ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سامانه خودنویس
فناوری ایران

ثبت قرارداد اجاره در سامانه «خودنویس» الزامی شد

بنابر اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی، از ابتدای سال ۱۴۰۳ ثبت قرارداد اجاره برای دریافت کد رهگیری در «سامانه خودنویس» الزامی است.

ایمان بیک
نوشته شده توسط ایمان بیک | ۷ فروردین ۱۴۰۳ | ۱۱:۵۴

بنابر اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی، از ابتدای سال ۱۴۰۳ ثبت قرارداد اجاره برای دریافت کد رهگیری در «سامانه خودنویس» الزامی است.

«هادی عباسی‌اصل»، معاون وزیر راه و شهرسازی، با اعلام این خبر گفت: «از ابتدای امسال تمامی قراردادهای اجاره برای دریافت کد رهگیری رایگان صرفاً در سامانه خودنویس ثبت می‌شوند. دریافت کد رهگیری در سامانه خودنویس هم توسط مشاوران املاک و هم خود مردم به‌عنوان متعاملین به‌صورت رایگان امکان‌پذیر است.»

وی توضیح داد: «براساس برنامه‌ریزی انجام‌شده، ثبت مبایعه‌نامه نیز امسال به سامانه خودنویس منتقل می‌شود.»

وزارت راه و شهرسازی پیش‌ازاین اعلام کرده بود که ارائه خدمات سامانه خودنویس به نشانی khodnevis.mrud.ir تا پایان سال ۱۴۰۲ به تمام استان‌های کشور تسری پیدا می‌کند. همچنین این وزارتخانه اعلام کرد که هم‌اکنون خدمات فقط در بخش اجاره ارائه می‌شود، اما گام دوم در سال آینده بحث مبایعه‌نامه است.

سامانه خودنویس

متقاضیان از طریق پلتفرم آپارات و پیام‌رسان‌های ایتا و بله می‌توانند فیلم‌های آموزشی چگونگی استفاده از سامانه خودنویس را ببینند.

پیش‌نیاز دریافت کد رهگیری رایگان، ثبت اطلاعات ملک موردنظر در سامانه املاک و اسکان است؛ به‌طوری‌که اگر ملکی در سامانه املاک و اسکان ثبت نشده باشد، استفاده از سامانه خودنویس برای عقد قرارداد امکان‌پذیر نیست.

سامانه خودنویس با هدف نظارت بر بازار مسکن، از سوی دولت راه‌اندازی شده است و بنگاه‌داران و متقاضیان ثبت قرارداد املاک، استعلام اجاره‌نامه و اخذ کد رهگیری می‌توانند به‌صورت رایگان از آن استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، از زمان راه‌اندازی سامانه خودنویس تاکنون قرارداد اجاره ۱۲۵ هزار و ۱۵۹ واحد در این سامانه توسط موجران و مستأجران و مشاوران املاک به ثبت رسیده که ثبت ۵۳۶ قرارداد از این تعداد، از ابتدای فروردین ۱۴۰۳ تا چهارم این ماه ثبت شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • shervin114
    shervin114 | 3 هفته قبل

    وزارت مسکن و شهرسازی با شعار کنترل قیمت و کاهش قیمت مسکن و نرخ ااره مسکن ، سایت خودنویس رو راه اندازی کرده ولی در عمل خواهید دید اینها هیچ تاثیری در بازار مسکن نخواهد داشت . فقط مالیات جدیدی به موجران افزوده خواهد شد .

مطالب پیشنهادی