ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

گروه نرم‌افزاری محک: بخش بزرگی از بازار نرم‌افزارهای حسابداری را پوشش داده‌ایم

در بیست‌وششمین دوره از نمایشگاه الکامپ با گروه نرم‌افزاری محک گفت‌وگو کرده‌ایم تا درباره محصولات این شرکت و آینده آن بیشتر بدانیم.

مهدیه اسماعیلی
نوشته شده توسط مهدیه اسماعیلی | ۶ تیر ۱۴۰۲ | ۲۰:۲۸

گروه نرم‌افزاری محک، شامل مجموعه‌ای از قابلیت‌های فنی برای تسهیل مدیریت مالی است و صاحبان مشاغل می‌توانند متناسب با کسب‌وکار خود از آن استفاده کنند. در بیست‌وششمین نمایشگاه الکامپ با «عباسعلی دهقانی»، معاون توسعه محصول و «شهرام نوابی»، معاون توسعه و نگهداشت مشتری این شرکت، به گفت‌وگو پرداخته‌ایم.

محک چه خدماتی به مشتریان ارائه می‌کند؟

دهقانی : گروه نرم‌افزاری محک روی محصولات مالی و مدیریتی کار می‌کند که شاخص‌ترین محصول ما نیز نرم‌افزار حسابداری است. در کنار این محصول، افزونه‌های مختلفی وجود دارند که حوزه مدیریتی کاربران را جلو می‌برند. به عنوان مثال، ما افزونه‌هایی داریم که بر بستر ابری ارائه می‌شوند تا بتوانیم خدمات بهتری را به مشتری دهیم. 

در کنار محک، شرکت‌های دیگری همچون «مکعب هوشمند» و «نارون» هستند که درزمینه مالی و مدیریتی و در بخش‌های مختلفی در کنار ما فعالیت می‌کنند. مثلاً مکعب هوشمند در حوزه شخصی فعالیت می‌کند و محصول مهم آن درزمینه آپارتماناست که برای مدیریت شارژ ساختمان و مجتمع‌های تجاری به‌کار می‌رود. نارون نیز یک تأمین‌کننده نیازهای شرکت محک است و درزمینه خدمات فروشگاهی فعالیت می‌کند.

مزیت محصولات گروه نرم‌افزاری محک نسبت به سایر رقبا چیست؟

نوابی: یکی از مزیت‌های شرکت ما، خود محصولمان است که از نظر کارایی، سهولت استفاده، جامع‌بودن و پوشش نزدیک به ۲۰۰ گروه شغلی در نوع خود نظیر ندارد. ما برای نزدیک به ۹۰ درصد مشاغل راهکار داریم. از آن طرف قیمت مناسب به نسبت سایر نرم‌افزارهای موجود در بازار و گستردگی شبکه نمایندگان ما نیز از مزیت‌های رقابتی ماست. ما برای کسانی که محصول و خدمات محک را انتخاب کرده‌اند، خدمات پس‌ازفروش خوبی داریم و در سراسر کشور نزدیک به ۲۲۰ نمایندگی وجود دارد.

همچنین چابک‌بودن سازمان ما یک مزیت است که سالانه نسخه‌های متعددی از نرم‌افزارهایمان را به‌صورت فصلی ارائه کنیم تا مشتریانی که تمدید پشتیبانی دارند، به‌صورت رایگان نسخه‌های جدید را دریافت کنند؛ نسخه‌هایی که قابلیت‌های جدید به آن اضافه شده و ایرادات احتمالی نسخه‌های قبلی در آن رفع شده است.

ما جزو معدود شرکت‌هایی هستیم که خدمات پشتیبانی و تمدید پشتیبانی‌مان اجباری نیست. مبلغی هم که بابت آن دریافت می‌شود. علی‌رغم اینکه ما تا ۴۰ درصد می‌توانیم تعرفه دریافت کنیم، تعرفه حداقلی ۳۰ درصدی سالانه را دریافت می‌کنیم.

همه این‌ها در کنار هم یک مزیتی را برای مجموعه ما فراهم کرده است که توانسته‌ایم صدهزار مشترک داشته باشیم و طی دو-سه سال گذشته جزو دو شرکتی بودیم که بیشترین ضریب نفوذ را در این بخش از بازار داشته است.

مشتریان شما بیشتر چه کسب‌وکارهایی و در چه مقیاسی هستند؟ آیا تنها کسب‌وکارهای خرد مشتریان اصلی شما را تشکیل می‌دهند؟ 

نوابی: ما بیشتر کسب‌وکارهای حوزه SME را پوشش می‌دهیم؛ یعنی کسب‌وکارهای خرد و متوسط. اکثر فروشگاه‌ها در سطح کشور و از اصناف مختلف، مثل پارچه‌فروشی، رستوران، تعویض‌روغنی، سوپرمارکت و… مشتری ما محسوب می‌شوند. ما برای تمامی اصناف راهکار داریم؛ نسخه‌های شرکتی داریم که شرکت‌های متوسط را پوشش می‌دهیم. نسخه‌های تولیدی نیز مجموعه‌های تولیدی و کارخانجات هم می‌توانند استفاده کنند.

آیا نیاز به دانش خاصی برای استفاده از نرم افزارهای شما وجود دارد؟

نوابی: نرم‌افزار ما از سطوح پایین شروع می‌شود و تا سطوح بالا ادامه دارد. یکی از مزیت‌های رقابتی ما سهولت استفاده از نرم‌افزار ماست. UI و UX ما کاربرپسند (User Friendly) هستند که موجب می‌شود فرد با حداقل سواد هم بتواند از نرم‌افزار ما استفاده کند. 

ما الان در بین مشتریان خود دو نسل متفاوت داریم؛ یک نسل سنتی که پدران ما به‌حساب می‌آیند و مشتری ما هستند؛ یک نسل هم جوانان هستند که آی‌تی‌من به‌حساب می‌آیند و به‌راحتی از محصول ما استفاده می‌کنند. محصولات ما برای هر دوی این اقشار کاربردی است.

در طراحی نرم افزار چه مواردی را مدنظر قرار می‌دهید؟

دهقانی: ما در بحث طراحی و تولید محصول سعی کرده‌ایم از بالاترین تکنولوژی‌های موجود و امن استفاده کنیم. در فرایند تولید از بانک اطلاعاتی مشخصی استفاده می‌کنیم که برای شرکت مایکروسافت بوده و یک بانک اطلاعاتی معتبر و امن است.

در بحث پیاده‌سازی هم از بالاترین تکنولوژی‌ها استفاده می‌شود. همین الان هم راهکارهای ابری را داریم که از آن‌ها استفاده و نرم‌افزارمان را پوشش می‌دهیم. 

ما برای سه پلتفرم وب، موبایل و ویندوز محصول داریم تا کاربران بتوانند سادگی کار با نرم‌افزار را حس کنند. باید در اینجا تأکید کنم ما حس سادگی و یکپارچگی در برنامه‌هایمان را دنبال می‌کنیم.

آماری از مشتریان و سهم بازار دارید که به ما ارائه دهید؟

دهقانی: برای محصول نرم‌افزار حسابداری، بالای صدهزار مشتری داریم. می‌توان گفت در سراسر کشور جزو دو نرم‌افزار حسابداری شناخته‌شده هستیم. 

نوابی: تمامی اصناف به‌نحوی مشتری بالقوه ما هستند؛ پس این بازار به وسعت تمام اصناف کشور است. از آنجایی که اندک‌اندک فرهنگ استفاده از نرم‌افزار در کشور ما جا می‌افتد، کل بازاری که در کشور تا الان پوشش داده شده، کمتر از ۴۰ درصد کل بازار است. این درحالی است که چندین و چند سال است که نرم‌افزارهای حسابداری ارائه شده‌اند. درواقع ۶۰ درصد بازار بکر است که عمده سهم بازار ۴۰ درصدی پوشش‌داده‌شده برای ما و یک شرکت دیگر است.

آیا قابلیت یا آورده ویژه‌ای را برای ارائه در نمایشگاه الکامپ تدارک دیده‌اید؟

دهقانی: در چهارسال گذشته که نمایشگاه الکامپ برگزار نشد، ما محصولات متنوعی را ارائه کردیم. به‌طور مثال، محصولات ما درزمینه راهکارهای ابری، محصولات جدیدی است که بعد از آخرین الکامپ ارائه شدند. این محصولات در اینجا برای مشتریان ما تازگی دارد.

با توجه به بحث مالیاتی، سرویس مؤدیان را به‌عنوان یک محصول جدید ارائه کرده و امسال از آن رونمایی کردیم تا مشتریان بتوانند صورت‌حساب‌های الکترونیکی خود را در فضایی امن و با هزینه‌ای خیلی کم ارسال کنند. با توجه به اینکه کسب‌وکارهای کوچک و متوسط را هدف‌گذاری کرده‌ایم، ارائه محصول با قیمت مناسب و به‌صرفه بسیار مهم است.

بحث پشتیبانی محک به چه صورت است؟

نوابی: بحث پشتیبانی عملاً دو بخش دارد؛ مبلغی که مشتری بابت پشتیبانی پرداخت می‌کند یک بخشش بابت نسخه جدید است. هر سال مشتریان یک نسخه جدید می‌گیرند. به‌طور مثال، اگر ایرادی در نرم‌افزار باشد، رفع می‌شود. ما یک تیم برنامه‌نویسی و یک تیم تست داریم که کار بزرگی در پشت‌صحنه انجام می‌دهند و محصول ما با این تلاش، توسعه می‌یابد. در همین راستا، محصولی که شما امسال در اختیار دارید با محصول سال آینده کاملاً متفاوت بوده و امکانات جدیدی به آن اضافه شده است. همچنین ممکن است یک سری قوانین مالی و مالیاتی تغییر کرده باشد که ما آن‌ها را اعمال می‌کنیم. تمامی این‌ها برای ما هزینه دارد. ما محصول خودمان را مدام به‌روزرسانی کرده و امکانات جدید به آن اضافه می‌کنیم.

یک بخش دیگر بخش مرکز تماس ما است که حتی در روزهای تعطیل از صبح تا غروب، به مشتریان خدمات ارائه می‌کند و سؤالات و مشکلاتشان توسط کارشناسان ما حل می‌شود.

دهقانی: نکته دیگری که وجود دارد، این است که ما نسبت به سایر شرکت‌ها، فقط مرکز تماس مرکزی نداریم. ما بالای 200 نماینده در سراسر کشور داریم و هر خدمتی را در شهر خودش ارائه می‌کنیم و درواقع به‌صورت محلی کار می‌شود که اثر خوبی برای مشتری دارد که راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کند؛ یعنی ارائه خدمات توزیع شده است و کاربر ما خدمات محلی از نماینده مربوطه دریافت می‌کند. دفتر مرکزی و مرکز تماس مرکزی هم برای ارائه خدمات هستند.

چشم‌انداز و برنامه برای آینده محک چیست؟

دهقانی: چشم‌انداز گروه نرم‌افزاری محک، خلق طعم جدیدی از نرم‌افزارهای مالی و مدیریتی به‌شکلی ساده و نوآورانه در ابعاد جهانی است. ما همیشه در ۱۶ سال فعالیت خودمان سعی کرده‌ایم به این هدف و چشم‌انداز نزدیک‌تر شویم. الان هم مسیر ما همین است و در راستای همین اهداف خود پیش می‌رویم. ما به‌دنبال این هستیم که راهکارهایی را در خارج از کشور ارائه دهیم و روی بحث ابعاد جهانی کار کنیم. همچنین به‌دنبال راهکارهایی هستیم که بتوانیم سادگی و یکپارچگی را برای کاربرمان فراهم کنیم.

ما در خیلی از زمینه ها پیشرو بودیم، حتی در بحث خدمات دهی ما ابزاری استفاده کردیم و به عنوان اولین نفر روی این پروژه‌ها کار کردیم. ما در این زمینه پیشتاز بودیم و بعدها شرکت‌های رقیب ما روی همین ابزارها کار کردند و همچنان هم از آنها استفاده می‌کنند.

محصول یا تخفیف ویژه‌ای برای نمایشگاه الکامپ دارید؟

دهقانی: همان‌طور که گفتم، الکامپ پس از سه-چهار سال برگزار شده است و ما سعی کرده‌ایم علاوه بر ارائه یک‌سری محصولات، چند کمپین هم داشته باشیم. یک کمپین برای مشتریان که می‌توانند ۱۰ درصد تخفیف ویژه نمایشگاه را دریافت کنند.

یک کمپین ۳۶۰ هم داریم که سعی کرده‌ایم به‌عنوان یک یادگاری از ما برای افراد حاضر باشد. آن‌هم این است که در نمایشگاه فیلمی داشته باشند که درلحظه آماده و تحویل داده می‌شود. کمپین سفیر مهربانی (بادکنک) و عروسک‌گردان در سطح نمایشگاه هم ازجمله برنامه‌های جذاب ما برای مشتریان است که قرار است از آن‌ها رونمایی کنیم و قدمی جدی درزمینه مارکتینگ برای محک با اجرای این کمپین‌ها برداریم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی