ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

رونمایی «نوبیتکس» از روشی برای اثبات اندوخته کاربرانش 

گزارش‌های اثبات اندوخته نشان می‌دهد که یک پلتفرم مالی برابر با دارایی‌ای که کاربران نزد آن دارند، اندوخته دارد یا خیر. 

تحریریه دیجیاتو
نوشته شده توسط تحریریه دیجیاتو | ۱۷ تیر ۱۴۰۳ | ۱۸:۱۶

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کاربران رمزارز در ایران، یافتن یک پلتفرم مورد اعتماد و معتبر است. یکی از راه‌های شناخت یک پلتفرم معتبر، در کنار قدمت و تعداد کاربران، اقدام آن پلتفرم در راستای انتشار گزارش‌های اثبات اندوخته (Proof of Reserves)  کاربرانش است. گزارش‌های اثبات اندوخته نشان می‌دهد که یک پلتفرم مالی برابر با دارایی که کاربران نزد آن دارند، اندوخته دارد یا خیر. 

در نتیجه‌ انتشار چنین گزارش‌هایی، کاربرانی که سرمایه‌های خود را به این پلتفرم‌ها می‌سپارند، از امنیت دارایی خود مطمئن خواهند بود. انتشار پروف آو ریزرو اقدامی بسیار رایج در پلتفرم‌های تبادل رمز دارایی خارجی است اما پلتفرم‌های ایرانی به‌دلیل وجود تحریم‌ها و با نظر به حفظ حریم خصوصی و امنیت دارایی کاربرانشان، قادر به انتشار گزارش‌های اثبات اندوخته یا پروف آو ریزرو نیستند.

در این راستا، نوبیتکس به‌عنوان اولین پلتفرم تبادل رمزارز ایرانی با بیش از ۷ میلیون کاربر، در اقدامی نوآورانه، از اولین پروتکل اثبات اندوخته‌ در ایران رونمایی کرده است. هدف نوبیتکس این است که با انتشار گزارش اثبات اندوخته، قدمی موثر در راستای شفافیت و حفظ اعتماد کاربران ایرانی بردارد. پروتکل اثبات اندوخته نوبیتکس، درحال‌حاضر، مختص ارز دیجیتال اتریوم است و «اثبات اندوخته خصوصی اتریوم» نامیده می‌شود.

این پروتکل با استفاده از تکنولوژی اثبات‌های دانش-صفر توسعه یافته و ضمن حفظ حریم شخصی و امنیت دارایی کاربران، امکان دریافت گزارش اثبات اندوخته اتریوم خود نزد نوبیتکس را برای ایشان فراهم می‌کند. 

نوبیتکس لبز، بازوی تحقیقاتی نوبیتکس

تیم تحقیق و توسعه‌ «نوبیتکس لبز» فعالیت خود را به‌صورت رسمی از تابستان ۱۴۰۲ و با هدف ارتقای دانش رمزنگاری و بلاکچینی نوبیتکس آغاز کرده و اقدامات درخشانی چون ارائه و پذیرش «پروپوزال کرم چاله دانش-صفر» به بنیاد اتریوم را در کارنامه‌ خود دارد. این تیم طی آخرین اقدام خود، پروتکل نوآورانه‌ «اثبات اندوخته خصوصی اتریوم» را با استفاده از تکنولوژی اثبات‌های دانش-صفر توسعه داده و این پروتکل، به‌زودی در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی