. از این منظر دقت کردیم که مشتریان هیچ مشکلی در این فرایند تجربه نکنند. همچنین انتخاب محصول، ایجاد زیرساخت و دیتاسنتر برای میزبانی این پلتفرم از مراحل اساسی بود که با موفقیت انجام شد.»

به گفته معاون مدیرعامل فناوری اطلاعات بانک کارآفرین، این پروژه از بهمن‌ماه ۱۴۰۱ فعالیت خود را آغاز کرد و در راستای قرارداد منعقدشده، فرایند عملیاتی نیز از خردادماه سال جاری آغاز شد. در ادامه نیز از مهرماه فعالیت‌ها سرعت گرفت و سرانجام در دی‌ماه، فرایند مهاجرت از سامانه آفرین به سامانه داتین با موفقیت انجام شد. او باور دارد که این یکی از سریع‌ترین انتقال‌ها در شبکه بانکی کشور است که ۱۱ کارگروه در این فرایند فعالیت و همکاری داشتند.

معاون مدیرعامل فناوری اطلاعات بانک کارآفرین این عملیات را عملیاتی موفق‌آمیز دانست و در تشریح جزئیات بیان کرد: «در راستای تجهیز و متصل کردن های‌بانک به سامانه‌های بانکی نیز ۱۲۰ سرویس گرفته و هم‌زمان با فرایند مهاجرت توسعه دادیم. در حوزه گزارش نیز با ۸۱۰ گزارش مواجه بودیم و با بررسی‌های متعدد و فعالیت‌های مهندسی که بر گزارش‌ها صورت گرفت، تعداد کلی گزارش‌ها به ۹۵۰ مورد رسید تا به افزایش بهره‌وری کمک کند. همچنین منابع را اولویت‌بندی نکرده و تمام موارد را به‌صورت موازی، یکپارچه و بدون مغایرت انجام دادیم.»

تقوی در ادامه اظهار داشت که های‌بانک به‌عنوان پلتفرم دیجیتال بانک کارآفرین توانسته است جانمایی خوبی داشته باشد و مشتریان پس از یک هفته به این پلتفرم مراجعه و مهاجرت کرده و از خدمات آن بهره‌مند شده‌اند.

به گفته او، بیش از ۱۵ هزار تماس در این دو هفته پاسخ داده شده و متوسط تعداد تماس‌ها در روز ۱۰۰۰ عدد متوسط بازه زمانی پاسخگویی ۵ دقیقه‌ای بوده است. پس از استفاده از های‌بانک نیز تماس‌ها روند نزولی داشته و شرایط بخش ارتباط با مشتریان در شرایط پایدار قرار دارد و به‌روزرسانی‌ها نیز انجام شده است و ادامه خواهد داشت.

معاون مدیرعامل فناوری اطلاعات بانک کارآفرین ضمن اعلام های‌بانک به‌عنوان آغاز نئوبانک کارآفرین بیان کرد: «با توجه به مأموریت‌های بانک در راستای اقتصاد تعاونی و خرده‌فروشی نیز های‌بانک علاوه بر جایگزینی تمام پلتفرم‌های بانک آینده، آغاز نئوبانک بانک کارآفرین نیز خواهد بود.» تقوی در ادامه بیان کرد که مهاجرت از جنس بیگ‌بنگ بوده و هسته قبلی به‌صورت کامل منتی شده و درحال‌حاضر به‌طور کامل روی داتین فعال است.

او درخصوص چشم‌انداز آینده بانک کارآفرین مطرح کرد: «نگاه ما بر پایه دیجیتالی بوده و با این رویکرد فعالیت می‌کنیم. انتظار داریم که پس از استقرار و گسترش اکوسیستم دیجیتال ما، سرویس‌های بهتری ارائه دهیم و خدمات نوآورانه ارائه کنیم. هدف ما از خلاقیت و توسعه در بازار این است که همکاران در هلدینگ با تکنولوژی‌های روز به‌خوبی همکاری کنند و خدمات ممتازی ارائه دهیم.»

به گفته تقوی، ۷۵ هزار مشتری، اعم از حقیقی و حقوقی در پلتفرم‌های بانک مستقر شده و این تهداد قبل مهاجرت به ۴۰ هزار کاربر فعال محدود می‌شد.  

«میلاد حسینی»، مدیر روابط‌عمومی بانک کارآفرین نیز از حمایت بانک کارآفرین از شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین ورود به سرویس‌های خدمات شهری خبر داد. او در این راستا توضیح داد: «شرکت عصر امید کارآفرین و مدیریت سرمایه‌گزاری ستارگان بازوهای سرمایه‌گذاری در حوزه استارتاپ‌ها و فین‌تک‌ها در بانک کارآفرین هستند و طبق برنامه ما برای سال آینده، به میزان خوبی رسیده است و بسیاری از سهام‌ها را خواهیم داد.»

تقوی در پایان این نشست از ارائه محصولات جدید در اوایل اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۳ و آغاز پروژه دیتاسنتر جدید خبر داد و ضمن امیدواری به بهره‌وری در پایان فروردین‌ماه سال آینده، آن را اتفاق مهمی برای توسعه زیرساخت‌های داخلی دانست.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی