ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

بازدید وزیر کار از طرح توسعه شبکه خصوصی 5G مبتنی بر تکنولوژی داخلی در رایتل

به گفته مدیرعامل رایتل، فناوری 5G یکی از قابلیت‌های این انقلاب است که مزیت‌ها و قابلیت‌های بسیاری را در اختیار صنایع مختلف قرار می‌دهد.

مهدیه اسماعیلی
نوشته شده توسط مهدیه اسماعیلی | ۱۱ دی ۱۴۰۲ | ۱۲:۴۵

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی با حضور در شرکت خدمات ارتباطی رایتل از «طرح توسعه زیرساخت شبکه خصوصی 5G مبتنی بر تکنولوژی داخلی و بومی» بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی رایتل، «سیدصولت مرتضوی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و «عارف نوروزی» مدیرعامل شستا با حضور در شرکت خدمات ارتباطی رایتل از روند توسعه و ایجاد «شبکه خصوصی 5G مبتنی بر تکنولوژی داخلی و بومی» بازدید کردند. در این مراسم تست سرعت 5G با سرعت 1.3 گیگابیت بر ثانیه ثبت شد.

«حسین ملازاده»، مدیرعامل رایتل در این مراسم با اشاره به اهمیت اتصال به شبکه ارتباطات نسل پنجم، گفت: «جهان در حال حرکت به سمت انقلاب صنعتی پنجم و در حال گذار از انقلاب صنعتی چهارم است. فناوری 5G یکی از قابلیت‌های این انقلاب است که مزیت‌ها و قابلیت‌های بسیاری را در اختیار صنایع مختلف قرار می‌دهد. به طور کلی، تکنولوژی و فناوری5G  به عنوان یک فرصت بزرگ برای توسعه کاربردهای جدید و بهبود عملکرد شبکه‌های ارتباطات مورد توجه قرار گرفته است.»

او همچنین ادامه داد: «انقلاب صنعتی چهارم سه رکن اصلی دارد و اصلی‌ترین رکن آن ارتباطات با سرعت و پایداری بالا است. ارتباطات جدید این امکان را در اختیار ما قرار می‌دهد که به اینترنت با سرعت و پایداری بالا دست پیدا کنیم. دومین رکن آن اینترنت اشیا است که توانایی اتصال هم‌زمان به تعداد زیادی از دستگاه‌ها و ماشین‌آلات را دارد و این امر به توسعه کاربردهای اینترنت اشیاء کمک می‌کند. با استفاده از هوش مصنوعی، قدرت تحلیل و پردازش در موقعیت‌های مختلف چندین برابر افزایش خواهد یافت.»

به گفته ملازاده، شتاب توسعه کسب و کارهای مبتنی بر اقتصاد دیجیتال با ارایه سرویس نسل پنجم به دلیل سرعت و امنیت بالا یکی از نکات مهمی است که در این پروژه اهمیت دارد.

«ورود به 5G صنعتی را در دستور کار داریم»

مدیرعامل شستا نیز در این نشست، با اشاره به مسیری که شرکت خدمات ارتباطی رایتل طی دوازده سال فعالیت خود پیموده است، گفت: «عملکرد رایتل طی این سال‌ها نشان می‌دهد در کنار دو اپراتور بزرگ دیگر تلاش قابل قبولی داشته و در هر دوره‌ای به دنبال تکنولوژی‌ و فناوری‌های نوین و به‌روز بوده که راهکاری برای رشد و توسعه باشد.»

مدیرعامل رایتل همچنین تاکید کرد: «با توجه به الگویی که در وزارت کار در حال انجام است، ما در شرکت رایتل ورود به 5G صنعتی را در دستور کار قرار داده‌ایم. در این وزارت‌خانه صنایع مختلفی وجود دارد که شبکه هوش مصنوعی و 5G می‌تواند در این زمینه مثمر ثمر باشد. به این ترتیب شاهد افزایش بهره‌وری و سود حاصل از درآمد خواهیم بود. افزایش شفافیت نیز که برای مدیران بسیار اهمیت خواهد داشت از این طریق کسب می‌شود.»

او با اشاره به پروژه‌های توسعه‌ای شرکت رایتل، بیان کرد: «ما امروز شاهد بستر موفق و زمینه بسیار مناسبی در مسیر نوسازی و توسعه این اپراتور هستیم.»

به باور مدیر عامل شستا، این شرکت برای تامین مالی و ضمانت ارائه منابع مالی بخشی از هزینه‌های این پروژه‌ها اعلام آمادگی می‌کند.

او همچنین با اشاره به تعداد پرسنل رایتل، ادامه داد: «این شرکت از جمله شرکت‌های موفق زیرمجموعه رایتل در زمینه اشتغال‌زایی محسوب می‌شود که از طریق نیروهای جوان و متخصص این شرکت می‌توان امیدوار بود به آخرین نسل از فناوری‌های ارتباطی دست یابیم.»

نوروزی با توجه به زمینه‌های همکاری و تعامل که در شرکت‌های زیرمجموعه شستا وجود دارد، گفت: «امروز در شستا شاهد فعالیت صنایع دارویی، نفت و گاز و پتروشیمی، حمل و نقل و بخش‌های دیگری هستیم که زمینه بسیار مناسبی هستند تا از طریق فناوری‌های ارتباطی توسعه یابند.»

مدیرعامل شستا با بیان قابلیت‌های فناوری 5G در رشد و توسعه کشور، اعلام کرد: «این فناوری سرعت و ظرفیت بیشتری نسبت به تکنولوژی‌های پیشین دارد که این پروژه شرکت رایتل گام بزرگی در خدمت به مردم عزیز در زمینه بهره‌مندی از ارتباطات نوین محسوب می‌شود.»

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در بازدید از طرح توسعه شبکه خصوصی تلفن همراه نسل پنجم شرکت خدمات ارتباطی رایتل، گفت: «استکبار جهانی با استفاده از قدرت رسانه و فضای مجازی، حمله به آرمان‌های مقاومت و آزادی‌خواهی را در دستور کار قرار داده است.»

او با تأکید بر ضرورت توسعه اینترنت در کشور گفت: «زیرساخت‌های این عرصه متناسب با برنامه‌ریزی‌ها نبوده و ضروری است ارتقا یابد.»

به گفته او اینترنت امروزه یکی از ابعاد مهم و جدایی‌ناپذیر جامعه است و می‌تواند بستری برای افزایش بهره‌وری در حوزه‌های اداری و صنایع باشد.

وزیر کار همچنین ضریب بالای دسترسی عمومی به وسایل ارتباط جمعی را ظرفیتی برای اپراتورها در اجرای برنامه‌های توسعه عنوان کرد و گفت: «افزایش اقتدار ملّی و تثبیت امنیت داخلی نیازمند سرمایه‌گذاری در این عرصه است.»

او با تأکید بر ضرورت توسعه اپراتور رایتل، ادامه داد: «دانش فنی بالا، مدیریت جهادی و خلاقیت‌های همسو با علم روز از پتانسیل‌های این مجموعه خدمات ارتباطی است.»

مرتضوی، ایجاد شبکه ارتباطی نسل پنجم تلفن همراه را بستری برای رشد تولید در صنایع کشور دانست و توضیح داد: «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سهم قابل‌توجهی از حوزه پالایشگاهی کشور را در اختیار دارد و رایتل می‌تواند سرمایه‌گذاری مناسبی در زمینه توسعه این حوزه و ایجاد اشتغال داشته باشد.»

او، همکاری با حوزه صنایع غذایی، گردشگری، حمل‌و‌نقل و صنایع دارویی را از زمینه‌های قابل سرمایه‌گذاری برای اپراتور رایتل عنوان کرد و گفت: «راهبرد وزارت تعاون رشد تولید است و از همه طرح‌های توسعه‌ای در این زمینه حمایت می‌کنیم.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی