ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

مدیرمحصول نوبیفای نوبیتکس از فرایند «استیکینگ» می‌گوید

مدیر محصول نوبیفای نوبیتکس در نمایشگاه الکامپ از مفهوم استیکینگ می‌‌گوید. او گفت در آینده سرویس‌های دیگری نیز به لاین نوبیفای نوبیتکس اضافه خواهد شد.

مهدیه اسماعیلی
نوشته شده توسط مهدیه اسماعیلی | ۱۱ تیر ۱۴۰۲ | ۱۴:۴۵

مدیر محصول نوبیفای نوبیتکس در استودیوی نمایشگاه الکامپ درباره مفهوم استیکینگ مسائلی را مطرح کرد. او همچنین اعلام کرد که در آینده سرویس‌های دیگری نیز به لاین نوبیفای نوبیتکس اضافه خواهد شد.

«علی خویی»، مدیر محصول نوبیفای نوبیتکس با اشاره به اینکه استیکینگ یکی ازمحصولات نوبیفای نوبیتکس است، درباره این فرایند گفت: در آینده، در کنار استیکینگ، سرویس‌های جدیدی در لاین نوبیفای، به نوبیتکس اضافه خواهند شد تا کاربران ازنگهداری دارایی رمزارزی خود عایدی دریافت کنند. 

خویی در استودیوی نمایشگاه الکامپ با اشاره به لاین نوبیفای در نوبیتکس، توضیح داد: «نوبیفای یک لاین محصول است و نوبیتکس با توجه به هدفی که برای گسترده‌کردن فعالیت‌های رمزارزی در کشور دارد، به‌عنوان سردمدار این اکوسیستم، سراغ این موضوع رفت تا محصولاتی را که در دنیا در فضای مالی بر بستر بلاکچین و رمزارزها هستند، به سرویس‌های خود اضافه کند.»

او همچنین ادامه داد: «نام‌گذاری نوبیفای، براساس ترکیب دو کلمه نوبیتکس و فایننشیال بود که قرار است لاینی از محصولاتی باشد که به کسب عایدی از دارایی‌هایی که معمولا ازسوی کاربران در فضای کریپتو هولد می‌شوند، کمک کند. فعلا در گام نخست، اولین محصول این لاین، استیکینگ بود که اواخر پارسال رونمایی اولیه‌اش انجام شد و لانچ عمومی آن نیز فروردین امسال بود.»

مدیر محصول نوبیفای نوبیتکس درباره مفهوم استیکینگ توضیح داد: «اگر بخواهم استیکینگ را به‌صورت خلاصه توضیح بدهم ابتدا باید به مکانیزم‌های اجماع اشاره کنم. با توجه به فضای غیرمتمرکزی که در صنعت کریپتو برقرار است، وجود یک ساختار نیاز است تا بازیگران عرصه، نسبت به فعالیت‌هایی که در این فضا می‌شود اطمینان حاصل کنند و ممانعتی هم برای اینکه کسی نتواند عملیات مخربی را در شبکه انجام دهد، ایجاد شود.»

به گفته خویی، هر ارزی برای خودش یک مکانیزم اجماع دارد تا بر اساس آن بازیگران و کاربران برسرصحت تراکنش‌ها و تآیید آن‌ها به اجماع برسند.

نوبیفای، ترکیبی از نوبیتکس و فایننشال

علی خویی با اشاره به اینکه بیت کوین به‌عنوان سردمدار این صنعت، مکانیزم اجماع کار را داشت، گفت: «با توجه به موضوع ماینینگ و مصرف برق، این مسئله برای خیلی‌ها شناخته‌شده است. در این فرایند یک سری معادلات پیچیده ریاضی باید حل شود؛ یک کاربر این کار را انجام داده و به این ترتیب شبکه به او اجازه انجام تراکنش را می‌دهد. همچنین افراد به ازای انجام این فرایند پاداش دریافت می‌کنند.»

او در ادامه توضیح داد: «به دلیل همراه نبودن با محیط زیست و انرژی زیادی که این فرایند مصرف می‌کرد، از سال 2012 یک فرایند جدید به نام اثبات سهام مطرح شد. به این صورت که یک‌سری ولیدیتور یا همان اعتبارسنج، دارایی خود را در شبکه درگیر کرده و به ازای این کار، این شانس را پیدا می‌کنند که شبکه، تأیید یک ترانش را به آنها بدهد. هر قدر این دارایی در شبکه بیشتر باشد، شانس بیشتر به آنها داده می‌شود که به‌عنوان اعتبارسنج تایید تراکنش‌های بیشتری را انجام دهند و در ازای این کمک به شبکه، پاداش دریافت کنند.»

مدیر محصول نوبیفای نوبیتکس عقیده دارد کاربری که در فضای استیکینگ نیست، دارایی‌اش را در اختیار یک اعتبارسنج قرار می‌دهد و اعتبارسنج با استفاده از دارایی‌های کاربر، شانس انجام تراکنش و دریافت پاداش از شبکه برای خود را افزایش می‌دهد و وقتی پاداش را دریافت می‌کند، با توجه به میزان دارایی که کاربر در اختیار او قرار داده، بخشی از پاداش را به او می‌دهد.

او همچنین گفت: «به‌طور خیلی خلاصه کاربر دارایی خود را در شبکه قرار می‌دهد و در ازای این کار که به تایید تراکنش‌ها و امنیت شبکه کمک می‌کند، پاداش دریافت می‌کند. این سرویس بیشتر به درد کسانی می‌خورد که تمایل به هولد کردن یا نگهداری سرمایه برای مدتی طولانی‌تر دارند و برای مدت حداقل یک ماه قصد فروش دارایی خود را ندارند. یعنی تصورشان این است که ارزش دارایی‌شان در آینده بیشتر می‌شود. به این ترتیب هم به فعالیت شبکه کمک می کنند و هم یک عایدی دریافت می‌کنند.»

خویی در پاسخ به سئوالی درباره تفاوت استیکینگ با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، گفت: «جنس و ساختار این دو کاملا متفاوت است. در استیکینگ شما مستقیما در شبکه مشارکت دارید، همه چیز شفاف است و در ازای این مشارکت، پاداش دریافت می‌کنید.»

به گفته مدیر محصول نوبیفای نوبیتکس، در حال حاضر امکان استیک در رمزارزهای ترون، اتم، بی ان بی، سولانا، دات متیک(پالیگان) کاردانو، فانتوم و آوالانچ در نوبیتکس فراهم شده است. همچنین در برنامه‌های پیش روی نوبیتکس، سرویس‌های دیگری به لاین نوبیفای نوبیتکس اضافه خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی