ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

هیئت مقررات‌زدایی اجازه رسمی فعالیت پلتفرم‌های توزیع دارو را صادر کرد

پلتفرم‌های آنلاین فعال در این زمینه که قبلاً مجوز فعالیت گرفته‌اند، برای توزیع دارو با شرایط مشخص‌شده دیگر نیاز به مجوز ندارند.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۵:۵۲

هیئت مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب‌وکار در جدیدترین مصوبه خود، فعالیت پلتفرم‌های توزیع دارو را مجاز دانست.

براساس مصوبه 12 شهریورماه سال جاری هیئت مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب‌وکار که تصویر آن را پیوست منتشر کرده است، پلتفرم‌های آنلاین می‌توانند در حوزه عرضه دارو فعالیت کنند. البته این موضوع شروطی دارد. نخست آنکه پلتفرم باید دارای مجوز از اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی یا سایر مراجع صدور مجوز کسب‌وکارهای اینترنتی باشد. عرضه دارو نیز بایستی از داروخانه‌های دارای مجوز معتبر و تحت نظارت سازمان غذا و دارو، به مصرف‌کننده نهایی انجام شود. در این صورت پلتفرم‌ها دیگر نیازی به اخذ مجوز جدید ندارند.

هیئت مقررات‌زدایی همچنین سازمان غذا و دارو را مکلف کرده است تا دستورالعمل نظارت بر فرایند فعالیت و همکاری داروخانه‌ها با پلتفرم‌ها را طی چهار ماه تدوین و ابلاغ کند. این همکاری در راستای رسیدن دارو از داروخانه به مصرف‌کننده نهایی خواهد بود.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز مکلف شده است مجوز فروش برخط دارو توسط شرکت‌های توزیع‌کننده به داروخانه‌ها و نیز دستورالعمل به‌کارگیری خدمات پلتفرم‌ها توسط شرکت‌های توزیع‌کننده را طی چهار ماه ابلاغ کند.

«امیر سیاح»، رئیس مرکز بهبود محیط کسب‌وکار وزارت امور اقتصادی و دارایی، چندی پیش اعلام کرد سازمان غذا و دارو دیگر پیگیر شکایات از پلتفرم‌های فروش دارو نمی‌شود:

«پلتفرم‌های توزیع دارو از هیئت مقررات‌زدایی خواسته بودند که شرایط کارشان قانونمند شود و سازمان غذا و دارو به‌جای شکایت، وارد فاز تنظیم‌گری و تعیین حد و حدود برای فعالیت آن‌ها شود.»

به گفته وی، در همین راستا هیئت مقررات‌زدایی از سازمان غذا و دارو خواست تا در اسرع وقت مقررات و حد و حدود فعالیت پلتفرم‌های توزیع دارو را روشن کند: «سازمان غذا و دارو این را پذیرفت؛ زیرا آن‌ها نیز قبول دارند که فعالیت توزیع دارو به‌سمت پلتفرم‌های آنلاین می‌رود و در آینده، داروخانه‌ها بیشتر در کارهای تخصصی توزیع دارو و نه رساندن آن به بیمار، فعالیت خواهند کرد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی