ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

وزارت ارتباطات: رکورد ارتفاع در پرتاب ماهواره با «ثریا» شکسته شد

وزارت ارتباطات ابراز امیدواری کرده است که با این پرتاب، راه برای توسعه سریع صنعت فضایی بومی ایران هموارتر شود.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۳۰ دی ۱۴۰۲ | ۱۳:۴۴

بنابر اعلام وزارت ارتباطات، جدیدترین رکورد ارتفاع در پرتاب ماهواره ثبت شد. ماهواره «ثریا» برای اولین‌بار با نسل جدید ماهواره‌بر «قائم 100» در مدار 750 کیلومتری زمین قرار گرفته است.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات، ماهواره‌بر قائم ۱۰۰ ماهواره بومی ثریا را با موفقیت در مدار 750 کیلومتری زمین قرار داد تا رکورد جدیدی از نظر ارتفاع پرتاب ماهواره در کشور به ثبت برسد. ثریا از سری ماهواره‌های تحقیقاتی SRI ساخت پژوهشگاه فضایی ایران است.

قائم 100 نیز یک ماهواره‌بر سوخت جامد با قابلیت حمل اجرامی به بزرگی زیر ۱۰۰ کیلوگرم تا مدار ۵۰۰ کیلومتر است که در سومین پرتاب آزمایشی خود با ثبت رکوردی جدید در پرتاب‌های بومی، با موفقیت ماهواره ثریا با جرم حدود ۵۰ کیلوگرم را در مدار ۷۵۰ کیلومتر دایروی قرار داد.

وزارت ارتباطات براساس داده‌های دریافتی از ماهواره اعلام کرد که عملیات تزریق در مدار به‌خوبی و بادقت انجام شده و هم‌اکنون داده‌های تله‌متری ماهواره درحال دریافت است:

«با پرتاب این ماهواره تحقیقاتی، بسیاری از زیرسیستم‌های توسعه‌یافته توسط پژوهشگاه فضایی ایران نیز در شرایط تست مداری قرار می‌گیرند و راه برای توسعه سریع صنعت فضایی بومی ایران هموارتر می‌شود. ضمن اینکه این پرتاب قدمی مهم در راستای افزایش توانمندی تزریق ماهواره در مدارهای بالاتر محسوب می‌شود.»

آن‌طور که «عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات، در شبکه‌های اجتماعی داخلی نوشته، این دهمین پرتاب فضایی در دولت سیزدهم است که طی آن نیز رکورد جدیدی در ارتفاع پرتاب ثبت شد. او با تأکید بر اینکه این اولین‌بار است که ماهواره‌برهای ایرانی به مدار 750 کیلومتری می‌رسند، اعلام کرد صنعت فضایی باشتاب در مسیر پیشرفت است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • Mohammad Sadegh Manafi
  Mohammad Sadegh Manafi | ۱ بهمن ۱۴۰۲

  دو کامنت قبل بنده را ببینید! اولا که هر دو برای یک نفر هست احتمالا! دوما همین آدم اگر کار بدی در زمینه دیگر انجام میشد نظرش همین بود؟
  سوما ۵ مین شدیم تو جهان! ۴۵ سال تحریم و جنگ! بده؟

 • Rezahan
  Rezahan | ۱ بهمن ۱۴۰۲

  تاثیری که روی زندگی ملت نداره این کارا

 • Rezahan
  Rezahan | ۱ بهمن ۱۴۰۲

  تاثیرش بر زندگی ملت چیست؟

مطالب پیشنهادی