ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

تاکسی‌های اینترنتی باید امکان گزارش‌دهی را برای راننده‌ها فراهم کنند

تاکسی‌های اینترنتی همچنین موظفند ارتباط آنلاین مأموران فراجا با سامانه گزارش‌دهی را فراهم کنند.

در لایحه عفاف و حجاب، جرایمی برای بدپوششی سرنشینان خودروها درنظر گرفته شده است که شامل تاکسی‌های اینترنتی هم می‌شود. ازهمین‌رو این پلتفرم‌ها موظف شده‌اند تا امکان گزارش‌دهی را برای راننده‌ها فراهم کنند.

طبق ماده 52 لایحه «حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب و حمایت از سلامت اجتماعی»، وسایل نقلیه موتوری که راننده، راکب یا سرنشین آن مرتکب بی‌عفتی، کشف حجاب، بی‌حجابی یا بدپوششی شود، توسط مأموران فراجا 500 هزار تومان جریمه خواهد شد. حکم این ماده در خصوص تاکسی‌های اینترنتی نیز جاری می‌شود.

لایحه حجاب تاکسی‌های اینترنتی

پلتفرم‌های تاکسی اینترنتی موظف هستند ظرف مدت دو ماه در سامانه‌های ارتباطی خود با مشتریان و رانندگان، امکان گزارش‌دهی راننده خودرو در‌خصوص مسافران ناقض این قانون را فراهم کنند. در همین راستا، درصورتی‌که راننده گزارش نقض این قانون توسط مسافر را به سامانه ارسال کند، از پرداخت جریمه معاف می‌شود.

تاکسی‌های اینترنتی همچنین موظفند ارتباط آنلاین مأموران فراجا با سامانه گزارش‌دهی یادشده را فراهم کنند. درصورت عدم انجام این تکالیف، پلتفرم‌های متخلف از تکلیف یاد‌شده به پرداخت جزای نقدی معادل سه ماه سود ناشی از درآمد پلتفرم محکوم می‌شوند.

گفتنی است نمایندگان مجلس صبح امروز با 152 رأی موافق و 34 رأی مخالف، با اجرای آزمایشی سه‌ساله این لایحه موافقت کردند. این لایحه مطابق اصل 85 قانون اساسی، در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مورد بررسی قرار گرفت. هفتم مردادماه سال جاری نیز گزارش نهایی کمیسیون به هیئت‌رئیسه مجلس ارجاع و امروز برای اجرای آزمایشی در مجلس به رأی گذاشته شد. لازم به ذکر است لایحه عفاف و حجاب درصورت تأیید شورای نگهبان، به مدت سه سال اجرایی خواهد شد.

متن لایحه حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب را می‌توانید از اینجا مطالعه کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی