ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

سرویس حق نشر آپارات با هدف ایجاد پلتفرمی امن برای تولید محتوا راه‌اندازی شد

به گفته مدیرعامل آپارات، این سرویس براساس ترکیبی از روش‌های پردازش تصویر و پردازش صدا محتوای کپی را شناسایی می‌کند.

مهدیه اسماعیلی
نوشته شده توسط مهدیه اسماعیلی | ۱۵ آبان ۱۴۰۲ | ۱۶:۳۵

مدیرعامل آپارات اعلام کرد به‌منظور ایجاد دریچه‌ای امن برای رساندن صدا و تصویر تولید‌کنندگان محتوا به مخاطبان خود، این مجموعه به‌تازگی سرویسی راه‌اندازی کرده است که از حق نشر یا کپی رایت آثار محافظت کرده و از کپی‌شدن آن‌ها توسط دیگران جلوگیری می‌کند.

حفاظت از حق نشر یک سیستم انگشت‌نگاری هوشمند است که هر ویدیوی بارگذاری‌شده در آپارات را بررسی کرده و ویدیوهای مشابه با نسخه دارای حق نشر را شناسایی می‌کند.

سرویس حق نشر آپارات با هدف شکل دادن فضایی امن و محافظت شده برای کاربران این پلتفرم شکل گرفته و در حوزه مدیریت محتوا یکی از ضروری و کاربردی‌ترین ابزارهایی محسوب می‌شود که لازم است چنین فضایی به آن مجهز باشد.

سازوکار این سیستم به این صورت است که ابتدا برای هر ویدیو در آپارات یک شناسه منحصر به فرد مثل اثر انگشت تولید و در پایگاه داده آن ذخیره می‌شود، سپس آپارات آن شناسه را با شناسه دیگر محتواها مقایسه کرده و در صورت وجود مطابقت با محتوای دارای حق نشر، محتوای کپی شده را شناسایی و حذف می‌کند.

«مصطفی احمدی»، مدیر اجرایی سرویس آپارات پیرامون توضیحات بیشتر درباره سازوکار عملکرد این سرویس به دیجیاتو گفت: «روشی که ما استفاده می‌کنیم، شبیه به روش کانتنت آیدی یوتیوب است ولی در نوع و روش پیاده‌سازی تفاوت‌هایی وجود دارد که در طول مسیر سعی داریم آن را دقیق و بهینه‌تر کنیم. کانالی که محتواهای کپی را منتشر کند، علاوه بر اینکه حذف می‌شود، براساس نوع و تعداد دفعات تکرار تخلف، دچار محدودیت‌هایی می‌شود که این محدودیت‌ها از بسته شدن آپلود به صورت موقت یا دائم و بسته‌شدن کانال به صورت دائمی متغیر است.»

او در این باره ادامه داد: «این سیستم قابلیت فعال‌سازی برای ویدیوهای بالای ۲ دقیقه را دارد. در حال حاضر و در فاز اولیه عرضه سرویس اگر ۹۵ درصد محتوا با سایر محتواهای منتشرشده شباهت داشته باشد، کپی شناسایی شده و حتی اگر لوگو یا تغییر سایز انجام شده باشد، ویدیو شناسایی شده و حذف می‌شود. اما اگر به طور مثال از یک محتوای ۱۰ دقیقه‌ای دو دقیقه‌اش کپی باشد از جانب سیستم قابل شناسایی نیست که قصد داریم در فازهای بعدی توسعه محصول این مورد را هم اضافه می‌کنیم.»

به گفته مدیر اجرایی سرویس آپارات تمامی شناسایی‌ها براساس پردازش تصویر که شاخه‌ای از هوش مصنوعی است، انجام می‌شود و به محض اینکه یک ویدیو شناسه یکتا برایش ثبت شود، اصطلاحا یک اثر انگشت برایش ایجاد می‌شود و با تمامی محتواهایی که از قبل یا در آینده در آپارات آپلود می‌شود چک شده و در صورت وجود شباهت محتوا پاک می‌شود.

احمدی یادآور شد:«برای کانال‌هایی که در آپارات تولیدکننده محتوا هستند، این امکان وجود دارد که از طریق ارسال تیکت به پلتفرم، این امکان برایشان فعال شود و بعد از آن خودشان می‌توانند پس از فعال شدن برای هر کدام از محتواهایی که مدنظرشان است، درخواست حفاظت از حق نشر را بدهند.»

یکی از اهداف اصلی آپارات ایجاد فضایی ایمن برای تولیدکنندگان محتوا است. ساخت چنین پلتفرمی که کاربران آن بتوانند به راحتی و آسودگی خیال از آن استفاده کنند، نیازمند ابزارهای مدیریت محتوای متنوعی است. یکی از ضروری‌ترین و کاربردی‌ترین این ابزارها، سرویس محاظفت از حق نشر است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی